İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, vakfın geleneksel sanatlar ve kültürel mirasla ilgili çalışmalara yöneleceğini, kültür politikalarının belirlenmesinde daha etkili bir rol üstleneceğini söyledi
Şakir Eczacıbaşı'nın vefatıyla boşalan İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) yönetim kurulu başkanlığını sekiz aydır Bülent Eczacıbaşı yürütüyor. Bülent Eczacıbaşı göreve geldikten sonraki ilk basın toplantısını düzenleyerek İKSV'deki dönüşümü anlattı. İKSV'nin neredeyse 40. yılını kutlamaya hazırlandığını belirten Eczacıbaşı, "Kurulduğu 1972 yılında yalnızca bir müzik festivali organize ederken, bugün beş büyük etkinlik düzenliyor" dedi. Bununla birlikte İKSV, büyümeye ve ilgi alanlarını çeşitlendirmeye hazırlanıyor. Eczacıbaşı Grubu, mali sorunların aşılmasına yardımcı olmak amacıyla İKSV'ye 10 milyon lira hibe ediyor. Ayrıca sponsorluk sisteminin geliştirilmesi için düzenlemelere gidiliyor. İKSV, Bülent Eczacıbaşı'nın 'orkestra şefliğindeki' amaçlarını da yeniden tanımladı. Bundan sonraki dönemde mevcut etkinliklere, geleneksel sanatların gelişmesi ve kültürel mirasın korunması ile ilgili proje ve çalışmalar da eklenecek. Eczacıbaşı, vakfın Türkiye coğrafyasının bütün kültürel birikimini ayırt etmeden sahipleneceğini belirtti. Güncel sorunların İKSV'nin ilgi alanı dışında kalmaması gerektiğini söyleyen Eczacıbaşı'na göre İKSV, bundan sonra kültür politikalarının belirlenmesinde daha etkili bir rol üstlenecek. Gelişmiş ülkelerde merkezi ve yerel yönetimlerin kültürel çalışmalara yaptıkları katkının Türkiye'dekinin çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Eczacıbaşı, devlete ve yerel yönetimlere politikaların oluşması sürecinde yol gösterici olmaya çalışacaklarını vurguladı. Kültür ve sanatın değişik dallarında yaratıcılığı desteklemeye hazırlanan İKSV, Anadolu'yu da ihmal etmeyecek, imkân ve amaçları doğrultusunda Anadolu'daki kurumlarla iş birliğine gidecek. Buna ilaveten, Türkiye'deki sanatsal üretimin yurtdışında tanıtılması konusunda öncü bir rol üstlenecek.

'TASARIM ÖNEMLİ'
İKSV'nin kurumsal hale gelen beş etkinliğine 2012 yılından itibaren Tasarım Bienali de ekleniyor. Bienalin hazırlıkları kapsamında bu yılın aralık ayında uluslararası bir sempozyum düzenlenecek. Tasarımın ekonomi, sanat ve sanayinin kesişimi olarak ülkenin çok ihtiyaç duyduğu bir yükselen değer olduğuna dikkat çekerek, bu konuya özel bir önem verdiklerin söyledi.

EMEK'TE SORUN BELİRSİZLİK
Toplantıda Emek Sineması'nın ve AKM'nin gündeme gelmesi üzerine Eczacıbaşı, bu konularla âlâkalı en önemli sorunun belirsizlik olduğunu belirtti. "Ne olduğunu bilmememiz soruna yol açıyor. Belirsizlik nedeniyle sorun erteleniyor ve çıkmaza giriyor. İlk yapılması gereken sisli ortamın aşılması olmalı" dedi.