Pera Müzesi, grafik tasarımın ustaları Chermayeff ile Geismar’ın yapıtlarını ve Millet Kütüphanesi’nin kurucusu Ali Emiri Efendi’nin kitap, ferman, berat ve hatlarından seçkin örnekleri sergiliyor.

258583 - Pera Müzesinde 3 görkemli sergi

23 Ocak Salı 19.00’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek Açılış Daveti’ne, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ivan Chermayeff, Tom Geismar, reklam ve grafik tasarım dünyasının önde gelen isimleri ile sanatseverler katılacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, ilk Türk dili sözlüğü olan, 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış efsane kitap “Divanu Lugati’t-Türk”ün günümüze ulaşan tek nüshasının da aralarında bulunduğu “Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nden Bir Seçme; Ali Emiri Efendi ve Dünyası, Fermanlar, Beratlar, Hatlar, Kitaplar” sergisi ile, grafik tasarımın dünyaca ünlü iki büyük ustası Ivan Chermayeff ve Tom Geismar’ın -aralarında Mobil, Xerox, Pan American, Koç Holding ve Pera Müzesi amblem ve logolarının da yer aldığı- çalışmalarından oluşan “Chermayeff & Geismar: Son 50 Yılın Amblem, Logo ve Tasarımları” ve Ivan Chermayeff’in sanatsal çalışmalarından oluşan, “Ivan Chermayeff: Kolajlar ve Küçük Heykeller” sergilerini 24 Ocak’tan itibaren İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

258580 - Pera Müzesinde 3 görkemli sergi

Pera Müzesi’nin 4. katında sergilenecek Chermayeff & Geismar’ın Son 50 Yılın Amblem, Logo ve Tasarımları ile, müzenin 5. katında sergilenecek Chermayeff’in Kolajlar ve Küçük Heykeller sergileri 25 Mart’a kadar açık kalacak.

Pera Müzesi’nin 3. katında ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Sergi Salonunda gerçekleştirilecek Ali Emiri Efendi ve Dünyası sergisi ise daha uzun sürecek ve 1 Temmuz’a kadar ziyarete açık tutulacak.

Grafik tasarımın büyük ustaları Chermayeff ile Geismar’ın yapıtlarının ve Millet Kütüphanesi’nin kurucusu Ali Emiri Efendi’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde büyük bir özveriyle toplayarak biraraya getirdiği ve günümüze ulaşmasını sağladığı nadir kitaplarla, çoğu ilk kez gün ışığına çıkacak fermanların, beratların ve hatların, ziyaretçilerde büyük ilgi uyandırması bekleniyor.

SERGİLER
ALİ EMİRİ EFENDİ VE DÜNYASI
Fermanlar, Beratlar, Hatlar, Kitaplar
24 Ocak - 1 Temmuz 2007

CHERMAYEFF & GEISMAR
Son 50 Yılın Amblem, Logo ve Tasarımları
24 Ocak - 25 Mart 2007

IVAN CHERMAYEFF
Kolajlar ve küçük heykeller
24 Ocak - 25 Mart 2007