Bugün Park Orman'da sahnelenmeye başlayacak 'Alaaddin On Ice' oyunu için 20milletten patenci bir araya geliyor... 420 kostümün hazırlandığı oyun için dev bir çadır kuruldu

Hem çocukların, hem büyüklerin keyifle izleyecekleri 'Pinokyo' ve 'Alaaddin On Ice' gösterileri yarından 20 Şubat'a kadar Türkiye'de... BKM'nin organize ettiği bu iki dev projenin perde arkasını BKM Genel Müdürü Zümrüt Arol Bekçe anlattı. Psikolog Ceyda Eke ise masal kahramanlarının ve çocuk oyunlarının, miniklerin psikolojisini nasıl etkilediği konusunda bilgi verdi.

'MUTFAK' EKİBİ SESLENDİRDİ
Bu iki özel gösteriyi Türkiye'ye getirme fikri nasıl ortaya çıktı?
'Alaaddin On Ice', Holiday On Ice ekibiyle dört yıldır süren başarılı işbirliğimizin devamında gelişen bir proje... 'Peter Pan' ve 'Bugs Bunny' çok yoğun bir ilgiyle karşılanmıştı. Aynı ilginin 'Alaaddin' ve 'Pinokyo' için de olduğunu görüyoruz.

Gösterilerden biraz bahseder misiniz?
'Alaaddin On Ice' zengin bir masal prensesi ile meyve satıcısının imkansız aşkını konu alıyor. 'Alaaddin' bu kez 'Binbir Gece' masallarından tanıdığımız sihirli lambasıyla değil, sihirli sepetiyle uzun bir maceraya çıkıyor. Gösterinin Türkçe seslendirmelerini BKM Mutfak oyuncuları yaptı. 'Prenses Yasemin'i Büşra Pekin, 'Alaaddin'i Murat Eken, 'Vezir'i Metin Yıldız seslendirdi. 'Pinokyo' müzikali de ilk kez Türkiye'de izleyiciyle buluşacak.

BALİNA SESLERİ BİLE CANLI
Nasıl bir hazırlık yapıldı?
'Alaaddin On Ice' için Parkorman'a 800 metrekarelik bir çadır kuruldu. Buz yapımı için Türkiye'ye iki buz makinesi ve 7 konteynır geliyor. Gösteri ekipmanlarını 13 tır taşıyor. Bu prodüksiyon için 20 farklı milliyetten patenci bir araya gelecek. Tüm oyuncular için 420 kostüm tasarlandı. Bu kostümlerin hepsi tarihi kaynaklardan yararlanılarak hazırlandı. 'Pinokyo' müzikalinde ise özel efektler, balatlar, düetler ve solo performanslar var. Bu müzikalde kullanılan seslerin tamamı canlı performansa dayalı... Balina sesinden, guguklu saate kadar hepsi sahnede seslendirilecek.