kultur - Rachel Corrie'nin çığlığı sahnedeABD'li barış gönüllüsü Rachel Corrie, zulme uğrayan, öldürülen, evleri yıkılan masum insanlara yardım etmek için Filistin'e gitmişti. 23 yaşındaydı.

Amacı, İsrail'in Filistin'deki zulmüne dikkat çekmekti. En çok da Filistinli çocukların babasız ve evsiz kalmaması için mücadele etti. 16 Mart 2003'te, Refah'ta Filistinli bir ailenin evi yıkılırken, buna engel olmak istedi. Fakat İsrail buldozerinin altında kalarak can verdi. O günden sonra Corrie, dünyanın dört bir yanında bütün savaş karşıtı eylemlerin unutulmaz ismi oldu.

Rachel'in Filistin'e gidiş sürecini ve orada yaşadıklarını anlatan, "Benim Adım Rachel Corrie'' adlı tiyatro oyununun Türkiye galası önceki akşam Muammer Karaca Tiyatrosu'nda yapıldı. Oyun, Rachel'in günlükleri ile ailesine gönderdiği mektuplardan faydalanılarak oluşturulmuş. Ünlü İngiliz aktör Alan Rickman ve The Guardian Gazetesi editörü Katharine Viner tarafından derlenen oyunu, Setenay Yener Türkçeye çevirmiş. Turgay Kantürk'ün yönettiği tek kişilik ve tek perdelik oyunda Rachel'i, Setenay Yener oynuyor.

Oyunda Rachel'i barış gönüllüsü olmaya götüren süreç ayrıntıları ile yer alıyor. İlk olarak mutlu bir ailenin sevimli kızı olarak görüyoruz Rachel'i. Sarı saçlı, güler yüzlü... Büyüdükçe, içinde bir yerlerde anlatmak istediği 'derdi' olduğunu anlıyor. On yaşında 'Dünya Açlık Konferansı'nda yaptığı konuşma, onun durumunu anlamaya yetiyor: "Başka çocuklar için buradayım. Buradayım; çünkü umursuyorum. Buradayım; çünkü her yerde çocuklar acı çekiyor ve çünkü her gün kırk bin kişi açlıktan ölüyor." 23 yaşına geldiğinde, kendisini Filistinli çocuklarla çadırda uyurken buluyor. Bomba sesleri, çadırı delip geçen kurşunlar. Kimi zaman bırakıp gitmek istiyor; içindeki göçebe ruha rağmen Refah'ta kalmayı tercih ediyor. Bir gün evlerin yıkım haberini alıyor. Mücadelesini verdiği çocuklar açlıkla cebelleşirken bir de evlerinden olmasınlar diye koca buldozerin önüne dikiliyor. Fakat İsrail buldozeri oralı bile olmadan ezip geçiyor masumiyeti temsil eden Rachel'in gövdesini.

İlk kez 2006'da Londra Playhouse Theatre'da sahnelenen oyunun galasına, Rachel Corrie'nin ABD'den gelen annesi Cindy ve babası Craig Corrie de katıldı. Anne Corrie, oyun sonrası izleyicilerle duygularını paylaştı: "Mavi Marmara gemisini ziyaret ettik. Bu yolculuğa çıkan insanların ailelerini düşündüm. Ve onları takdir ettim, aynı kaderi paylaştığımız için. Bugün Gazze'de acılar devam ediyor, çocuklar ağlamaya devam ediyor. Artık daha somut adımlar atılmalı." Baba Corrie ise kızlarını anlatan pek çok oyun izlediklerini ve Türkiye'de de yeni bir kızları daha olduğunu söyledi. "İnsanoğlunun en zor koşullar altında bile nazik, cömert, güzel ve güçlü olabileceğini gösterebilen herkesten ilham almalıyız." diyen Rachel Corrie'nin hayatını anlatan oyun, bugün saat 20.00'de İstanbul Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahnelendikten sonra Türkiye'yi gezecek.


YAVUZ ULUTÜRK - 29.01.2011 / Zaman