Müze mağazacılığının Türkiye'de gelişmesini sağlayan Bilkent Kültür Girişimi'nin CEO'su Orhan Hallik, "Türkiye'deki müzelerimizin dünya çapında tanınmasına katkıda bulunmak ve rekabetçi bir konuma gelmesi en büyük hedefimiz" diyor

Kısa süre öncesine kadar yurt dışına çıktığımızda, biz de ülkemizi ve kültürümüzü yansıtacak kaliteli hediyelik ürünlerin olmadığını hatırlayıp yakınırdık. Şimdi bunu tamamen değiştirecek bir yapılanma var: Bilkent Kültür Girişimi (BKG). İki yıl önce Topkapı Sarayı'yla faaliyelerine başlayan, şu an 42 müze mağazasıyla hizmet veren BKG'nin CEO'su Orhan Hallik, Home Art Design dergisinin sorularını yanıtladı...

7 BİNİ AŞKIN ÜRÜN SATIYORUZ
'Bilkent Kültür Girişimi' yani BKG'nin oluşumundan bahseder misiniz?
Türkiye, farklı kültürel zenginliklere sahip bir ülke. Bu değerlerin uluslararası turizm platformunda daha iyi tanıtılması ülkemizin kimliğini önemli ölçüde güçlendiriyor. Türkiye'nin kültürel mirasının korunması ve tanıtılması için kaynak sağlamanın en büyük görevimiz olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda, müze yerlerinin gelişmiş ülke örneklerinde uygulandığı gibi temsil gücü yüksek satış ve iletişim olanaklarına kavuşturulması amacıyla yola çıktık. Türkiye'deki müzelerin dünya çapında tanınmasını ve turizm sektörümüzün daha rekabetçi bir hale getirmeyi hedefliyoruz.

Topkapı Sarayı'ndaki mağazanızı ne zaman açtınız?
Toplumsal sorumluluk bilinci ile kültürel mirasımızın korunması, tanıtılması ve yaşatılması amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait müze mağazalarının işletmeciliğini üstlendik. Ekim 2009'da Topkapı Sarayı Müzesi'nde ilk mağazamızı açtık. Şu anda ise 42 müze mağazası, 28 müze kahvesiyle hizmet veriyoruz.

Her bölge ya da her müze için farklı ürünler tasarlanıyor. Bunları nasıl belirliyorsunuz?
Dünya standartlarına sahip olan mağazalarımızda yerli ve yabancı ziyaretçilerin tüm beklentilerini karşılamak için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her müzeye özel olarak tasarlanmış hatıra ürünlerden yeme ve içmeye hatta dinlenmeye kadar birçok hizmet sunarak müze ziyaretini keyifli hale dönüştürüyoruz. Mağazalarımızda 7 bini aşan ürün gamımızla geleneksel Türk el sanatı ürünlerini, takı, fındık ve hatıra eşyalarıyla bir arada sunuyoruz.

Ürünleri kimler tasarlıyor ve nasıl üretiliyor?
Sanat tarihçileri, tasarımcılar, arkeolog ve rehberlerden oluşan AR-GE ekibimizin yanı sıra Türkiye'nin ünlü el sanatkarları ve firmalarla çalışarak tasarımlarımızı hayata geçiriyoruz.

Ürünler yüksek adetlerde mi üretiliyor? Grup alımları da mümkün mü?
Birçok ürünümüz sınırlı sayıda üretilir. Ama özellikle kurumsal müşterilerimize bu hizmeti kurumsal kataloğumuz ile sağlayarak özel hediye seçimi konusunda yardımcı oluyoruz.

ARAPLAR ALTINA İLGİ DUYUYOR
Şimdiye kadar en çok talep gören ürün hangisi?
Yerli ve yabancı turistlerin satın alma tutumlarında farklılıklar olduğunu gözlemliyoruz. Avrupalı turistler yayınlara özel ilgi gösterirken, Arap turistlerin altın gibi gösterişli ve kıymetli ürünlere yöneldiğini gözlemliyoruz. Yerli turistlerimiz ise sergi kitapları, el sanatları gibi özel ürünlere ilgi gösteriyor.

Müze ziyaretçileri dışındaki müşteriler bu ürünlere nasıl ulaşabilirler?
www.bkg.com.tr adresinden ürünlerimize ulaşarak alışveriş yapılabilir. Ayrıca müşterilerimiz 0212 451 62 50 numaralı telefondan bizlerle iletişime geçebilir, adreslerini paylaştıkları takdirde ise kendilerine ürün kataloğumuzu posta ile gönderebiliriz.

TASARIMCILARA VE GENÇLERE İŞ SAĞLIYORUZ
Müze mağazaları dışında ne gibi faaliyetleriniz var?
BKG olarak tek görevimizin yalnızca müze mağazaları işletmek olduğunu düşünmüyoruz. Daha iyi iletişim kurmak ve müzelerimize daha çok ilgi çekmek gibi çeşitli kültür projelerini de yürütüyoruz. Diğer yandan, mağazalarımızda satılan ürünler ile tasarımcılara destek olup yerel üretimin devinimini hızlandırırken, bir yandan da gençlerin kültürünü artırıp, onlar için de iş olanakları sağlamak... Hedefimiz her gün daha çok insanı ekonomiye kazandırmak.