Ortak resim sergisi açan ikiz kardeşler Mustafa ve Şerif Karasu: "İkiziz ama farklıyız. Bugüne dek ortak tek bir resim yaptık, bir daha da yapmayacağız"

Mustafa ve Şerif Karasu ikiz kardeş olan iki ressam. Şimdi Galeri Nev Ankara'da ortak bir sergi açtılar. Söz konusu ikizler olduğundan, pek çok kişi Karasu kardeşlerin sanatsal üretimlerinin de birbirine benzerlik gösterdiğini düşünebilir. Oysa durum farklı. Nitekim Mustafa ve Şerif Karasu da bunu vurguluyor. Mustafa Karasu'nun tual üzerine yağlıboya, Şerif Karasu'nun ise kağıt üzerine mürekkep ve karakalem ile çalıştığı dev boyutlu portre ve otoportrelerden oluşan Galeri Nev Ankara'daki serginin de, bir bütünlüğü olsa da resme yaklaşımlarındaki farklılığı ortaya çıkardığını düşünüyor. Sergide yer alan eserleri üretirken de bağımsız iki ressam gibi çalıştıklarını söylüyorlar. Zaten sergide de ortak yaptıkları tek bir eser (İsimsiz adlı çalışma) bulunuyor. Bu resmin de ortak ilk ve son çalışmaları olduğunu söylüyorlar. Şerif Karasu, "Bu sergide beraber ürettiğimiz sadece bir resim var. Zaman zaman ortak projelerde yer alsak da ikimiz tek bir eser üzerine yoğunlaşmamıştık. Bir daha ortak resim üretmeme kararı aldık. Ama ilk ve son olması açısından özel bir resim çıktı ortaya" diyor ve ekliyor: "Birbirimizden bağımsızız. Bana kalırsa otoportre, sanatçının tamamen dürüst olduğu tek alan ve kendini ifade etmenin en direkt yolu. Ayna yerine birbirimize bakarak otoportre çizdiğimizi söylemek isterdim, herkesi çok mutlu eder, ilginç de olurdu doğrusu..."

'BİZE BENZEYEN AZ'
Sanat tarihinde ikiz ressamlara çok fazla rastlanmadığına dikkat çekiyor ayrıca Mustafa Karasu. Şerif Karasu da, "Bu ender rastlana bir durum evet. Aklıma yalnızca Quay Kardeşler geliyor. Öte yandan, sanatsal görüşlerini kendimize yakın gördüğümüz bir sürü isim var. Bir gün Lee Marvin'in oğulları (ABD'li oyuncu Lee Marvin'den adını alan, Jim Jarmusch ve Tom Waits'in de aralarında bulunduğu sanatçı topluluğu) arasında katılmak fena olmazdı doğrusu" diyor. Peki nasıl olmuş da ikisi de resme yönelmiş? 1986 doğumlu kardeşlerin çocuklukları oldukça sakin geçmiş, fazla arkadaşları yokmuş. İkiz olunca birbirleriyle arkadaşlık etmişler, ilgi alanları da ortak olunca, birlikte resme yönelmeleri kaçınılmaz olmuş. Yani kardeş olmaları onlara kıskançlığı değil, paylaşmayı getirmiş, sonuçta ikisi de ressam olmuş. Galeri Nev Ankara'nın yeni nesil ressamlara yer verdiği NEVNESİL adlı dizisisi kapsamındaki Mustafa ve Şerif Karasu Sergisi, 11 Şubat'a gezilebilecek. www.galerinev.com