Ayten Turanlı’nın 2005 senesinde ‘Açılım’ ismi ile Pi Artworks’te yer alan sergisinin devamı niteliğinde olan ‘Açılım II’, 25 Ocak - 8 Şubat 2007 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezinde yer alıyor.

259084 - Ayten Turanlı nın Açılım ı sürüyor

‘Açılım II’ yine konusunu insan ve tutkulardan, yaşamdan alıyor. Sergiye poşet tasarımları ile katkıda bulunan sanatçıların işleri, açık artırma yöntemi ile satışa sunulacak, diğer 3000 poşetin tamamı ise sembolik bağışlarla satışa açık olacak. Toplanan gelirin tamamı sokak çocuklarına aktarılacak.

Ayten Turanlı’dan sergisi hakkında...
Açılım 3 farklı bölümden oluşmaktadır.

259085 - Ayten Turanlı nın Açılım ı sürüyor

Hücre iş adlı 2500 parçalı seramik yerleştirmem de tek bir hücreden yola çıkarak, bütünün varoluşunu simgelemek istedim. Bunun devamı olan porselen ve raku kullanılarak üretilen işler ise birey kimliklerini inceliyor. Kimlikler adını verdiğim bu bölümde aynı forma sahip insan bedenlerinde ki ruhsal, duygusal ve fiziksel farklılıkları göstermek istedim.

Sergilenecek 350 kimlik arasından kendinizi yakın hissettiğiniz bir kimlik mutlaka olacaktır. Bu kimliklerden kimisi size yakın gelirken kimisinden ise nefret edeceğinizi düşünüyorum. Seramik kimliklerde kullanılan ana teknik ise, seramik sanatının pişirme tekniklerinden biri olan RAKU. Bu teknik ile ak kor haline gelinceye kadar pişirilen objeler, şok soğutma ile renklendiriliyor.

3. grup yerleştirmem ise birebir gerçek hayattan gelen bir yansımadır. 3500’ün üzerinde renkli kağıt poşetten oluşan bu enstalasyon yiyecek, giyim, sağlık, otomotiv, eğitim, eğlence, seyahat gibi hayatın her alanına ait poşetleri barındırıyor.

Kendimin veya çevremin kullandıkları veya tasarladıkları kağıt poşetler... Birebir yansımamızı gördüğümüz bu yerleştirmede kullanılan malzemenin önemli bir özelliği her birinin gerçek bireylerce 1990-2007 aralığında bir dönem kullanılmış veya kendilerince tasarlanmış olması. Kişilerin gerçek hayatlarından koparılan bu poşetler ile kişilerin kimlikleri ve yaşamlarını karşı karşıya getirmek istedim.

Projeye, poşet tasarımları ile katkıda bulunan sanatçılardan bazıları: TÜLİN ONAT, İRFAN ÖNÜRMEN, TOMUR ATAGÖK, MURAT ÖMÜR, TÜLİN SOMUNCU, SEÇKİN PİRİM, AYŞEN KARPAT, DENİZ ÖZTÜRK, AYŞEN ERTE, EŞBER KARAYALÇIN, GÖNÜL NUHOĞLU, GÜZİDE İSLAMOĞLU, BURCU PERÇİN, EMEL AKIN, AYÇA ERSOY, ...

Sergiye poşet tasarımları ile katkıda bulunan sanatçıların işleri, açık artırma yöntemi ile satışa sunulacak, diğer 3000 poşetin tamamı ise sembolik bağışlarla satışa açık olacak. Toplanan gelirin tamamı sokak çocuklarına aktarılacak.

Ayten Turanlı’nın “Açılım II” adlı sergisi 8 Şubat 2007 tarihine kadar meraklıları ile AKM’de buluşacak.

Sergi hakkında detaylı bilgiyi 0212.236.68.53 numaralı telefondan veya info@piartworks.com mail adresinden alabilirsiniz.

AÇILIM II
Ayten Turanlı
25 Ocak - 8 Şubat 2007