Ocak 2011 de kurulan 311artworks bağımsız ve çağdaş bir sanat alanıdır. Amacı güncel sanat potansiyeline mekan yaratmak, genç sanatçıları desteklemek, sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmak olan 311 artworks bu kez kapılarını Serhat Koçak’ın “Ruh Halleri” isimli kişisel sergisi ile 07 Nisan 2011 tarihinde açıyor.
serhat kocak resim sergisi gorsel - Serhat Koçak’tan “Ruh Halleri” Resim Sergisi
16 Mart 1983’te İstanbul’da doğan Serhat Koçak liseye devam ederken resim dersleri aldı. Lise sonrası Avustralya’da üniversitede IT, Multimedya bölümünü okudu. Avustralya’daki yaşamı onun hayattaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı oldu.
Bir şeyler yaratarak kendini ifade etme tutkusu onu tual üzerinde çalışmaya yönlendirdi.
Serhat, soyut ekspresyonist çalışmalar yapan bir sanatçı. Eserlerinde duygularını ifade ederken gözlemleyenlerin maddeyi unutup, içsel benliklerini fark etmelerini istemektedir.
“Eserlerim benim köGoogle Page Rankingülerim, renkler mutluluğum, kederim ve dünyayı nasıl gördüğümdür. Düşüncelerimiz olmadan bir hiçiz ve bu dünyaya uyumumuzu ve bunun bir sanatçı olarak beni nasıl etkilediğini bilmem gerek.” demektedir.
Sanatçı neden başka bir alanda eğitim almışken resim yapmayı seçtiniz diye sorusuna:
“Resim beni seçti, bence bu seçilebilecek bir şey değil, Hayat gibi…” diye cevap vermektedir…
Yapıtlarımdaki beni, hayatı anlamak için aslında içimize bakıp aslında hepimizin dıştaki kişiler olduğumuzu fark etmemiz için etkendir.
serhat kocak resim sergisi - Serhat Koçak’tan “Ruh Halleri” Resim Sergisi
Hayatın yansımaları sadece figureleri, gözümüzün gördüğü objeleri boyamak, onlardan hikayeler anlatmaya çalışıp herkesin bir anlam vermesini umut etmek değildir. Yapıtlarımdaki beni, hayatı anlamak için aslında içimize bakıp aslında hepimizin dıştaki kişiler olduğumuzu fark etmemiz için etkendir. Hayat da duygulardan ibaret, yaşadığımız dünya, yalnızca aklımızın bize anlatmaya çalıştığı bir ortamdır. duygular güfte olmadan da gösterilebilinir. Benim hareketlerim, eserlerim gerçek beni oluşturur.Bu benim dünyam, beni benden daha iyi kimse anlayamayacağına göre; ben herkese kendimi eserlerimle ifade edip tanıtıyorum.”
“Yapıtlarım hayatımdaki gözlemlemiş olduğum ikilemleri anlatıyor. Söylemiş olduğum gibi hayat duygulardan ibaret ve de yaşanmışlıkların nasıl hissettirdiği. Bir olay veya durumla ilgili, Nasıl hem aşk ve de korku duygularını birbirinden farklı hissedip ama ikilemi arasında boğuşabiliyorsak ya da hem intikam hem de bağışlamak hislerini aynı anda hissedip hangisinin hangisi olduğunu anlayamıyorsak. Bir duygunun esiri olup diğerlerini fark edemiyorsak, duyguların bizdeki hükmü, arada kalmışlıklarımız ve sonuç gibi durumları üzerine. “
Serhat Koçak halen İstanbul’da çalışmalarını sürdürmektedir.
Serhat Koçak
Ruh Halleri
07 NİSAN 2011 – 30 NİSAN 2011
Pazar-Pazartesi hariç 10:00-18:00 arası açıktır.
311artworks
Lüleci Hendek Caddesi No:31 Tophane/Beyoğlu/İstanbul
Tel: 0 (212) 243 15 14