İzmir’de, Gürol Tonbul’un kurduğu Tiyatro Reaksiyon, 2. oyunu olan Ayrılık’ı , Mavi Sanat işbirliği ile 13 Mayıs’ta sahnelemeye başlıyor.
Behiç Ak’ın yazdığı, Metin Oyman’ın yönettiği oyunda Şebnem Doğruer ve Gürol Tonbul rol alıyor. Oyunun dekor tasarımı Savaş Çevirel’e, ışık tasarımı ise Soner Akçay ve Olgu Kocakülah’a ait. Bir köşede sızıp kalan anılardan dem vuran eski karı- koca. Sebzeler, burçlar ve dilsiz alfabesi çokça. Her an iki insanın avuçlarından kayıp giden bir buluşma. Akıp giden zaman içinde daha önce yaşadıklarının, ilişkilerinin ucuna tutunmaya çalışan iki insan ve ortak bir yapımla pişirilen omlet. Kendi ıssızlıklarını ayrılıklara teslim etmek istemeyenlerin oyunudur Ayrılık…

Ayrıldıktan tam bir sene on üç gün sonra eski eşinin evine giden adamla, boşandığı karısı arasındaki komik ve düşündürücü bir hesaplaşmaya şahit olacaksınız. Oyun boyunca bir yandan birbirlerinin bilmedikleri yönlerini keşfeden ayrılmış çiftin hikayesi aktarılırken bir yandan da modern zamanların eleştirisi yapılıyor.

Günümüzün en önemli sorunlardan biri olan anlaşabilme-uzlaşabilme toplumun en küçük yapı taşı olan aile kavramı içinde kadın ve erkek ilişkisinde sorgulanıyor. Oyun, bilgi ile kuşatılmış modern bireyin sağlıklı birliktelikler kuramamasının nedenini arıyor. Boşanmış çiftin yakın arkadaşları ile yaşadıklarını birbirlerine anlatmaları, ayrıldıktan sonra farklı zevklere sahip yeni bir insan olma yolundaki mücadeleleri, aslında birlikteliklerinin ayrılıkla sonuçlanmasında, sürekli değişen ve hızla gelişen dışarıdaki hayatın da rolünün farkına varmaları komik bir dille seyirciye aktarılıyor.

Belki siz de ilişkilerinizde son duraktasınız; belki kararsızsınız ilişkinin heyecanlı yolculuğuna çıkmak için. O zaman Ayrılık oyununu görmek için iyi bir nedene sahipsiniz demektir.

Ayrılık 13- 14 Mayıs 2011 tarihlerinde İzmir Atatürk Kültür Merkezi Küçük Salon’da sahnelenecek.