Afife, ödülleriyle sahnedeydi!

26126san2rr - Afife Tiyatro Ödülleri

Yapı Kredi Sigorta’nın Sanat Danışmanı Haldun Dormen’in önerisiyle 1997’de verilmeye başlanan ve Türkiye’nin en prestijli tiyatro ödülleri arasında yer alan Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu


İlk Müslüman, Türk kadın oyuncu Afife Jale adına verilen, Afife Tiyatro Ödülleri, önceki akşam yapılan törenle sahiplerine verildi.
Bu yıl 10.’su yapılan ödül töreninde 5’i özel olmak üzere toplam 19 ödül dağıtıldı. Gecenin artık gelenekselleşen sunucusu Korhan Abay’dı.

'Çabuk ama zor geçti’

Açılışta konuşan Haldun Dormen, “10 yıl çok çabuk ama zor geçti. Yapı Kredi Sigorta’nın gösterdiği anlayışla zorlukların üstesinden geldik. Benim ödüllerle ilgili kişisel bir mücadelem var. Maalesef bazıları, ödüller konusunda etkili olduğumu düşünüyor. Oysa ödüllerle yakından uzaktan ilgim yok. Böyle düşünenler, hem bana hem de seçici kurulumuza haksızlık ediyor. Bugüne kadar Afife Tiyatro Ödülleri’ne 500’den fazla kişi aday oldu, 150’den fazla kişi de ödülü kazandı. Amacımız bu sayıyı 1000’lere çıkarmak” dedi.

Berlin’den özel olarak gelen ünlü piyanist Emre Elivar’ın mini konserinin ardından, geçen yitirdiğimiz Efkan Efekan, Mümtaz Sevinç, Oktay Sözbir, Tunç Yalman ve Pekcan Koşar anıldı. Yılın En Başarılı Prodüksiyonu Ödülü, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun oldu.

İstanbul Devlet Tiyatrosu, geçen yıl “Çayhane” ile aldığı ödülü bu yıl “Uyarca” adlı yapımıyla kazandı.

En Başarılı Yönetmen Ödülü ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndaki iki oyunu “İhtiras Tramvayı” ve “IV. Murat” ile Engin Uludağ’a layık görüldü.

Afife Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu “Kara Sohbet” adlı oyundaki rolüyle Emre Kınay olurken, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü ise “Nathalie” isimli oyundaki performansıyla Zuhal Olcay’a gitti.

En Başarılı Yardımcı Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerini ise, Kent Oyuncuları’nca sahnelenen “Gece Mevsimi” adlı oyundaki rolleriyle Selçuk Yöntem ve Demet Evgar kazandılar.

Müzikal ve Komedi Dalında Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülü, tahmin edildiği gibi, kendisinin yazıp yönettiği “Ben Eskiden Küçüktüm” isimli oyunundaki rolüyle Ali Poyrazoğlu’nun oldu.

Poyrazoğlu, alkışlanan konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyet’e yakışır yaşam biçimlerimize sahip çıkınız. Kimin neden yana olduğunu anlamak o kadar zor değil. Paranın sahte olup olmadığını anlamak için ışığa tutup bakarız, içinde Atatürk resmi varsa sahte değildir. Bazı adamların ne mal olduğunu anlamak için, onları ışığa tutup bakacaksın. İçinden Atatürk geçiyor mu? Atatürk geçmiyorsa o adamlara iltifat etmeyiniz.”

Hiç beklemiyordum!

Müzikal ve Komedi Dalı’nda En Başarılı Kadın Oyuncu “Dönme Dolap” isimli oyundaki rolüyle Berna Laçin olurken, aynı dalda En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne “Jeanne D’Arc’ın Öteki Ölümü” adlı oyundaki rolüyle Haluk Bilginer değer görüldü. İzmir’de kurmakta olduğu tiyatronun hazırlıkları nedeniyle törene katılamayan Bilginer’in ödülünü Gamze Kuş aldı. Müzikal ve Komedi dalında Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Özgü Namal, şaşkınlığını gizlemeyerek, “Ödülü hiç beklemiyordum” dedi.

Gecede Afife Tiyatro Ödülleri’nin “özel ödülleri” de sahiplerini buldu. Yapı Kredi Sigorta Özel Ödülü’nü kazanan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ödülünü Müjdat Gezen ve Haldun Dormen sundu.

Eskişehir’de sanata ve özellikle de tiyatroya dair yaptıklarıyla takdir toplayan Büyükerşen için Gezen, “Demokrat kesimin gelecekteki cumhurbaşkanı; ve eğer bir gün bu rüya gerçekleşirse cumhurbaşkanına ödül vermiştim diyeceğim” dedi.

İŞTE ÖDÜL ALANLAR

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü Turgut Özakman
Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü Mücap Ofluoğlu
Cevat Fehmi Başkurt Özel Ödülü Yeşim Özsoy Gülan
Tiyatroda Yeni Kuşak Özel Ödülü Bartu Küçükçağlayan
En Başarılı Sahne Tasarımcısı Barış Dinçel (“Saygılı Yosma”, “Kantocu” - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları / “Gece Mevsimi” “Kumarbazın Seçimi” - Kent Oyuncuları)
En Başarılı Giysi Tasarımcısı Türkan Kafadar (“Bağdat Hatun” - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları)
En Başarılı Sahne Müziği Serpil Günseli (“Kantocu” - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları)
En Başarılı Işık Tasarımcısı Yakup Çartık (“Uyarca”- İstanbul Devlet Tiyatrosu)