Bale tarihinin başyapıtlarından "Kuğu Gölü", 16 yıl sonra Başkent sahnelerine geri dönüyor.

36403 - Kuğu Gölü, 16 yıl sonra sahnede

Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin (ADOB) yeni eseri "Kuğu Gölü"nün sahne provaları bütün hızıyla sürüyor.

Eserde baş karakterlerden "Kraliçe" rolünü üstlenen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü (DOB) Meriç Sümen de sanatçılarla beraber orkestralı sahne provalarına katılıyor.

Bale sanatına 46 yılını veren Sümen, son olarak 1998'de Google Page Rankingömiyeri yapılan ve birkaç sezon seyirciyle buluşan "Afife" adlı eserde konuk sanatçı olarak görev almıştı. Sümen, aktif sanat hayatı süresince de "Kuğu Gölü" balesinde başrolde izleyici karşısına çıkmıştı.

Peter İlyiç Çaykovski'nin üç perdelik ölümsüz eserinin koreografisi balenin efsane ismi Marius Petipa ile Leo Ivanov'un imzasını taşıyor.

Yapıtı, Leningrad'dan Başkente ilk kez konuk olan Boris Blankov sahneye koyuyor. Görkemli dekor ve ağırlıklı olarak tütülerin kullanıldığı kostümlerin yer aldığı yapıt, Palet Pastaneleri'nin katkılarıyla sahneye geliyor. Yapıtta başlıca rolleri Bahri Gürcan, Almula Ersoy, Meriç Sümen, Serhat Güdül, Mustafa Burçak, Ayşe Fidanlık, Sanem Ergüler, Emre Onuk, Cankat Özer, Elif Fırat, Özge Başaran, Selin Sezer, Sevim Başol, Müge Göktan, Sanem Subaygil ile Oliver Spence üstleniyor.

Peter İlyiç Çaykovski'nin "Kuğu Gölü-Swan Lake" adlı ünlü balesinin ilk temsili 1877 yılında Moskova'da yapıldı.

Ünlü müzikleriyle bale tarihinde abideleşen eser, "genç kız saflığı" ile kuğu arasında bağlantı kuruyor.