Bugün dünya Tiyatro günü ve geleneksel olarak tiyatrolar kapılarını seyircilere ücretsiz açıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü Mehmet Acarca herkesi salonlara davet etti:

15171 - Tiyatro sahneleri bugün herkesi bekliyor

Radyo 7’de hafta içi her gün 07.00 – 09.00 saatleri arasında yayınlanan Mehmet Can ve Selda Atalay’ın sunduğu 7 Gün 7 Sabah programına bu sabah İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü Mehmet Acarca konuk oldu. Acarca 27 Mart Dünya Tiyatro Günü ile ilgili bilgi verdi…

Mehmet Can: Dünya tiyatro gününde İstanbullu tiyatro severlerin şehir tiyatrolarına olan ilgisi ne durumda?

Mehmet Acarca: 2006 – 2007 tiyatro sezonu şehir tiyatroları için birçok ilklerin yılı oldu. Yeni sahneler açtık. Bunlardan birisi Üsküdar Kerem Yılmazer, diğeri Kâğıthane Sadabad sahnesi… Oyunlarımız yoğun bir şekilde izlenmektedir. 2005 – 2006 sezonunda 365.000 olan seyircimiz, daha sezonun kapanmasına 45 gün kalmasına rağmen bugün 400.000’e yaklaşmış durumda. Dolayısıyla her geçen gün hem seyircimizin ilgisi artmakta, hem de oyunlarımızın sayısı çoğalmaktadır.

Mehmet Can: Şu anda toplam kaç sahnede kaç oyun sergileniyor?

Mehmet Acarca: 8 sahnede 34 oyunumuz fiilen değişmeli olarak oynuyor.

Mehmet Can: 1 YTL’lik bir kampanyanız vardı, bu kampanya tiyatro seyircisini ne yönde etkiledi, artırdı mı?

Mehmet Acarca: Bu dönemde Türkiye’de ilk defa tiyatro konuşuldu. Aşağı yukarı 6 aydır bunun yankıları devam ediyor. Bu 2 aylık süre içerisinde, 180 kişi oyunlarımızı izledi.

Selda Atalay: 27 Marta dair tiyatro severlere bir mesajınız, bir çağrınız var mı?

Mehmet Acarca: Bugün bütün seyircilerimiz oyunlarımıza bekliyoruz. Harbiye’de Leyla ile Mecnun, Fatih Reşat Nuri’de Rumuz: Goncagül, Üsküdar Kerem Yılmazer’de Titanik Orkestrası, Ümraniye sahnemizde Keşanlı Ali Destanı, Kadıköy Haldun Taner sahnesinde İlk Göz Ağrısı, Kâğıthane Sadabad sahnesinde Eskici Dükkânı, halk galası kapsamında ücretsiz olarak seyircilerimizle buluşacak.