İstanbul, enstitüsüne kavuştu

221123kirac - İstanbul, enstitüsüne kavuştu
Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın kurduğu İstanbul Araştırmaları Enstitüsü açıldı. Enstitüde 50 binin üzerinde kitap bulunuyor.2 Mart 2007 Cuma

Yasemin Bay
Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın (SVİKV), 2005’te kurduğu Pera Müzesi’nin ardından ikinci büyük kültür sanat atağı olan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), dün yapılan basın toplantısının ardından bugün resmi olarak açıldı. Basın toplantısına Vakıf Başkanı İnan Kıraç, SVİKV Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, İAE Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Baha Tanman ve İAE Osmanlı Araştırmaları Bölüm Yöneticisi Ekrem Işın katıldılar. Kıraç konuşmasında, İAE’nin Suna Kıraç’ın eseri olduğunu belirterek, İstanbul’a dair üç aşamalı bir çalışma yapmayı amaçladıklarını dile getirdi:
“Öncelikle bir müze kurmak istiyorduk, Pera Müzesi’ni açtık. İkinci tutkumuz enstitü idi, bugün resmen hayata başlıyor. Bir de Suna Kıraç Kültür Merkezi açmayı planlıyoruz. Bu üç kurum içerisinde en önemsediğimiz İAE. İstanbul’un bilinmeyen yanları, pek çok eseri, araştırılması gerekli konuları var. Burası İstanbul’umuzu bir yapı olarak daha iyi tanıtacak, insanlar yetiştirecek ve şehrin bilinmeyen yanlarını ortaya koyacak.”
Kıraç, İAE’nin ticari bir kurum değil, insana dönük bir yatırım olduğunu ve kent için büyük hizmetler vereceğini vurguladı. Birol ise “Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları”, “Osmanlı Araştırmaları” ve “Bizans Araştırmaları” bölümlerinden oluşan enstitüde 50 binin üzerinde kitap bulunduğunu söyledi:

Rado’nun el yazmaları
“Semavi Eyice’nin kitaplığı, Şevket Rado’nun el yazmalarından oluşan 600 ciltlik koleksiyonu, Necmettin Molla’nın koleksiyonu bizde. Kıraç ailesi, Atatürk ile ilgili konularda 5 binin üzerinde kitabı bize bağışladı. Yıl içindeki alımlarla eser sayımız 15 - 20 bin daha artacak.”
İAE, araştırmacıların yanı sıra İstanbul hakkında bilgi edinmek isteyen herkese hizmet verecek. İAE, araştırma, kayıt ve koruma çalışmalarının yanı sıra, bilimsel projeleri destekleyecek, İstanbul’a dair eserler yayımlayacak. Enstitünün tüm katlarındaki hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanılacak. Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın 2 yıl içinde 500 milyon dolara ulaşacak bütçesinden ayrılan 250 milyon dolarlık fonun getirisinin büyük bir kısmı enstitüye aktarılacak.