siddetekizankoylukadinlhd3 - Şiddete Kızan Köylü Kadınlar, Tiyatro Grubuyla Mesaj Veriyor

Mersin'in merkeze bağlı Arslanköy beldesinde, kadınlara karşı yapılan şiddete tepki gösteren köylü kadınlar, tiyatro grubu kurdu. Kadınlara yapılan şiddeti içeren "Çiçekler Solmasın" adlı bir de oyun yazan kadınlar, sponsor bularak köylerinden turneye çıkmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yıllarda tiyatro gösterileriyle gündeme gelen Mersin'in merkeze bağlı Arslanköy beldesindeki kadınlar, 7'den 77'ye amatör tiyatro grubu oluşturdu.

Arslanköy Amatör Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nu kuran kadınlar, Mersin'de kurtuluş mücadelesini başlatan ilk belde olan Arslanköy'de 30 Ağustos Perşembe günü Ümmiye Koçak'ın yazdığı "Çiçekler Solmasın" adlı oyunu sahnelemeye hazırlanıyor.

Topluluğun en küçük oyuncusunun 7, en büyük oyuncusunun ise 77 yaşında olduğunu belirten amatör oyun yazarı Ümmiye Koçak, "Topluluğumuz 13 kişiden oluşuyor. 7 yaşındaki kızımız da 77 yaşındaki teyzemiz de bu tiyatro topluluğunda görev alıyor. Mersin'de kurtuluş mücadelesini başlatan ilk belde olan Arslanköy'ün sesini sanat yaparak duyurmak için 30 Ağustos Perşembe günü saat 19.00'da Arslanköy İlköğretim Okulu sahnesinde 'Çiçekler Solmasın' adlı oyunu sahneleyeceğiz. Sanatseverlerin ilgisini bekliyoruz"

dedi.

Kendi yazdığı "Çiçekler Solmasın" adlı oyunun konusunun kadınlara uygulanan şiddeti içerdiğini ifade eden Ümmiye Koçak, "Kadınlara şiddet Arslanköy'de az da olsa var. Ancak, biz baştan sona ülke genelinde kadınlara uygulanan şiddeti konu aldık. Çünkü ülke genelinde kadınların yoğun biçimde şiddete maruz kaldıklarını biliyoruz. O nedenle Arslanköy erkekleri alınmasın" diye konuştu.

Arslanköy Amatör Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun dışa açılmak istediğini de dile getiren Koçak, sponsor buldukları takdirde turneye çıkarak, başka illerde de oyunlarını sahnelemek istediklerini kaydetti.

(ÖT-MT-MEF-Y) (İhlas Haber Ajansı)