Pierre Loti'nin kuklaları


"Belki bir gün birisi bu Küçük Eşek Derisi Tiyatrosu'nu sahneler..."

Fransız sanatçı Jean-Michel Othoniel, adı İstanbul'a sevgisiyle bütünleşmiş Fransız yazar Pierre Loti'nin Rochefort'daki evinde dolaşırken dolapların birinde üzerlerine insan yüzleri çizilmiş kiraz çekirdekleri, 1860'ların burjuva kıyafetleri giydirilmiş kibrit çöpleri ve hamurlardan yapılmış kuklalar bulur. Kutunun üzerinde Pierre Loti imzalı "Belki bir gün birisi bu Küçük Eşek Derisi Tiyatrosu'nu sahneler" yazan bir not vardır.

Othoniel de yazarın bu dileğini yerine getirmek için kolları sıvar ve titizlikle camdan bir dünya içerisinde Loti'nin Perrault'nun bir masalından esinlenerek yaptığı kuklaları sahneler. 2004 yılında da 'Eşek Postu Küçük Tiyatrosu' halka açılır. İşte Othoniel ile Loti'nin işbirliğiyle oluşan 'Eşek Postu Küçük Tiyatrosu' şimdi Loti'nin en sevdiği şehre İstanbul'a geliyor.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Rochefort Pierre Loti Evi Müzesi ve TBMM Genel Sekreterliği-Milli Saraylar Daire Başkanlığı işbirliğiyle 'Jean-Michel Othoniel-Pierre Loti Sergisi 'Eşek Postu Küçük Tiyatrosu' 6-28 Eylül tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı'nın İdari Bina Alt Kat'ında sergilenecek. Ve Jean-Michel Othoniel'in yorumuyla bu proje, 2007 Uluslararası İstanbul Bienali çerçevesine dahil olacak.