Atmosferini dış uzaya salmış olmak yerine Mars nefesini güç bela tutuyor olabilir.
Yeni bulguların önerdiğine göre; milyarlarca yıldır vuku bulan güneş rüzgarının atmosferi aşındırma süreci sonucu mars atmosferinin uçup gitmiş olması yerine gizli bir hava rezervuarının, mars'ın yüzey katmanlarının altında saklandığı/kilitli kaldığı düşünülüyor.
ESA (Avrupa uzay ajansı) 'nın Mars Express uzay aracının 2 yıllık gözlemlerini birleştirerek, araştırmacılar Mars 'dan yanlızca saniyede 20 gram kadar havanın uzaya kaçtığını saptadılar.
Bu ölçümleri 3.5 milyar yıllık bir geçmişi gözönüne alarak tahmin yürüten araştırmacılar, Bu zaman süresince, çok ufak bir kesirlik, 0.2 ila 4 milibarlık(dünya atmosferi cinsinden milibar) karbondioksitin ve birkaç santimetrelik suyun güneş rüzgarı tarafından uzaya kaybolduğunu hesapladılar.

Kayıp Sera Etkisi

Erken Marsın ıslak ve ılık geçmişi ile ilgili modele göre bir zamanlar kızıl gezegenin üzerinde suların aktığı biliniyor.
Günümüzde Mars yüzeyinde saptanan su olukları ve kanalları bir zamanlar Mars yüzeyindeki suyun bazı yerlerde yarım mil(yaklaşık 1 km) derinliğe bile sahip olan denizler oluşturduğunu kanıtlıyor.
Mars'ın bu kadar suyu sıvı olarak tutabilmesini bilim adamları Mars'ın geçmişinde yaşadığı olası güçlü bir Sera Etkisinin sonucunda sahip olmuş olabileceği daha yüksek bir atmosfer sıcaklığına bağlıyorlar. Ki bu tip bir Sera Etkisini sürekli tutabilmek için Mars atmosferinin geçmişde 1 ila 5 bar arası basınca sahip olduğunu düşünüyorlar.
Fakat Mars'ın şuan ki yüzey basıncı düşünülene göre çok küçük bir oranda yanlıza 0.008 bar kadar -Dünyadaki deniz seviyesindeki basıncın yüzde 0.7 si kadar-

Marsda bulunması gereken atmosfere ve bağlantılı olarak da suya ne olduğu günümüzdeki kızıl gezegeni kuşatan en büyük sır olarak duruyor. Daha önceki görüş, bahsedilen güneş rüzgarının milyarlarca yılda atmosferi erezyona uğrattığıydı, Fakat Science dergisinin 26 Ocak sayısında detaylı olarak incelendiği görüşe göre gerçekte olanlar hiç de öyle gözükmüyor.

Gizli Rezervuar


Atmosferin tam olarak nereye gittiği belirsiz olsada otoriteler Marsın yüzeyinin altında bir yerlerde olduğunu iddia ediyorlar.
İsveç, Kiruna uzay fiziği enstitüsünden araştırma lideri Stas Barabash "bir çok farklı alternatifin olduğunu" söylüyor, ve aradıklarının şimdiye kadar bulamadıkları, Mars'ın gizli rezervuarlarında saklı olduğunu ekliyor.
Diğer bir tartışmaya açık fikre göre ise Mars'ın atmosferi çok eski geçmişinde yaşadığı büyük felaketin sebebi olan bir asteroid veya kuyruklu yıldız çarpışmasının sonucu atmosfer uzaya savrulmuş olabilir. Barabash 'ın hesaplamalarına göre mars atmosferinin bu şekilde süpürülebilmesi için geçmişde en azından 10 kilometre çapında bir kaya ile çarpışmış olması gerekiyor

Sonuçda Mars'ın atmosferine ne olduğunun ortaya çıkarılması tüm gezegen evriminin anlaşılabilmesi için bir anahtar olacak ve bir zamanlar orada hayatın var olup olmadığı sorusuna cevap olabilecektir diyor Barabash..
"Eğer bir zamanlar gezegendeki koşulların makul olduğunu, sıcaklığın yeteri derecede yüksek ve bir miktar suyun bulunduğunu kanıtlayabilirsek bir zamanlar gezegen üzerinde yaşam var olduğu hakkındaki tüm öneri ve iddialarımız somut gerçeklere dönüşecektir diye ekliyor.