Maymunlar :
1- Jibbon : Ayakta yüksekliği 70 cm ila 1 metredir. Güneydoğu Asya ormanlarında yaşayan jibbon kollarının uzunluğu ile ünlüdür. Kollarını denge sırığı yaparak yürüyebilir.
2- Uistiti : Baş ve gövde uzunluğu 15 ila 20 cm dir. Kuyruk uzunluğu 12 ila 30 cm civarında olup, Güney Amerikada yaşayan minik bir maymun türüdür. Bazılarının kulaklarında kıl demetleri bulunur.
3- Maki : Baş ve gövde uzunluğu 50 cm. Kuyruk uzunluğuda aynıdır. Baş ve gövde uzunluğu ile kuyruk uzunluğu birbirine eşittir. Madagaskar da yaşayan bu maymunun birçok türü vardır. Ağız ve burun kısmı sivridir. Kuyruğu genellikle halkalıdır. Gözleri büyük ve postları yünlüdür.
4- Atales : Baş ve gövde uzunluğu 65 cm dir. Kuyruk uzunluğu 75 cm civarındadır. Sarılgan bir maymundur. Uzun kuyruğunu 5. ayağı gibi kullanır. Güney Amerika ormanlarında yaşayan bu maymuna örümcek maymunda denir.
5- Orangutan : Ayaktan yüksekliği 1.4 metredir. Kızıl renkli büyük bir maymun türüdür. Yaşlı erkeklerin yanaklarında yağlı kırışıklıklar bulunur. Nesilleri tükenmekte olan bir maymun türüdür.
6- Şempanze : Şempanzenin ayakta yüksekliği 1.4 metre civarındadır. Büyük bir maymun türü şempanzeler zekaları ile ünlüdür. Afrika da tropikal ormanlarda bazenda savanlarda yaşarlar. Alet kullanabilme yetenekleri gelişmiştir. Etlede beslenebilirler.
7- Makak : Baş ve gövde uzunluğu 55 ila 75 cm civarıda olup, kuyruk uzunluğu 30 cm dir. Japonya dahil birçok Asya ülkesinde yaşamaktadır. Birçok makak türü maymun bulunmaktadır. Ekseriyetle diğer maymunların aksine yerde yaşarlar.
8- Goril : Maymunların en iri olanıdır. Ayakta yüksekliği 1.8 metredir. Afrika da yaşayan goriller iki guruptur. Bunlar,
a- Gabon ve Kamerun civarında yaşayan Kıyı Gorili
b- Zaire civarında yaşayan Dağ Gorili
İri gövdesiyle görenleri korkutur ancak, davranışları uysaldır.
9- Babuin : Baş ve gövde uzunluğu 70 ila 90 cm dir. Kuyruk uzunluğu 50 cm civarındadır. Afrika da yaşayan bu maymunun birçok türü bulunur. Ağız ve burun kısmı köpeğe benzer, bu yüzden ‘’ köpek başlı maymun ‘’da denir. Renk yapısı ve yelesi değişik olduğundan etkileyici bir görünümü vardır.