hcru1 - Bu hafta vizyona girenler - 28 Aralık

Medyum (Red Lights)

Son olarak tamamı toprak altında geçen klostrofobik Toprak Altında (Buried) ile seyrettiğimiz yönetmen Rodrigo Cortés'in 3. yönetmenlik çalışması olan Medyum (Red Lights), ilgi çekici konusuyla olduğu kadar kadrosundaki güçlü oyuncularla dikkat çekiyor. Başta Robert De Niro olmak üzere Cillian Murphy, Sigourney Weaver, Elizabeth Olsen, Joely Richardson ve Toby Jones'un yer aldığı film, metafizik olaylar üzerinde çalışan bir ekibin ünlü medyum Simon Silver'ın oyunlarını açığa çıkartmak isterlerden başlarından geçen hayli ilginç serüveni anlatıyor. Sürprizli hikâyesiyle ve gerilim dolu atmosferiyle öne çıkan filmde De Niro'yu efsanevi kör medyuma hayat verirken, Sigourney Weaver ve Cillian Murphy ikilisi ise paranormal olayları araştıran ikiliyi oynuyor.

hcrum - Bu hafta vizyona girenler - 28 Aralık

Pi'nin Yaşamı (Life of Pi)

Aşk ve Yaşam (Sense and Sensibility) ile başta Oscar çevresi olmak üzere tüm dünyada ününe ün katan Ang Lee, "Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long)" ve Brokeback Dağı (Brokeback Mountain) gibi Oscarlı filmleriyle Hollywood'da rüştünü kanıtlayan isimlerin başında geliyor. Yönetmenin görsel atmosfer konusunda çıtayı oldukça yukarı çektiği son filmi Pi'nin Yaşamı (Life of Pi) Yann Martel'in ülkemizde de basılan dünya çapında çoksatan aynı isimli kitabından uyarlandı. 3D olarak çekilen film, Hindistan'daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik'e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan genç Pi Patel'in inanılmaz hikayesini anlatıyor. Başrolde Suraj Sharma'yı izlediğimiz filmin kadrosundaki diğer isimler arasında Gérard Depardieu, Irrfan Khan ve Adil Hussain bulunuyor.

hcrvl - Bu hafta vizyona girenler - 28 Aralık

Kıyamet Günü (The Impossible)

26 Aralık 2004 tarihinde gerçekleşen dünyanın en büyük felaketlerinden Güneydoğu Asya tsunamisinde hayatta kalmayı başaran ailelerden birinin gerçek hikâyesini anlatan Kıyamet Günü (The Impossible), 300.000 insanın ölümüne sebep olan felaketin arkasındaki insani drama göz atıyor. Hint Okyanusu'ndaki bu tsunamide hayatta kalmayı başaran bir ailenin güçlü etkileyici hikâyesini anlatan filmin kadrosunda Naomi Watts ve Ewan McGregor yer alırken, filmin yönetmen koltuğunda Juan Antonio Bayona oturuyor. Felaketi bizzat yaşayan Maria Belon'un anılarından hareketle Sergio G. Sánchez tarafından senaryosu yazılan film seyircisini binlerce yabancı insanın arasında, zamanımızın en büyük doğal felâketlerinden birinin ortasında kalan bir ailenin unutulamayacak hikâyesine ortak ediyor.

hcrwf - Bu hafta vizyona girenler - 28 Aralık

htr2b: Dönüşüm


Reklam yönetmeni Osman Evre Tolga'nın gerçek bir haberden yola çıkarak sinemaya aktardığı htr2b: Dönüşüm, ilaç deneklerinin karanlık dünyasına adım atıyor ve ormanda bir klinikten kaçmış bu insanlarla huzur dolu bir evde yaşayan bir aileyi buluşturuyor. İsmini htr2b ismi verilen genden alan yapımda acıma duyguları yok edilmiş ve bunların yerlerini şiddet ve öfke duygularının aldığı sıradan insanların neler yapabileceğini görüyoruz. Filmin kadrosunda Serkan Altunorak, Veda Yurtsever İpek, Ahmet Somers, Teoman Kumbaracıbaşı, Tuğrul Tülek, Kübra Efe, Mesut Özkeçeci, Kutay Sandıkçı, Beyti Engin, Mert Tanık, Enes Mazak, Pervin Bağdat, Berkehan Tüter, Hüseyin Gülhuy, Ekim Mağden ve Aytuğ Civan rol alıyor.

hcrx6 - Bu hafta vizyona girenler - 28 Aralık

Aşk (Amour / Love)

2012 Cannes Film Festivali'nden büyük ödül Altın Palmiye ile dönen Aşk (Amour), ünlü yönetmen Michael Haneke'nin son çalışması. Avusturya'nın Yabancı Dilde Oscar adayı olan yapım, seksenli yaşlarını süre Georges ve Anne'in ölümsüz aşklarına odaklanıyor. Gerçekliği sonuna götürerek iç burkucu bir drama dönüşen yapımın kadrosunda Fransız sinemasının ünlü isimlerinden Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert, Alexandre Tharaud yer alıyor. Haneke'ye aşina sinemaseverlere şaşırtıcı gelmeyecek derecede sert bu film yılın en iyilerinden.

hcrxr - Bu hafta vizyona girenler - 28 Aralık

Anna Karenina

İlk sinema filmi olan Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)'la tanıdığımız ve edebiyat uyarlamaları konusundaki farklı bakış açısına şahit olduğumuz genç yönetmen Joe Wright, İngiliz Edebiyatı'ndan sonra bu sefer Rus Edebiyatı'ndan bir klasiği beyazperde ile bir kez daha buluşturdu. Kefaret (Atonement) filmiyle Venedik Film Festivali'nin açılışını yapan en genç yönetmen unvanına sahip Wright'ın Anna Karenina'sı bildiğimiz uyarlamalardan farklı olarak renkli, modern ve yenilikçi tavrıyla dikkatleri çekiyor. Tolstoy'un ölümsüz karakterlerinden Anna'ya Keira Knightley hayat verirken, Karenin rolünde Jude Law, Vronsky rolünde ise Aaron Taylor-Johnson yer alıyor. Eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen film, dans ve teatral yaklaşımıyla uzun bir süre unutulmayacak bir sinemasal deneyim sunuyor.

hcry5 - Bu hafta vizyona girenler - 28 Aralık

Canım Öğretmenim (Monsieur Lazhar)

Kanada'yı 2011 Oscar Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film dalında temsil eden fakat ödülü İran yapımı Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin)'a kaptıran Canım Öğretmenim (Monsieur Lazhar), bir öğretmenin intiharı ertesinde apar topar işe alınan Cezayir asıllı yedek öğretmen Beşir Lazhar'ın öyküsünü anlatıyor. Öğrencilerin kendisine alışmaya çalıştığı sırada da bir mülteci olarak kendi dertleriyle meşguldür. Philippe Falardeau'nun yönettiği ve başrolde Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron, Danielle Proulx ile Brigitte Poupart'ın yer aldığı film az sayıda kopyayla vizyon haftasının sürprizlerinden.