poster - The Weather Man - Fırtınalı Hayatlar

Hayata şemsiye açmak o kadar kolay değil...

David Spritz, Chicago'da yerel bir kanalda hava durumu sunuculuğu yapmaktadır. Ulusal kanallardan birisinin "Merhaba Amerika" adlı sabah programından teklif alınca, iş hayatının altın dönemini yaşamaya başlar. Kariyerinin zirvesindedir; ama özel yaşamı için aynı şey söylenemez.

Tıpkı tahmin etmeye çalıştığı kasırgaların yarattığı yıkım gibi, David'in özel yaşamı da tam bir felakete doğru sürüklenmektedir. Hayli acı veren bir boşanma süreci geçirir; babası ağır hastalanır; çocuklarıyla arası açılır. Meslek yaşamında en tepeye tırmandığı sırada özel yaşamda fiyasko üzerine fiyasko yaşar. Durumu kontrol altına almaya, düzeltmeye çalışsa da, başına geleceklerin tahmini, hava durumu tahmininden daha güçtür...

weather2 - The Weather Man - Fırtınalı Hayatlar weather1 - The Weather Man - Fırtınalı Hayatlar

"Pirates of the Caribbean 1- 2", "Mexican", "Mousehunt" ve "The Ring" filmlerinin yönetmeni Gore Verbinski'nin yeni filmi "Fırtınalı Hayatlar"ın başrollerinde Oscar ödüllü oyuncular Nicholas Cage ve Michael Caine ile Hope Davis, Gemmenne de la Pena ve Nicholas Hoult kamera karşısına geçmiş. Senaryosunu Steven Conrad'ın yazdığı filmin müzikleri Hans Zimmer ve James S. Levine imzası taşıyor.

Filmde Chicago'lu hava durumu sunucusu David Spritz rolünü üstlenen Nicolas Cage, bu rolü kabul etmesinde senaryonun önemli payı olduğunu belirterek şunları söylüyor:

"Senaryonun sürprizlerle dolu yapısı ve tüm karakterlerin gerçek duygulara sahip olması dikkatimi çekti. Senaryoyu okurken her şeyin son derece dürüstçe ifade edildiğini gördüm. Her köşesi ardı arkası kesilmeyen dönemeçlerle doluydu. Sonunun hangi noktaya varacağını kestiremediğim sürprizler vardı. Ayrıca David Spritz gibi bir adamın portresini çizmek de çok önemliydi. Şimdiye dek hiç oynamadığım tipte gerçek duyguları yorumlama fırsatını elde ettim."

hope davis10 - The Weather Man - Fırtınalı Hayatlar weather3 - The Weather Man - Fırtınalı Hayatlar

Filmin çekimlerinin tamamı, senaryonun yapısı gereği Chicago'da gerçekleştirilmiş. Çekimler için Chicago'nun seçilmesinin çok önemli bir sebebi daha varmış: kentteki hava koşulları. Nicholas Cage, bu tercihin gerekçesini şöyle açıklıyor: "Chicago'nun çok değişken bir havası vardır. Sözgelimi bir gün hava sıcaklığı -1 dereceyken ertesi gün +26 dereceye çıkabilir. Bu nedenle Chicago'lu hava durumu sunucuları çok önemli insanlardır. Çünkü kent halkı onlara fazlasıyla bağımlıdır. Eğer yanılırlarsa günün berbat olmasına dahi yol açabilirler."

The Weather Man

Vizyona Giriş Tarihi
10.03.2006

Türü
Komedi


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
101 dakika - 2005


Yönetmeni
Gore Verbinski


Oyuncular
Nicolas Cage
Michael Caine
Hope Davis
Gemmenne de la Peña


Senaryo
Steve Conrad


Müzik
James S. Levine, Hans Zimmer


Görüntü Yönetmeni
Phedon Papamichael