Müthiş bir belgesel diyeceğim ve aksini söyleyenlere "dinlemiyorum! dinlemiyorum!" diyerek kulaklarımı kapatarak laba laba laba diyeceğim.

Bu bayram akşamı NTV'de tv de gösterilmişti film. Ancak ben bu sanat eserini istanbul kısa filmler festivalinde izlemiştim; sonra da tekrardan izleme fırsatı buldum bir kültür evinde.
Orta Asya çöllerinde yaşayan Moğol bir ailenin sıcak dostça ve samimi anlatımı anında sardı beni. Öylesine doğaldı ki doğal olup çevreci kitleyi toplayayım çabası bile yoktu. Sanki birinin omzuna görünmez kamera takılmıştı. Filmi izlerken o kadar duygulandım ki kendimi tutamayıp ağladım. Sizinle paylaşamak istediğim bir iki kesit:
"Filmi anlatmayın kardeşim" diyen okumasın"
TV istiyor hep küçük kardeş.
Abisi "Alamayız. İki keçi vermemiz gerekir"
"Olsun keçilerimiz var"
"Ama elektrikte lazım"
"Alamaz mıyız?"
"Evet alırız ama o zaman bütün sürüyü vermemiz gerekir"

Sonra develeri doğum yapıyor, yavrusu apak muhteşem güzel bir yavru nefis.Ama ana emzirmek istemiyor sütü boynuza doldurup veriyorlar. Günler sürüyor bu hal.
Kentteki müzik öğretmenini çağırıyorlar. Yardımcısı ile geliyorlar.

Sonra deve getiriliyor. Yavru da. Ama yavru annesine gitmek istese de anne hep kovuyor. Müzisyen müthiş bir şey yapıyor, telli çalgısını hayvanın hörgücüne asıyor.

Enstrümanın arkası koca göğsüne yaslanıyor devenin. Herkes susuyor. Deve nefes aldıkça heybetli soluğu göğsünü titreştiriyor. Çalgı çalmaya başlıyor. Öfkesinin sesi geliyor kulağına, deve şaşırıyor. Sakinleşmeye başlıyor nefes nefes.

Adam seviyor hayvanı ve çalgısını alıyor. Çok yürek parçalayan bir şarkı ile deveye seslenirken yardımcısı kadın dokunarak o güzel şarkıyı seslendiriyor.Herkes duygulanıyor, sonra deve ağlamaya başlıyor. Görmesem inanmazdım.
İç çekerek ağlıyor. Yavrusunu yanına getiriyorlar. Sarılıyor. Ağzıyla yanıyla seviyor. Ve süt emdiriyor. sanki üstünden şeytan kalkıyor ruhu açılıyor ana yüreği geri geliyor.

Müthişti. Hem şarkı, hem insanların o güzel tavrı, hem de deve.

Filmin Adı Ağlayan Devenin Öyküsü.(The Story of the Weeping Camel) Film 2005 belgesel Oskar adayı...Bakıcaz hakediyooo İnşallah alır.