poster - Joyeux Noel - Ateşkes


Şarkıların yerini silah sesleri alacak!

'Ateşkes', Birinci Dünya Savaşı sırasında cephede birbirlerine 10'ar metre uzaklıkta siperlerde yeni yılı karşılamak üzere olan askerlerin hikayesini anlatıyor…

1915, Avrupa'da umut yerine büyük bir tedirginlik ve kaygı ile karşılanmaktadır. Yeni patlak vermiş olan savaş korkunç yüzünü göstermeye başlamıştır. Alman, Fransız ve İskoç orduları yeni yıl arifesinde cephede karşı karşıya gelirler. Çoğu savaştan önce sıradan siviller olan askerler, aldıkları emirler nedeniyle ölmekte veya öldürmektedirler.

Savaşın tüfek ve bomba sesleri arasında yılbaşı gecesi bir sürpriz yaşanır ve önce İskoçya, daha sonra Alman cephesinden yeni yıl melodileri yükselmeye başlar. Ortak bir kültürü paylaşan, bu üç 'düşman' orduyu birbirine yaklaştıran bir yumuşama rüzgarı eser.

01 - Joyeux Noel - Ateşkes02 - Joyeux Noel - Ateşkes

Bunun üzerine komutanlar bir gecelik ateşkes için anlaşırlar ve tüm askerler yeni yılı birlikte kutlar. Sigarların, çikolataların ve resimlerin değiş tokuş edildiği gecenin ardından, ertesi gün birbirlerine kurşun sıkacak olmanın burukluğuyla ayrılırlar.

Gece yerini güne bırakırken şarkıların yerini silah sesleri alacaktır.


25. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin açılış filmi
Christian Carion'un yazıp yönettiği 'Ateşkes'in başrollerinde Guillaume Canet, Diane Krüger, Daniel Brühl ve Benno Fürmann rol alıyor. 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin açılış filmi olan 'Ateşkes', 2006 Oscar'larına, Altın Küre Ödülleri'ne ve BAFTA Ödülleri'ne 'En İyi Yabancı Film' dalında aday gösterildi. 2006 César Ödülleri'ne 'En İyi Film' dahil 7 dalda aday gösterilen film, 2005 Leeds Film Festivali'nde 'En İyi Film' dalında izleyici ödülünü, 2005 Valladolid Film Festivali'nde de 'Eleştirmenler Birliği Ödülü'nü kazandı.

03 - Joyeux Noel - Ateşkes04 - Joyeux Noel - Ateşkes


Joyeux Noel (Merry Christmas)

Vizyona Giriş Tarihi
07.04.2006

Türü
Savaş


Ülke
Fransa / Almanya / İngiltere / Belçika


Süresi ve Yapım Yılı
115 dakika - 2005


Yönetmeni
Christian Carion


Oyuncular
Guillaume Canet
Diane Krüger
Daniel Brühl
Benno Fürmann


Senaryo
Christian Carion


Müzik
Philippe Rombi


Görüntü Yönetmeni
Walther van den Ende