poster - Ask the Dust - Aşka Sor

1930'ların Los Angeles'ında yolları kesişen, tutkular ve hırslarla dolu iki hayalperest göçmen, bir yandan ateşli bir aşk yaşarken, bir yandan da hayallerini gerçekleştirebilmek için kendileriyle ve şehirle büyük bir mücadele içine giriyorlar.

John Fante'nin aynı isimli 'Bunalım Dönemi' romanından Robert Towne tarafından perdeye uyarlanan 'Ask the Dust'da Salma Hayek, zengin bir Amerikalı ile evlenerek sınıf atlama hayalleri kuran Meksikalı ateşli güzel Camilla rolüyle hayranlarının karşısına çıkıyor. Camilla'nın planlarını alt üst edecek kişiyse, büyük bir yazar olma ve sarışın mavi gözlü bir güzel bulma hayalleri içinde Los Angeles'a gelen İtalyan asıllı genç Arturo Bandini oluyor. Garsonluk yapan Camilla, Arturo ile arasında başlayan ilişkiye rağmen, onun tüm hayatını adayacağı erkek olabileceğini reddediyor; ama bu durum Arturo'nun ona her geçen gün daha çok bağlanmasına engel olamıyor.

01 - Ask the Dust - Aşka Sor02 - Ask the Dust - Aşka Sor

Kendilerini Amerikan düşü'ne kaptırmış bir grup göçmene odaklanan 'Ask the Dust'ın yönetmenliğini ve senaristliğini, 'Chinatown' senaryosuyla Oscar ve Altın Küre ödülüne layık görülen Robert Towne üstlenmiş. John Fante'nin romanına, 1970'li yıllarda 'Chinatown' için araştırma yaptığı sırada rastlayan Towne'un 'Ask the Dust'u perdeye uyarlama düşüncesi de o tarihlere dayanıyor. Towne'u etkileyen, romanın dönemin karakterini büyük bir gerçekçilikle yansıtan havası olmuş.

Frida'nın Oscar ve Altın Küreli oyuncusu Salma Hayek ile uzun zaman önce anlaşan yönetmen Towne, Hayek'e eşlik edecek isim olarak 'The Recruit', 'Daredevil', 'S.W.A.T.' ve 'Phone Booth' filmlerinin usta oyuncusu Colin Farrell'i seçmiş. Filmde Arturo'ya karşılıksız bir aşk besleyen Vera karakterini ise Idina Menzel canlandırıyor. Oyuncu kadrosunda dikkat çeken isimlerden biri de Hellfrick rolündeki Donald Sutherland. Çekimleri Güney Afrika'da gerçekleştirilen filmin yapımcıları Tom Cruise, Paula Wagner ve Jonas Mccord.

03 - Ask the Dust - Aşka Sor04 - Ask the Dust - Aşka Sor


Ask the Dust

Vizyona Giriş Tarihi
14.04.2006

Türü
Dram


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
dakika - 2005


Yönetmeni
Robert Towne


Oyuncular
Colin Farrell
Salma Hayek
Idina Menzel
Donald Sutherland


Senaryo
Robert Towne


Müzik
Ramin Djawadi, Heitor Pereira


Görüntü Yönetmeni
Caleb Deschanel