460132695802715cfc27o - Pus

Konusu

Tayfun Pirselimoğlu'un yönettiği ve Ruhi Sarı, Nurcan Ülger, Mehmet Avcı ile Bahar Yanılmaz'ın oynadığı Pus, 28 Mayıs 2010′da Tiglon Film dağıtımıyla Zuzi Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Bir korsan dvd atölyesinde çalışan Reşat takıntılı bir ruh haline sahip bir gençtir. Altınşehir'e sefil bir binada hastalıktan muzdarip yaşlı annesiyle yaşamaktadır. Tuhaf bir kimliktir Reşat; insanlarla ilişki kurmakta güçlük çekmektedir; birlikte çalıştığı gençlerle bile sıkıntılı bir ilişkisi vardır. Evinin olduğu binada Reşatn ilgi duyduğu ama açılmaya asla cesaret bulamadığı bir kız yaşamaktadır. Onunla ara sıra karşılaşır ama gizli tuttuğu duygularını iletmeye hiçbir zaman teşebbüs edemez. Sıkıntılı ve sıkıcı hayatının yeknesaklığını bozan, neredeyse bir takıntı izlenimi bırakan ufak tefek hırsızlıkları vardır Reşatn. Çalıştığı yere arada bir uğrayan patronunun arkadaşı, karanlık işlere bulaşmış Celal, Reşatn ilgisini çeken bir tiptir. Onun, çalıştığı yere uğrayıp bir paket bıraktığı gün vurulması Reşatn hayatının değiştiği gün olur. Reşat, Celaln bıraktığı paketini çalar. Çaldığı paketten arkasında bir adresin yazılı olduğu sıradan bir kadına ait bir resim ve bir tabanca çıkar. Reşatin merakı onu adresin yazılı olduğu bir gecekonduya kadar sürükler.

Gittiği yerde Emine karşılaşır. Emin bir mezbahada çalışan sıradan biridir ve karısı Türkan öldürmesi için askerlik arkadaşı Celalen yardım istemiştir. Kapısına gelen Reşat Celaln gönderdiğini ve şionun devraldığını düşünür. Umutsuz ve huzursuz bir tiptir Emin. Karısını sevmekte ama onun erkeklerle yatmasını kaldıramadığından ölmesini istemektedir. Bunu kendisi yapamamaktan ötürü ıstırap çekmektedir. Bir tekstil atölyesinde çalışan karısı Türkaa sessiz ama gerilim dolu bir ilişkileri vardır. Reşat kendisini birden bire tuhaf bir durumun ortasında buluvermiştir. Bir süre sonra işsiz kalan Emine garip bir ilişki başlar. Kimselere açılamayan Emin, Reşata ilişki kurmaya çabalar ama Reşat buna ilgisiz kalır. Birlikte neredeyse amaçsızca dolaşmaya başlarlar Karısını öldürme işini erteleyip durmaktadır Emin. Bir süre sonra Türkan da işsiz kalınca tam bir huzursuzluğa gömülür. Türkan ise sessizce bir kadermiş gibi kabullendiği umut barındırmayan hayatını yaşamaktadır.

Reşat, Emin, Türkan; bu kaotik ve gürültülü şehrin en kıyısına savrulmuş insanlar ağır ağır bir uçurumun kenarına doğru ilerlemektedirler.

YAPIM BİLGİLERİ

Tayfun Pirselimoğlu 1959'da Trabzon'da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunudur. Daha sonra, Viyana Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisinde resim ve gravür eğitimi aldı. Dünyanın pek çok yerinde sergiler açtı ve ortak sergilere katıldı. 1985'ten sonra, sinema alanında çalışmaya başladı. Yönetmenlikten önce senaryo çalışmaları oldu. Yeşim Ustaoğlu'nun ilk filmi "İz"in senaryosuna katkıda bulundu. Gözaltında kaybolan oğlunu arayan bir annenin öyküsünü anlattığı ilk uzun metrajlı filmi Hiçbiryerde'yi, 2002'de çekti. Anneyi oynayan usta oyuncu Zuhal Olcay, bu filmle çeşitli ödüller kazandı. Pirselimoğlu, sinemanın yanında edebiyatla da ilgilenmektedir. Yayımlanmış dört romanı bulunmaktadır.


c192cfc2ccaa073640279fe9fddb62c8 - Pus4761dce6bde8192f48fd539521739013 - Pus46e46f86103912d81419291420e16b74 - Pus