nuri4yj - Nuri Bilge Ceylan yine Altın Palmiye için yarışacak


Nuri Bilge Ceylan, yeni filmi 'İklimler'le 59. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışacak. Ayrıca Türkiye'den Belma Baş'ın 'Poyraz'ı da festivalde yarışacak 10 kısa metrajlı filmden biri oldu.Ebru Ceylan ve Nuri Bilge Ceylan'ın rol aldığı 'İklimler', iki yalnız insan, Bahar ve İsa'nın hikâyesini anlatıyor.


Nuri Bilge Ceylan, üç yıl önce çok yaklaştığı Altın Palmiye'ye belki de bu yıl uzanacak. 2003 yılında 'Uzak'la Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü kazanan Ceylan'ın yeni filmi 'İklimler', aylar öncesinden tahmin edildiği gibi, Altın Palmiye adayları arasında yer aldı. 17-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 59. Cannes Film Festivali'nde Türk sineması açısından soru işaretleri Zeki Demirkubuz'un yönettiği 'Kader'de düğümleniyordu. 'Kader'in de ana bölüme seçilmesi, Türk sinemasının ilk kez iki filmle birden Altın Palmiye adayı olmasına yol açabilecekti. Zeki Demirkubuz 2002 yılında da bir ilke imza atarak, 'Belirli Bir Bakış', (Un Certain Regard) yan bölümüne 'İtiraf' ve 'Yazgı'nın birlikte alınmasıyla, Cannes tarihinde Jane Campion'dan sonra bu ayrıcalığı yaşayan ikinci yönetmen olmuştu. Bu kez, 'Belirli Bir Bakış' yan bölümüne katılmayı, diğer büyük festivallerde yarışma yollarını tıkayacağı için baştan reddeden Demirkubuz'un, sonbaharda Venedik'te yarışma olasılığı yüksek.

Genç Türkler Cannes'da

Nuri Bilge Ceylan Cannes'da yalnız değil. Binlerce kısa film arasından sadece 10 filmin seçildiği kısa film yarışmasında Türkiye'den Belma Baş'ın 'Poyraz' adlı filmi yer alıyor. 'Poyraz'ın senaryosu, Antrakt sinema dergisi ve Kodak işbirliğiyle düzenlenen Kısa Metrajlı Film Senaryo Yarışması'nda birinci seçilmişti. Ayrıca, sinema öğrencilerine ayrılan 'Cinefondation' bölümünde, Paris'teki ünlü Femis sinema okulunda okuyan Deniz Gamze Ergüven'ın 'Bir Damla Su' adlı filmi gösterilecek.

Cannes için favori gösterilen filmler arasında bulunan, Pedro Almodovar'ın isçi kadınların portrelerini çizdiği 'Volver' ile Nanni Moretti'nin Berlusconi'yi eleştiren politik içerikli filmi 'Le Caiman' da basına dün açıklanan Altın Palmiye adayları arasında yer almakta. Her iki film açılışta izleynecek 'Da Vinci Code'la birlikte, festivalin başladığı günlerde Fransa'da gösterime girecek.

Diğer Altın Palmiye adayları arasında Sofia Coppola 'Marie-Antoinette', Bruno Dumont 'Flandre', Stephen Frears 'The Queen', Nicole Garcia 'Selon Carlie', Tony Gatlif 'Transilvanya', Ken Loach 'The Wind That Shakes the Barley', David Lynch 'Inland Empire' ile yer alıyor. 17 Mayıs gecesi, Fransız oyuncu Vincent Cassel'in sunacağı açılış töreninin ardından, Ron Howard'ın yönettiği, Tom Hanks ve Audrey Tatou'nun rol aldığı, yarışma dışı sunulan 'Da Vinci Code' izlenecek.

Mayıs ayı başında açıklanacak 'Yönetmenlerin On Beş Günü' ve 'Eleştirmenlerin Haftası' başlıklı yan bölümlerin listeleriyle birlikte, Cannes'da izleyeceğimiz filmlerin hepsi belirlenmiş olacak. Bu yıl, ikinci bir Türk filminin daha Cannes programında yer alması bekleniyor. 'Yönetmenlerin On Beş Günü' bölümünün seçiciler kurulu, 'Aday olan Türk filmleri arasında tartışmasız en iyisi' olarak değerlendirdikleri Reha Erdem'in 'Beş Vakit'ini alıp almayacaklarına, gelecek hafta yapılacak son değerlendirme toplantısında karar verecek.


Hong Kong'lu yönetmen Wong Kar-Wai'nin başkanlık edeceği Altın Palmiye jürisinde Monica Bellucci, Tim Roth, samuel L. Jackson, Zhang Ziyi, Helena Bonham Carter ve Elia süleyman gibi isimler yer alıyor.