poster - Je ne suis pas là... - Aşkın Dansı

Tango ateşiyle değişen yaşamlar

51 yaşındaki icra memuru Jean-Claude, yalnız ve mutsuz bir hayat sürmektedir. Uzun zaman önce eşi tarafından terk edilmişliğinin de yarattığı etki ile yaşamın artık ona zevk veremeyeceğine inanmaktadır. Günün birinde ofisinin camından gördüğü karşı binadaki dans stüdyosu ve dans edenlerdeki gülümseme ilgisini çeker; tango derslerinin verildiği bu stüdyoya kayıt olmaya karar verir.

Orada genç ve güzel Françoise ile karşılaştığında, içinde bastırılmış duyguları kendi kontrolünün dışında ortaya çıkmaya başlar. Her ikisi de birbirilerine karşı temkinlidir; çünkü Françoise yakında evlenmek üzeredir. Ancak tangonun bastırmaya çalıştıkları duyguları ortaya çıkartması, her ikisini de bilinmez olana doğru yol aldıracaktır...

Stephane Brizé'nin ikinci uzun metrajlı filmi "Aşkın Dansı"nın (Je Ne Suis Pas La Pour Etre Aime) başrollerini Patrick Chesnais ve Anne Consigny paylaşmış. Filmde ikiliye eşlik eden oyuncular Lionel Abelanski, Georges Wilson, Cyril Couton, Genevieve Minich, Helene Alexandridis ve Anne Benoit olmuş. Senaryosunu Stephane Brizé'nin Juliette Sales ile birlikte yazdığı filmin orijinal müziklerini Christoph H. Muller ve Eduardo Makaraoff bestelemiş.

01 - Je ne suis pas là... - Aşkın Dansı02 - Je ne suis pas là... - Aşkın Dansı


Geleceğimizi etkileyen seçimler...
Stephane Brizé, bu filmi yapma fikrinin, "en ufacık bir duyguyu göstermek veya paylaşmak konusunda hiç becerisi olmayan, hayatının en hassas ve savunmasız döneminde olan bir erkeği inceleme arzusu"ndan çıktığını söylüyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

"50 yaşına gelmiş Jean-Calude anlamlı bir ilişki kurmak için hayatında artık son bir şansının kaldığına inanmaktadır. Filmdeki bazı karakterler gibi, onun da aslında geleceğini etkileyecek bir seçim yapma şansı var. Bu seçimi ona mutluluk veya acı ile beraber pişmanlık verecek. Karakterleri bu seçimlerle yüzleştirerek, hareket ettikleri yönlerin görünmeyen sebeplerini incelemek istedim. Bir anlamda birinin en derinlerdeki arzusu ile bazı zamanlar paradoks yaratan seçimlerini göstermek istedim."

2006 İstanbul Film Festivali programında yer alan "Aşkın Dansı", 2006 Cesar Ödülleri'ne "en iyi erkek oyuncu”, "en iyi kadın oyuncu" ve "en iyi yardımcı erkek oyuncu" dallarında aday gösterilmişti. Film 2005 San Sebastian Film Festivali'nde de "en iyi film" seçilerek CEC Ödülü'nün sahibi olmuştu.

Je ne suis pas là pour être aimé

Vizyona Giriş Tarihi
21.04.2006

Türü
Dram


Ülke
Fransa


Süresi ve Yapım Yılı
93 dakika - 2005


Yönetmeni
Stéphane Brizé


Oyuncular
Patrick Chesnais
Anne Consigny
Lionel Abelanski
Georges Wilson


Senaryo
Stéphane Brizé, Juliette Sales


Müzik
Eduardo Makaroff, Christoph H. Müller


Görüntü Yönetmeni
Claude Garnier