poster - The Road to Guantanamo - Guantanamo Yolu


Kayıtsız kalınamayacak bir insanlık dramı

Berlin Film Festivali'nin yarışma bölümü kapsamında izleyicilerle buluştuğunda büyük yankı uyandıran, politik sinemanın son yıllardaki en etkileyici örneklerinden olan 'The Road To Guantanamo', Guantanamo'da yaşanan insanlık dışı olayları ve koşulları tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Ünlü İngiliz yönetmen Michael Winterbottom ile Matt Whitecross'un birlikte yönettikleri film, dört talihsiz gencin öyküsünü gerçekçi biçimde aktarıyor. Kayıtsız kalınamayacak, insanlık dışı uygulamaların hüküm sürdüğü bu ABD hapishanesindeki tutuklular arasında 10-12 yaşlarında çocukların bile olduğu belirtiliyor.

01 - The Road to Guantanamo - Guantanamo Yolu02 - The Road to Guantanamo - Guantanamo Yolu

Yönetmenlerin böyle bir film yapmaktaki amacı, Guantanamo'da halen varlığı süren 'El Kaide araştırma merkezi' hapishanesinin yasadışılığına dikkat çekmek ve orada hâlâ tutuklu bulunan 500 kişinin varlığını dünyaya hatırlatmak.

Amerikan ordusu tarafından Afganistan'da tutuklanıp 'potansiyel terörist' olarak damgalandıktan sonra bu hapishanede işkenceyle alıkoyulan mahkumların yaşadıklarını yarı belgesel yarı kurmaca bir anlatımla aktaran filmde Riz Ahmed, Steven Beckingham, Nancy Crane ve Christopher Fosh rol alıyor.

03 - The Road to Guantanamo - Guantanamo Yolu04 - The Road to Guantanamo - Guantanamo Yolu


The Road to Guantanamo

Vizyona Giriş Tarihi
28.04.2006

Türü
Dram


Ülke
İngiltere


Süresi ve Yapım Yılı
95 dakika - 2006


Yönetmeni
Michael Winterbottom, Mat Whitecross


Oyuncular
Riz Ahmed
Steven Beckingham
Nancy Crane
Christopher Fosh

Müzik
Harry Escott, Molly Nyman


Görüntü Yönetmeni
Marcel Zyskind