poster - Memoirs of a Geisha - Bir Geyşanın Anıları

Yasak dünyanın gizemleri

İkinci Dünya Savaşı öncesinde Japon bir kız çocuğu, beş parasız ailesi tarafından hizmetkâr olarak çalışmak üzere bir geyşa evine gönderilir. Tehlikeli rakiplerine rağmen küçük kız, geyşa Sayuri olarak bir efsaneye dönüşür ve en güçlü erkeklerini cezbeder.

Güzel ve işinin ustası Sayuri, bu gizlenmiş dünyaya girdiğinde, geyşanın aşık olma, ya da yazgısının peşinden gitme özgürlüğünün olmadığını da öğrenir. Akıl hocası efsanevi geyşa Mameha, özel bir müşteriyle yakın ilişkinin sınırlarını anlamış bir kadın olarak, Sayuri’ye duygularını sıkı sıkıya dizginlemeyi öğretir.

01 - Memoirs of a Geisha - Bir Geyşanın Anıları02 - Memoirs of a Geisha - Bir Geyşanın Anıları


Sayur'nin küstah rakibi Hatsumomo'nun aksine Mameha, iyi bir geyşanın, kendini bir erkeğe karşı duyduğu tutkunun pençesine bırakmaması gerektiğini bilir. Yine de, sahip olamayacağı tek adama olan gizli aşkını bir türlü aklından çıkaramaz.

Çok satanlar listesinden beyazperdeye

Rob Marshall'ın yönettiği 'Bir Geyşanın Anıları'nın (Memoirs of a Geisha) başrollerinde 'Hero', 'House of Flying Daggers' ve 'Crouching Tiger Hidden Dragon' filmlerinden tanıdığımız Ziyi Zhang ile 'Last Samurai' ve 'Batman Begins'de rol alan Ken Watanabe kamera karşısına geçmiş. Filmde ikiliye eşlik eden oyuncular Michelle Yeoh, Koji Yakusho, Youki Kudoh, Kaori Momoi, Tsai Chin, Cary-Hiroyuki Tagawa, Suzuka Ohgo ve Gong Li olmuş.

"Bir Geyşanın Anıları" Arthur Golden'in, yayınlandığı dönemde eleştirmenler tarafından çok beğenilen ve 60 hafta boyunca New York Times'ın çok satanlar listesinde yer alan romanından Robin Swicord ve Doug Wright tarafından sinemaya uyarlanmış. 32 dile çevrilen Golden'in romanı tüm dünyada 40 milyon kopya satmisti.

03 - Memoirs of a Geisha - Bir Geyşanın Anıları04 - Memoirs of a Geisha - Bir Geyşanın Anıları


Memoirs of a Geisha

Vizyona Giriş Tarihi
10.02.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
145 dakika - 2005

Yönetmeni
Rob Marshall

Oyuncular
Ziyi Zhang
Ken Watanabe
Michelle Yeoh
Koji Yakusho

Senaryo
Robin Swicord

Müzik
John Williams

Görüntü Yönetmeni
Dion Beebe

fidafilm.com