poster - Munich - Münih

Teröre terörle verilen cevap

1972'de Batı Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda Musevi asıllı yüzücü Mark Spitz'in yedinci altın madalyasını kazanmasından bir gün sonra, Filistinli teröristler İsrailli sporcuların kaldığı kampı basarak İsrailli 11 sporcuyu öldürür. Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı El Fetih'in bir kolu tarafından gerçekleştirilen ve Kara Eylül olarak adlandırılan bu saldırı ve İsrail'in buna verdiği cevap, 'Ortadoğu tarihini belirleyici anlardan birisi' olarak nitelenir.

İşte bu saldırıyla başlayıp İsrail'in buna gecikmeden verdiği cevap çevresinde gelişen Münih, kaynağını gerçek olaylardan alan bir tarihsel gerilim. Film, 1972 Münih katliamını planladığı saptanan 11 Filistinli'nin izini sürerek hepsini yok etmekle görevli İsrail gizli intikam birliği Mossad'ın hikayesini anlatırken, intikam görevinin ekip ve ekibi yöneten kişi üzerinde yarattığı kişisel etkilere yoğunlaşıyor.

01 - Munich - Münih02 - Munich - Münih

Üç Oscar ödüllü yönetmen - yapımcı Steven Spielberg'in son filmi Münih'te, operasyon için bir araya getirilen uzmanlar grubunun liderliğini yapan Mossad ajanı rolünde Eric Bana var. Filmin yardımcı rollerinde ise, Daniel Craig, Geoffrey Rush, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler ve Ciaran Hinds'in de aralarında bulunduğu uluslararası bir kadro kamera karşısına geçmiş. Senaryosunu Tony Kushner, Charles Randolph ve Eric Roth'un birlikte yazdıkları filmin müziklerini John Williams bestelemiş. Filmin çekimleri Avrupa'nın çeşitli kentleriyle New York'ta gerçekleştirilmiş.

03 - Munich - Münih04 - Munich - Münih

Munich

Vizyona Giriş Tarihi
27.01.2006

Türü
Dram

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
dakika - 2005

Yönetmeni
Steven Spielberg

Oyuncular
Eric Bana
Daniel Craig
Geoffrey Rush
Mathieu Kassovitz

Senaryo
Tony Kushner, Charles Randolph

Müzik
John Williams

Görüntü Yönetmeni
Janusz Kaminski

fidafilm