poster - Anne ya da Leyla

Beyoğlu sokaklarında bir arayış hikayesi

Babası ve dadısıyla birlikte nezih bir semtte yaşayan 10 yaşındaki Kerem, yıllardır haber alamadığı annesinin yokluğu nedeniyle derin ruh sarsıntıları yaşamaktadır. Günün birinde dadısından annesine ait olduğunu öğrendiği bir fotoğraf alır, babasının ilgisizliği karşısında evi terkederek Beyoğlu'nda annesini aramaya başlar.

Önce annesinin geçmişte yanında kaldığı kadını bulur; ama annesini kötüleyen yaşlı kadınla konuşması Kerem'in umudunu kırmaktan başka bir işe yaramaz. Kaybettiği birini Beyoğlu'nda arayan tek kişi Kerem değildir. Yitmişliklerin başkenti İstanbul'un bu görkemli ama köhne semti, Mecnun adındaki bir gencin Leyla'sını da saklamaktadır.

01 - Anne ya da Leyla02 - Anne ya da Leyla

'Reis Bey', 'Yalnız Değilsiniz' ve 'Sonsuza Yürümek' filmlerinin yönetmeni Mesut Uçakan'in yönettiği 'Anne ya da Leyla'nın başrollerinde Turgay Başyayla (Mecnun), Oğulcan Gezgin (Leyla), Aylin Coşkun (Kerem), Müge Oruçkaptan (Zilli Nazife) ve Şehnaz Dilan (Şaziye) kamera karşısına geçmiş. Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Orhan Aydın, Özcan Varaylı, Bülent Polat, Ahmet Fırat, Mehmet Aslan ve Yıldırım Yanılmaz var. Filmin senaryosunu, Mehmet Çetin'in aynı isimli kısa film öyküsünden esinlerek Mesut Uçakan yazmış.


03 - Anne ya da Leyla04 - Anne ya da Leyla


Anne ya da Leyla

Vizyona Giriş Tarihi
05.05.2006

Türü
Dram


Ülke
Türkiye


Süresi ve Yapım Yılı
90 dakika - 2005


Yönetmeni
Mesut Uçakan


Oyuncular
Turgay Başyayla
Oğulcan Gezgin
Aylin Coşkun
Müge Oruçkaptan


Senaryo
Mesut Uçakan


Görüntü Yönetmeni
Hüseyin Özşahin