poster - The Squid and the Whale - Mürekkep Balığı ve Balina


Yürek burkan bir aile dramı

Parçalanan bir ailenin yürek burkan dramını konu alan 'Mürekkep Balığı ve Balina' 1980'lerde anne babaları boşanan iki erkek kardeşin, bu yeni durumla karşılaşmaları çevresinde gelişiyor.

Film, 1986 Brooklyn'inde yaşayan Berkman ailesinin özel hayatlarındaki sıra dışı ilişkileri yakalıyor. Akademisyen ve yazar Bernard ile kıpır kıpır, yeniyetme yazar eşi Joan evliliklerine son verirken, 16 yaşındaki oğulları Walt ile 12 yaşındaki Frank karmakarışık duygularla boğuşmak zorunda kalırlar. Buluğ çağındaki Walt için bu tecrübe hassas bir geçiş olduğu kadar eğlencelidir de; ama Frank için bunu söylemek güçtür. Bu zor geçiş döneminde Berkmanlar'ın yaşamında ortaya çıkan duygusal gerilimler sayesinde aile bireyleri kendilerini ve ilişkilerini yeni bir gözle değerlendirmeye başlayacaktır.

01 - The Squid and the Whale - Mürekkep Balığı ve Balina02 - The Squid and the Whale - Mürekkep Balığı ve Balina


Çocukların gözünden boşanmaya bakış
Noah Baumbach'in yazıp yönettiği 'Mürekkep Balığı ve Balina' (The Squid and The Whale), Baumbach'a 2005 Sundance Film Festivali''nde Waldo Salt Senaryo Ödülü'nü ve 'En İyi Dramatik Yönetim' ödülünü kazandırdı. Filmin başrollerinde Laura Linney (Joan), Jeff Daniels (Bernard), Jesse Eisenberg (Walt) ve Owen Kline (Frank) rol alıyor. Dörtlüye eşlik eden isimler arasında Anna Paquin ve William Baldwin başta geliyor.

03 - The Squid and the Whale - Mürekkep Balığı ve Balina04 - The Squid and the Whale - Mürekkep Balığı ve Balina


The Squid and the Whale

Vizyona Giriş Tarihi
03.03.2006

Türü
Komedi

Ülke
ABD

Süresi ve Yapım Yılı
80 dakika - 2005

Yönetmeni
Noah Baumbach

Oyuncular
Jeff Daniels
Laura Linney
Jesse Eisenberg
Owen Kline

Senaryo
Noah Baumbach

Müzik
Britta Phillips, Dean Wareham

Görüntü Yönetmeni
Robert D. Yeoman