Wordpress 3.0 için çalışmalarını hız kesmeden devam ettirmekte. 3.0 ile birçok özellik eklenmiş ve temel sayılabilecek birçok değişiklik yapılmış. En temel değişiklik ise standart olarak gelen Kubrick teması tamamen kalkmış ve yerine Twenty Ten teması gelmiş. Temalar ile yapılan çalışma bu kadar da kalmamış ve temalarımızı düzenleyebileceğimiz bölümde istenirse online olarak temayı admin panelinizden seçebiliyor ve yükleyip kurabiliyorsunuz. Tabii öncesinde görüntüleme özelliği de var. öncelik admin panelinde. Admin giriş paneli ile anlatmaya başlayayım.
wordpress1 - Wordpress 3.0

Admin giriş panelinde tasarım açısından herhangi bir değişiklik yok ancak giriş kısmında yanlış kullanıcı adı veya şifre yazarsanız size sağa ve sola haraket ederek hata veriyor. Güzel bir işlev kazandırılmış.Kullanıcı girişi sonrasında açılan sol panelde pek bir değişiklik yok. Admin panelinin renkleri gümüş renk haline getirilmiş. Dikkatimi ilk çeken ise Dashboard (Başlangıç) altında yer alan Update (Güncelleme) menüsü. Bu menü size temanız, eklentileriniz ve Wordpress sürümleri ile ilgili güncellemelerin olup olmadığını belirtiyor. Wordpress beta 2 sürümündeyken ilk gelen temanın güncellemesini de buradan yapmıştım. Yine yan tarafta bulunan Appearance (Görünüm) menüsü altında yeni oluşturulan Menus (Menüler) seçeneği var. Bu seçenek sayesinde Widget (Sitemizin kolonları ve sidebar olarak geçer) içerisinde sitenizin kolon ya da kolonlarına kendinizin oluşturacağı menüler koyabilirsiniz. Örneğin yeni bir menü oluşturarak kategorileriniz içinden istediğiniz kategoriyi menüye dahip edip sitenizde yayınlayabilirsiniz. Hatta sayfalarınızı bu menüye dahil edebilirsiniz. Menü hazırlamada o kadar esnek davranılmış ki isterseniz farklı bağlantılara da link verebiliyorsunuz. İstediğiniz kadar menü oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz.

wordpress4 - Wordpress 3.0

wordpress menü hazırlama

wordpress3 - Wordpress 3.0

Bu menüyü hazırladıktan sonra tek yapmanız gereken appaerance (Görünüm) menüsünden widgets (Bileşenler) bölümünden menü bileşenizi aktif etmek ve hazırlamış olduğunuz menünün ismini seçip kaydetmek.

Tema yükleme özellikleri
Tema yükleme ve düzenleme özelliklerine yeni işlevler kazandırılmış durumda. Tema düzenleme sayfanızdan yeni tema yükleyebiliyorsunuz. Üstelik kullanımı gayet basit. Temalar arasında aradığınız özellikleri ön plana çıkararak arama yapma özelliği de bulunmakta. Örneğin 3 kolonlu bir tema arıyorsunuz. Bunun için arama seçeneklerini düzenlemeniz yeterlidir. Aşağıdaki resimlerden bakabilirsiniz;

wordpress5 - Wordpress 3.0

wordpress tema yükleme

wordpress6 - Wordpress 3.0

Peki Wordpress' in 3.0 sürümünde neler geliyor?
1 Çoklu site kullanımı
Wordpress için çoklu site özelliği geliyor. Yani Wordpress MU özelliği kazandırılıyor. Tek bir admin panelinden tüm sitelerinize ulaşım sağlayabilirsiniz.

2 Menü yönetim
Konuda da bahsettiğim ve resimlerini koyduğum menülerinizi özelleştirebilme özelliği kazandırılıyor. Aslına bakarsanız Wordpress yavaşça portal özelliği kazanmaya başladı da diyebiliriz.

3 Tema özellikleri
Wordpress 3.0 tema kullanımı konusunda da köklü değişiklikler yapmış durumda. Wordpress ile birlikte gelen asıl temanın da her sene değişeceği konuşulmakta. Bu seneki temanın adını 2010 olarak belirttiklerine göre bir sonraki tema ismini tahmin edebiliyorsunuzdur.

4 Profil bilgileri
Birçok yazarı olan bir blog kullanıyorsanız yazarların kendi profillerine yazdıkları bilgileri yazılarının altlarında yayınlamanız da mümkün. Yani her yazı altında yazar hakkında bilgi verilebilir hale getiriliyor. Eskiden ise bunun için eklentiler kullanılıyordu.

5 Arka plan işlevselliği
Wordpree 3.0 ile gelen ana temada arka planı isterseniz siz belirleyebiliyorsunuz. Bu bir tema özelliğidir ancak siz de kendi temanıza bu uygulamayı yapabilirsiniz. Tabii bunu yapabilmek için gelen temanın kodlarını inceleyerek kendi temanıza uyarlamanız gerekli.

Şimdilik ön plana çıkan özellikleri bunlar. Henüz bittiğini ve bunların haricinde bir özellik kazandırılmayacağını söyleyemiyorum çünkü yapımı devam etmekte. Wordpress 3.0 kararlı sürüme geçmeden sanırım özellikler netleşmeyecek. Çünkü yurt dışındaki birçok blogda bu konu ile ilgili yazılar var ve olabilecek şeklinde yazılmaktalar.

Siz de Wordpress'in son sürümünü indirmek ve gelişmeleri kullanarak takip etmek isterseniz ilgili sayfaya bu linkten http://wordpress.org/development/ ulaşabilirsiniz..

Not: Alıntıdır..