Windows 2000 ve XP’de Msconfig ile açılışın düzenlenmesi : Windows XP, programların sistem açılışında otomatik olarak yüklenebilmelerine imkan tanıyan bir Autostart, yani Otomatik Başlat işlevine sahip. Bu, bir taraftan Başlat menüsünde (Programlar alt menüsünde) bulunan Baslangıç klasörü, diğer taraftan ise Kayıt Defteri üzerinden gerçekleştirilir. Bazı programlar, kendilerini bu işlevi kullanarak Başlangıç Klasörüne eklerler. Bu durum sadece açılış süresini uzatmakla kalmaz, yazılımların sistem belleğini kullanması nedeniyle Windows’un çalışma hızını da hissedilir derecede düşürür.

Windows’un sahip olduğu sistem konfigürasyon aracı "Msconfig" ile bu gibi otomatik olarak çalıştırılan programlara rahatlıkla göz atabilirsiniz. Ancak Windows 2000 kullanıcıları söz konusu araca sahip olmadıkları için bu kadar rahat hareket edemeyebilirler. Bunun için Msconfig aracını bu adresten yükleyebilirsiniz.

Tam adıyla Sistem Yapılandırma Hizmet Programı’nı çalıştırmak için Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna "msconfig" yazmanız ve daha sonra Tamam düğmesine tıklamanız yeterli. Sistem açılışında otomatik olarak yüklenen programları görmek için Başlangıç sekmesini etkinleştirin. Buradaki listeden programın ismini, yüklenme şeklini ve sabit disk üzerinde bulunduğu yeri görebilirsiniz. Real Player, Apple Quicktime veya Nero gibi uygulamalara ait buradaki kayıtlan devre dışı bırakmalısınız. Buna karşılık Windows’a ait kayıtlara dokunmayın. Çalışmasını istemediğiniz programları devre dışı bıraktıktan sonra sistemi yeniden başlatın. Sistem açılışında ekrana gelen penceredeki mesajın bir daha gösterilmemesi ve ilgili programın Windows açılışında otomatik olarak yüklenmemesi için buradaki kutucuğu işaretlemeli ve Tamam düğmesine tıklamalısınız.


2 ) Windows 9x, 2000, XP Farklı donanım profillerinin kurulumu : Sistem açılışında çeşitli donanım sürücülerinin yüklenmesi gereksiz zaman kaybına neden olur. Örneğin, bir video düzenleme kartına sahipseniz ve bunu sadece zaman zaman kullanıyorsanız ilgili sürücüyü sadece istediğiniz zaman yüklemeniz daha mantıklı olacaktır. Donanım profilleri bunun için etkili bir çözüm teşkil ediyorlar. İlk olarak sahip olduğunuz profilin özelliklerini yeni bir tanesine kopyalamaksınız. Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın, kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın, Donanım sekmesini etkinleştirin ve buradaki Donanim Profilleri dügmesine tıklayın. Burada normalde sadece Profile 1 isimli bir kayıt bulunur. Şimdi Kopyala düğmesine tıklayın ve yeni profile "Video Yok" gibi açıklayıcı bir isim girin. Ardından Tamam düğmesine tıklayın ve Windows’u yeniden başlatın. Artık sistem açılışında ekrana gelen pencereden istediginiz profili seçebilirsiniz. Şimdi Video Yok kaydını seçin ve Sistem Özellikleri penceresindeki Donanım sekmesini etkinleştirdikten sonra buradaki Aygıt Yöneticisi düğmesine tıklayın. Ekrana gelen listeden açılışta yüklenmesini istemediğiniz cihazı seçin (örneğin Video Kartı) ve kısayol menüsündeki Devre Dışı Bırak komutunu çalıştırın. Ardından Windows’u kapatıp yeniden başlatın ve açılışta tekrar Video Yok donanım profilini seçin. Bunun sonucunda video kartının sürücüsü sistem açılışı sırasında otomatik olarak yüklenmeyecektir. Bu ipucunu Windows 2000 ve 9x altında da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Windows 9x altında donanım profillerine Bilgisayarım özellikleri penceresindeki Donanım Profilleri sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


3 ) Windows XP Açılış optimizasyonunun ayarlanması : Microsoft, Windows XP’ye sistemin açılış sürecini hızlandırmak için işletim sisteminin başlatulmasını ve programların yüklenmesini otomatik olarak iyileştiren bir araç eklemiş. Bunun için Windows, kendi açılışı ve uygulamaların yüklenmesi sırasında gerçekleşen işlemleri kaydediyor ve yüklenen dosyaları, sahip olduğu birleştirme aracını kullanarak, bir sonraki açılışta okuma kafaları mümkün olan en kısa yolu kullanacak şekilde sabit disk üzerinde yeniden yerleştiriyor. Windows, açılış iyileştirmesi için belirlediği ayarları"C:WindowsPrefetch" klasöründeki LAYOUT.INI dosyası içerisinde saklıyor. Ayrıca, aşağıda sisteminizi hızlandırmak için birkaç ipucu da bulunuyor.

» Birkaç tıklamayla daha güçlü bilgisayar :

Tüm Windows bilgisayarları için geçerli olan bazı ipuçları vardır. Burada topladığımız bu klasik ipuçlarını sizlere bir kez daha hatırlatıyoruz.

» Hazırda beklet : Bu özelliği bilgisayarı kapatırken kullanabilirsiniz. Bu sayede o anki tüm hafiza içeriği sabit diske kaydedilir ve bir sonraki açılışta geri yüklenir. Hazırda Beklet işlevini Denetim Masası’ndaki Güç Seçenekleri öğesini kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Başlat / Bilgisayarı Kapat komutunu çalıştırdıktan sonra sol taraftaki [Shift] tuşunu basılı tuttugunuz zaman Beklet düğmesinin ismi Hazırda Beklet olarak değişecek.

» Yazıtipi klasörü : Kullanmadığınız yazı tiplerini Denetim Masası’ndaki Yazı Tipleri klasöründen düzenli olarak silin. Bu, bilgisayarın açılmasını ve çalışmasını bir hayli hızlandırır.


» Takas dosyası : Şayet birden çok sabit disk içeren bir sisteme sahipseniz takas dosyalarını mutlaka diğer disklere dağıtın. Bu, dosyaya erişim sırasında zamandan tasarruf sağlar.


» Hafıza ihtiyacı : Ne kadar hafizaya ihtiyacınız olduğunu tespit etmek için Görev Yöneticisi’ni açın ve çalışırken kullandığınız tüm programlan başlatın. Daha sonra Performans sekmesini etkinleştirin ve buradaki Ayrılmış Bellek (K) kısmında KB cinsinden verilmiş En Yüksek değerini kontrol edin.Bu, bilgisayarınızda bulunması gereken minimum bellek miktarını gösterir.Prefetch Dosyaları Hakkında Bilgiler (Windows XP & Windows Server 2003)

Windows, yüklenen programlar için".pf" uzantısına sahip yeni dosyalar oluşturur. İşletim sistemi her üç günde bir bu dosyaları kontrol eder ve kullanıcının çalışmaya ara verdiği bir sırada dosyaları yeniden düzenler.
Prefetch klasörünün içerisindeki ".pf" uzantılı dosyaların sayısı zaman içerisinde artar. Bunun sonucunda açılış iyileştirmesi gitgide daha kötü bir hal almaya başlayacaktır. Bu nedenle Windows’un yeniden organize olabilmesi için söz konusu "C:Windows\Prefetch" klasörünün içeriğini en az ayda bir kere temizlemelisiniz.

Yaptığımız denemede 2,8 GHz’lik bir Pentium 4 ve 512 MB belleğe sahip bir sistem üzerine Windows XP Professional kurduk. Prefetch klasörünün temizlenmesinden sonra BIOS ekranın görüntülenmesi ile kayıt penceresinin ekrana gelmesi arasında geçen süre 46 saniyeden 36 saniyeye düştü. Üzerinde 1 GHz’lik Celeron işlemci, 256 MB RAM ve Windows XP Home bulunan ikinci bir test makinesinde ise söz konusu süre 52 saniyeden 50 saniyeye düştü.

Not: Prefetch dosyaları ve temizlenmesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bu adrese de göz atmanızı öneririz(İngilizce).

! DİKKAT: Bu işlem sistemin derinliklerinde yapılacak bir değişikliktir ve bu nedenle her ihtimale karşı ilk olarak sabit diskinizin o anki durumunu yedeklemeyi unutmayın veya Sistem Geri Yükleme noktası oluşturun!

4 ) Windows XP DSL ile hızlı baslangıç : Bilgisayarınızı bir ağ kartı ve RASPPPOE sürücüsü ile doğrudan DSL ağına bağladıysanız Windows’un açılışı sırasında bazı gecikmeler yaşayabilirsiniz. Örneğin, tüm simgelerin eksiksiz olarak görüntülenmesine ragmen bunları çalıştırmak istediğiniz zaman başarısız olabilirsiniz. Bunun nedeni Windows XP’nin ağ kartı için bir IP adresi atamaya çalışmasıdır. Bunun için ilk olarak bir DHCP sunucusu arar ve ardından bir IP adresi atar. Ancak bu, DSL ağında önceden planlanmadığı için biraz zaman alabilir. Burada IP adresleri sunucu tarafindan atanmaktadır.

Söz konusu arama işlemini engellemek için bu bağdaştırıcının tüm istemci ve protokollere bağlanmasını engellemelisiniz. Bunun için Başlat Menüsü’ndeki Programlar / Donatılar / İletişim / Ağ Bağlantıları komutunu çalıştırın ve ekrana gelen penceredeki Yerel Ağ Baglantısı simgesine sağ tuşla tıkladıktan sonra açılan kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Genel sekmesinde bulunan tüm seçenekleri devre dışı bırakın.

! DİKKAT: Bu ipucu sadece, söz konusu ağ sekmesini kullanarak aynı zamanda yerel ağa veya bir yönlendiriciye bağlı değilseniz etkili olacaktır.

5 ) Windows XP Açılış menüsü konfigürasyonu : Eğer Windows XP’yi eski bir Windows sürümüyle birlikte çalışacak şekilde veya sabit diskinizi bir DOS açılış disketi kullanarak kurduysanız, bilgisayarın açılması sırasında Bootmenu, yani açılış menüsü ekrana gelecektir. Standart ayarlara göre kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçmek için 30 saniye süreniz var. Ancak bu süreyi kısaltmak elinizde. Şayet sabit diskinizi DOS altında kurduysanız açılış menüsünde sadece Microsoft Windows XP Professional veya Home Edition kaydından ikişer tane olacaktır. Bu durumda menüyü kapatmanız size vakit kazandırır.

Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın ve kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Takip eden penceredeki Gelişmiş sekmesini etkinleştirin ve Başlangıç ve Kurtarma başlığı altında bulunan Ayarlar düğmesine tıklayın. Şimdi ekrana gelen pencere üzerinden söz konusu menünün ekrana gelme süresini kısaltabilir veya İşletim sistemleri listesini gösterme süresi seçeneğindeki işareti kaldırarak menünün ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz.

! DİKKAT: İşletim sistemleri listesini gösterme süresi seçeneğindeki işaret kaldırırsanız, bir dahaki açılışta karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan işletim sistemlerinin bulunduğu liste gelmeyecektir. O yüzden BOOT.INI dosyanızı bu işlemi yapmadan önce lütfen yedekleyiniz ve buradaki yöntemleri okuyunuz!

6 ) Windows XP’de Otomatik IDE tanımanın kapatılması : Windows XP, sistem açılışında standart olarak bilgisayarınızda kurulu olan IDE yuvalarını kontrol eder. Bunun sonucunda Windows, mevcut cihazları sisteme bağlar. Ancak bu arama işlemi tabii ki zaman kaybına neden olur. Şayet yeni cihazlar bağlamayı düşünmüyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakmalısınız. Tabii ki ihtiyaç duyduğunuz zaman rahatlıkla tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Bunun için Aygıt Yöneticisindeki IDE ATA / ATAPI Denetleyiciler başlığını açın. İlk olarak Birincil IDE Kanalı öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Gelişmiş Ayarlar sekmesini etkinleştirin. Buradaki Otomatik Algıla öğesinin seçili oldugu açılır listeden Yok öğesini seçin. Aynıi işlemi İkincil IDE Kanalı için de uygulayın. Artık gereksiz yere beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Hızlı Çalışma : Windows’u beklemeye mecbur değilsiniz!


7 ) Otomatik Kullan ve Çalıştır’ı kapatma : ‘Otomatik Kullan’ ve ‘Otomatik Çalıştır’ adlı Windows işlevleri size ayak bağı olabilir. Ne de olsa sürücüye yerleştirilen tüm program CD’lerinin kurulum programlarının otomatik olarak çalıştırması gerekmiyor. Yine aynı şekilde, Nero veya WinOnCd gibi CD yazma programlarını kullananların da XP’nin yazma programını kullanmak isteyip istemedikleri sorusuna her seferinde yanıt vermesi son derece can sıkıcı.

CD üzerindeki programların otomatik olarak çalıştırılmalarının sorumlusu ise Windows’un ‘Otomatik Çalıştır’ işlevi. Bu işlevi Windows 2000 ve XP altında rahatlıkla devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Başlat/ Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna “gpedit.msc" yazın ve Tamam düğmesine tıklayın. Takip eden penceredeki Bilgisayar Yapılandırması ve Kullanıcı Yapılandırma başlıkları altındaki Sistem öğesini etkinleştirin. XP altında pencerenin sağ yarısında bulunan ‘Otomatik Çalışır’ özelliğini kapat öğesine çift tıklayın, takip eden penceredeki Etkin seçeneğini etkinleştirin ve son olarak Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın. Windows 2000 altında ise ‘Otomatik Çalıştır’ yerine ‘Otomatik Oynat’ ifadesi kullanılmış.

‘Otomatik Kullan’ işlevini devre dışı bırakmak için de Windows Gezgini veya Bilgisayarım penceresindeki istediğiniz CD veya DVD sürücünün üzerine sağ tuşla tıklayın ve ekrana gelen kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Takip eden penceredeki Otomatik Kullan sekmesini etkinleştirin ve buradaki Uyg.acak bir işlem seç seçeneğini etkinleştirin. Ardından yukarıdaki açılır listeden farklı içerik türlerini seçin ve son olarak aşağıdaki listeden Eylem Yok öğesini seçin.

8 ) Windows XP Yükleme engelinin kaldırılması : Bir bilgisayar üzerinde çalışan hizmetlerin tamamı Windows’tan kaynaklanmıyor, aynı zamanda başka uygulamalar tarafından da kullanılıyor olabilirler. Özellikle başarıma ihtiyaç duyan veya gereksiz olduğunu düşündüğünüz hizmetler kapatmak için aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız. İlk olarak bir hizmetin çok fazla kaynağa ihtiyaç duyup duymadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için [Alt] + [Ctrl]+[Del] tuş kombinasyonunu kullanarak ulaşabileceğiniz Görev Yöneticisi’nden faydalanabilirsiniz. Bu pencere üzerindeki İşlemler sekmesini etkinleştirin ve bir işlem için CPU sütununda özellikle yüksek değer bir gösterilip gösterilmediğini kontrol edin. Buradaki " svchost.exe" isimli işleme karşı şüpheli yaklaşabilirsiniz. Bu hizmet DLL dosyalarının yüklenmesinden sorumludur ve bu işlemlerden birinin hangi programdan kaynaklandığını buradan tespit etmeniz mümkün değildir. Buradaki listede çok sayıda " svchost.exe" kaydı bulunur ve bunların her birinin bir hizmet olduğunu gösterir. Bunun için Windows XP Professional’ın sahip olduğu Tasklist aracına başvurabilirsiniz. Home Edition kullanıcıları ise ilgili aracı buradan yükleyebilirler. Ancak ilk olarak söz konusu Svchost hizmetinin PID (Process Identifier, İşlem Tanımlayıcı) bilgisini elde etmelisiniz. Görev Yöneticisi penceresindeki Görünüm / Sütun Seç komutunu çalıştırın, takip eden penceredeki PID (İşlem Tanımlayıcı) seçeneğini işaretleyin ve Tamam düğmesine tıklayın. Şimdi şüphelendiğiniz hizmetin PID bilgisini not edin.

Başlat Menüsü’ndeki Programlar / Donatılar / Komut istemi komutunu çalıştırın ve asağıdaki ifadeyi girin:

tasklist / svc

Artık PID bilgisini kullanarak, şüphelendiğiniz hizmetin kaynağını öğrenebilirsiniz. Bunun sonucunda söz konusu uygulamayı ister kaldırabilir, ister Msconfig aracını kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz. Güvenlik nedeniyle yeni ayarlarınızı denemeden önce ilk olarak 2. ipucunda anlatıldığı gibi ikinci bir donanım profili oluşturmalısınz.

Windows’un bu tip fazlalıklardan kurtulması başarım artışı sağlıyor. İşe başlamak için, isletim sisteminin açılışta otomatik olarak yüklediği Windows XP hizmetleri iyi bir nokta bizler için. Çünkü bu hizmetlerin hepsine, her bilgisayarin ihtiyaci yok.

Çalışmaya baslamadan önce en iyisi ikinci bir donanim profilini oluşturun (Bkz. 2. ipucu). Daha sonra Denetim Masası / Yönetim Araçları / Hizmetler aracını çalıştırın. Artık buradaki hizmetlerden, bilgisayarınızın kullanım alanı ve sahip olduğu donanımlara bağlı olarak ihtiyaç duymadıklarınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Şayet buradaki hizmetleri devre dışı bıraktıktan sonra Windows ile çalışırken sorunlar yaşarsanız yine bu aracı kullanarak tekrar etkinleştirebilirsiniz. Eger Windows’un açılmasını engelleyen bir hata ile karşılaşırsanız eski donanım profilini yükleyebilirsiniz.

» Uyarı Hizmeti : Bu hizmet, yöneticilerin uyarı mesajlarını aktarır.Şayet bulunduğunuz sistemin yöneticisiyseniz bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.


» Dizin Oluşturma Hizmeti : Bu hizmet varolan belgelerin listesini tutar ve daha sonra bu dosyaların aranması işlemini hızlandırır. Şayet çok seyrek arama yapıyorsanız bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.


» Pano Defteri : Sadece bir ağ içerisinde gerekir ve pano üzerinden çok sayıda bilgisayar arasında veri paylaşımını mümkün kılar.

» Hata Bildirim Hizmeti : Olay protokolünün hata mesajlarının ağda aktarılmasını sağlar. Bu protokolü bilgisayarınız üzerinde kendiniz de izleyebilirsiniz.

» Sunucu : Sunucu hizmeti, dosyalar ve yazıcılar için paylaşımlar oluşturmak üzere kullanılıyor. Eger bir ağa bağlı olarak çalışmıyorsanız bu hizmet gereksiz.

» TCP/IP NetBIOS Yardımcısı : Benzer şekilde sadece bir ağ hizmeti ve tek başına çalışan sistemlerde devre dışı bırakılmalı.

» Messenger servisi : Ağ üzerinden gönderilen mesajları alarak bunları açtığıi yeni bir iletişim penceresi üzerinde görüntüler. Son zamanlarda Özellikleri internet bağlantısı üzerinden diğer bilgisayarlara mesaj gönderen reklam firmaların hedefi oluyor. Ağa bağlı değilseniz bu servisi de mutlaka kapatmalısınız.

» Netmeeting Remote Desktop : Windows ile beraber sunulan "Netmeeting" aracı kullanılarak başka bir bilgisayarı ağ veya internet üzerinden kontrol edebilmek mümkün. Bu uygulamayşa ilgilenmeyenlerin söz konusu hizmeti kapatmaları faydalı olur.

» IPSEC Hizmetleri : Sadece bir sunucuyla şifreli bağlantı kurulmak istendiğinde gerekir.


» Uzaktan Kayıt Defteri : Başka bir bilgisayarın Kayıt Defteri’ne ağ üzerinden ulaşılmasını mümkün kılar. Bu hizmet de sadece ağ ortamında kullanılabiliyor.


» Telnet : Bu hizmet, bilgisayara Telnet protokolü kullanılarak erişilmek istenildiğinde gerekli olur. Normalde bu hizmete gerek duyulmaz.


» Upload Manager : Sadece ağ ortaminda kullanılabilen başka bir hizmet daha.


» Windows Saati : Bir ağ içerisindeki tüm sistem saatlerinin eşitlenmesini sağlar. Bu servis de ağ olmayan ortamlar için gerekli degildir.


» Taşınabilir Ortam Seri Numarası Hizmeti : MP3 Player gibi taşınabilir veri saklama ortamlarını seri numarasını tespit eder. Bu tür bir cihaza sahip olmayanlar bu hizmeti kapatabilirler.


» Kablosuz Ağ Yapılandırması : Bu hizmet W-LAN bağdaştırıcılarının otomatik ayarlanması için şartları yerine getirirler. Kablosuz ağı olmayan kullanıcılar bu hizmeti kapatabilirler.


9 ) Windows XP’de NTFS tampon belleginin yükseltilmesi : NTFS dosya sisteminin kullanıldığı disklerde dosya erişimleri ve dosya bilgileri tampon bellekte saklanır. Bu yöntem özellikle içerisinde çok sayıda dosya bulunan klasörler için avantajlı ve verilere çok daha hızlı bir şekilde erişilebilmesine imkan tanıyor. Şayet içerisinde 50 adet veya daha fazla dosya bulunan çok sayıda klasör ile çalışıyorsanız söz konusu belleği büyütmelisiniz. Bunun için Kayıt Defteri’ndeki "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM CurrentControlSetControlFileSystem" anahtarını etkinleştirin. Bu anahtarın altında yeni bir DWORD Değeri oluşturun ve ismini "NtfsMftZoneReservation" olarak değiştirin. Bu yeni kaydın değerini "2" olarak değiştirdikten sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın.

10 ) Windows XP SP 1’de Hyperthreading’in etkinleştirilmesi : Çalışma hızları 2,4 ile 3,8 GHz arasında değişen Pentium 4 işlemcileri Hyperthreading teknolojisini destekliyorlar. Bu sayede Windows, bilgisayarınızda iki işlemci olduğunu sanıyor ve bu sayede bir programa ait çok daha fazla Thread’i, yani görevi, paralel olarak gerçekleştirebiliyor. Bu sayede sistem yaklaşık olarak yüzde 20 daha hızlı çalışabiliyor. Windows XP, ancak Service Pack I ’den sonra Hyperthreading teknolojisini desteklemeye başladı. Şayet bu hizmet paketi sisteminizde kuruluysa ve yukarıda sözünü ettiğimiz işlemcilerden birine sahipseniz, ilk olarak bilgisayarınızın BlOS’unu kullanarak Hyperthreading işlevini etkinleştirmelisiniz. İlgili seçenek, çoğu bilgisayarda Advanced menüsündeki CPU Configuration kısmında, HyperThreading Technology başlığı altında bulunur. Windows XP, BlOS’tan etkinleştirildikten sonra değişen donanım ayarını açılışta otomatik olarak tanıyacak ve Hyperthreading desteğini yükleyecek. Şayet bu süreci sorunsuz bir şekilde atlattıysanız Aygıt Yöneticisine bir göz atmalısınız. Bunun için Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayın, kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın ve takip eden penceredeki Donanım sekmesinde bulunan Aygıt Yöneticisi düğmesine tıklayın. Buradaki işlemci başlığı altında bilgisayarınızdaki işlemciden iki tane görünüyor olmalı.

11 ) Windows XP ve 2000’de Ağ optimizasyonu : Windows, QoS Paket Zamanlayıcısı hizmetini standart olarak yükler ve etkinleştirir. QoS (Quality Of Service), yavaş bağlantılar üzerinden gerçekleştirilen ağ trafiğini optimize etmek için tanımlanmış bir grup teknolojiden ibaret. Ancak QoS paket zamanlayıcısı, 100 MBit’lik donanımlara sahip yerel ağlar için kesinlikle gerekli değil.

Bu hizmeti devre dışı bırakmak için Başlat Menüsü’ndeki Programlar\ Donatılar\ İletişim yolunu izleyerek ağ bağlantılarınızı görüntüleyin. Takip eden penceredeki Yerel Ağ Bağlantısı simgesine sağ tuşla tıklayın ve kısayol menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Ekrana gelen penceredeki Genel sekmesinde bulunan QoS Paket Zamanlayıcısı hizmetindeki işareti kaldırın. Ancak internet bağlantınızın özelliklerindeki bu hizmetin etkin kalması gerekiyor, çünkü QoS Paket Zamanlayıcısı, internet bağlantı hızınıza olumlu yönde etki edebilir.

12 ) Windows XP ve 2000’de hizmetlerin daha hızlı kapanması : Şayet Windows’un kapanması sırasında bir servis sonlanmayı reddederse sistem, standart ayarlara göre bu işlemin tamamlanmasını 20 saniye daha bekler. Söz konusu servis ancak bu süre sonunda zorla kapatılır. İsterseniz söz konusu 20 saniyelik bekleme süresini Kayıt Defteri’nden değiştirebilirsiniz.

Başlat Menüsü’ndeki Çalıştır komutunu çalıştırın ve açılan penceredeki Aç kutusuna "regedit" yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın. Ekrana gelen penceredeki "HKEY_LOCAL_MACHINESYS-TEMControlSet001 Control" anahtarını etkinleştirin. Pencerenin sağ bölümünde yer alan "WaitToKillServiceTimeout" kaydına çift tıklayın ve buradaki değeri beş saniyeye karşılık gelen "5000" sayısı ile değiştirin. Yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın, ardından düzenleyici penceresini kapatın.

13 ) Windows XP ve 2000’de Programların daha hızlı kapatılması : Windows’un ilk seferde kapatamadığı programlar için de hizmetlerdeki ile aynı süreç yaşanıyor. Bunun için hem programların kapatılması için gereken süreyi büyük oranda düşürebilir hem de Windows’un soru sormasını engelleyebilirsiniz. İlk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ndeki "HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel \ Desktop" anahtarını etkinleştirin ve buradaki "WaitToKillAppTimeout" kaydın değerini "5000" (beş saniye) olarak değiştirin. Aynı anahtar altında bulunan "AutoEndTasks" kaydının değerini değiştirmek için üzerine çift tıklayın ve açılan penceredeki "0" degeri "1" olarak değiştirin.

14 ) Windows XP Sistemi komut satırından kapatma : Windows XP, bilgisayarı kapatmak için kullanabileceğiniz özel bir programa sahip. Bu araç için masaüstünüzde bir kısayol olusturursanız bilgisayarı kapatmak istediğiniz zaman yapmanız gereken tek sey bu kısayola çift tıklamak olacaktır.

Söz konusu Windows aracının çalıştırılabilir dosya "shutdown.exe" isminde ve "C:\Windows\System32" klasöründe bulunuyor. Bunun için Windows masaüstündeki boş bir alana farenin sağ tusunu kullanarak tıklayın ve kısayol menüsündeki Yeni / Kısayol komutunu çalıştırın. Ekrana gelen penceredeki Gözat düğmesine tıklayın ve ‘Shutdown.exe’ dosyasının bulunduğu konumu açın. Komut satırının sonuna "-s" ve "-t 00" parametrelerini ekleyin. Bunun sonucunda komut satırı aşağıdaki gibi görünmeli:

shutdown.exe

Yukarıdaki "00" değeri Windows yüklü bir bilgisayarı kapatmass için beklemess gereken gecikme süresini ifade eder.

15 ) Windows XP’yi ve 2000’i Sanal bellek temizliği yavaşlatıyor: Windows XP Professional, sanal bellek disk belleğinin kapanışta otomatik olarak silinmesini sağlayan bir güvenlik ilkesine sahip. Aynı ilke, hazırda beklet dosyasının da kapanışta otomatik olarak silinmesini sağlıyor ve bazen bu işlem insana bilgisayarın kilitlendiğini düşündürecek kadar uzun sürebiliyor. Bu güvenlik ilkesini devre dışı bırakmak için Başlat \ Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna " gpedit.msc" yazın ve ekrana gelen penceredeki Bilgisayar Yapılandırması \ Windows Ayarları \ Güvenlik Ayarları \ Yerel İlkeler \ Güvenlik Seçenekleri başlığı etkinleştirin. Ardından pencerenin sağ tarafindaki Kapat: sanal bellek disk bellek dosyasını temizle ögesine çift tıklayın ve açılan penceredeki Devre Dışı seçeneğini etkinleştirin.

Not: Alıntıdır.

Jack.