Microsoft Windows Vista İp Uçları ve Kısayollarını uygulamak suretiyle İşletim Sisteminizi daha aktif ve hızlı kullanmak isterseniz, aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Ancak unutmamalısınız ki bu tür uygulamalar yanLı$ yapmanız durumunda sisteminiz zarar görebiLir ve yava$LayabiLirVistanın her işlemde sormadan yapması için...

Windows Vista’nın sistem ayarlarını değiştirmek istediğinizde veya sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde, veya herhangi bir sistem klasörüne girdiğinizde veya çalıştırdığınızda ekrana gelen onay kutularından kurtulmak istiyor musunuz?

Windows Vista’nın sistem ayarlarını değiştirmek istediğinizde veya sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde ekrana gelen onay diyalog kutuları kullanıcıların yanlışlıkla sisteme zarar vermemesi için düşünülmüş. Hem yöneticiler hem de standart kullanıcılar için geçerli olan bu diyalog kutularını eğer isterseniz iptal edebilirsiniz. Her ne kadar ekstra bir güvenlik önlemi olarak düşünülmüş olsa da belli bir süre Windows Vista ile çalıştıktan sonra sıkılacağınızı düşünüyorum, bu yüzden bu iptal işlemini nasıl gerçekleştireceğinize bir bakalım.

Öncelikle, sisteme yönetici yetkilerine sahip bir kullanıcı olarak giriş yapın. Sistemin genel güvenlik politikasını değiştireceğiniz için yönetici yetkilerine sahip olmanız gerekli. Windows Vista açıldıktan sonra Başlat menüsünden All Programs – Accessories yolunu izleyin ve Run (Çalıştır) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde secpol.msc yazın ve OK (Devam) düğmesine basın. Ekrana sistem Yerel güvenlik ayarları (Local Security Settings) penceresi gelecektir.

Security Settings - Local Policies - Security Options yolunu izleyin. Sağ taraftaki listede User account control: Behaviour of the elevation prompt for administrators in admin approval mode üzerine çift tıklayın.

Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde No Prompt (Onay Sorma) seçeneğini aktif hale getirin ve OK (Tamam) düğmesine basıp diyalog kutusunu kapatın. Bundan sonra sistem programlarını çalıştırmak istediğinizde onay sorulmayacaktır.

Uygulama kurma onayını iptal etmek
Varsayılan bir ayar olarak, Windows Vista altında sisteme yeni bir program kurmak istediğinizde ekrana bir onay penceresi gelecektir. Eğer her seferinde bu diyalog kutusunu görmek istemiyorsanız, uygulama kurma onay sistemini iptal edebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için bir önceki bölümde de olduğu gibi sisteme yönetici haklarına sahip bir kullanıcı olarak giriş yapmış olmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra Başlat menüsünden All Programs – Accessories yolunu izleyin ve Run (Çalıştır) komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde secpol.msc yazın ve OK (Devam) düğmesine basın. Ekrana sistem Yerel güvenlik ayarları (Local Security Settings) penceresi gelecektir. Bu pencere içerisinde Security Settings - Local Policies - Security Options yolunu izleyin. Sağ taraftaki listede User Account Control: Detect Application Installations And Prompt For Elevation üzerine çift tıklayın ve ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde Disabled (Kapalı) seçeneğini aktif hale getirin.

İşte bu kadar. Bundan sonra Windows Vista sizi her yapmak istediğiniz işlemde onayınızı almak için yormayacaktır. Eğer kendinize ve sisteminize kuracak olduğunuz uygulamalara güveniyorsanız bu onay kutusu işkencesine yukarıdaki yöntemle son verebilirsiniz.

TopLu Dosya Seçimi


Hepimiz bir dizindeki birden fazla dosyayı ya da bir sürücüdeki birden fazla klasörü seçmek için "Ctrl" tuşunu kullanıyoruz.. Ama Vista'da şimdi, bir alternatif metod daha geldi.. Birden fazla dosyayı seçmek için "onay kutusu" kullanabilirsiniz.. Bu seçeneği etkinleştirmek için :

1. Bilgisayarım penceresini açın.

2. Soldaki Düzenle seçeneğine tıklayın.

3. Klasör ve Arama Seçenekleri seçeneğini seçin.

4. Görünüm sekmesine geçin.

5. Liste seçeneklerinden "Öğre seçmek için onay kutularını kullan" seçeneğini seçin.

onay1vr6jn5 - Vista İle ilgili tüm ayarlar(bölüm 1)
6. Tamam'a tıklayın.

onay2oo0my3 - Vista İle ilgili tüm ayarlar(bölüm 1)

7. Tüm pencereleri kapatın.Çalıştır Penceresini Geri Getirmek

Bir uygulamayı çalıştırmak için Başlat > Çalıştır yolunu izlerdik. Ancak bu özellik Windows Vista da Başlat Menüsünde bulunmuyor. XP deki gibi Başlat menüsünde, Çalıştır özelliğini görmek isterseniz;
Görev Çubuğuna sağ tuş ile tıklayıp, Özellikler penceresini açın. Başlat Menüsü sekmesinden, Özelleştirme butonuna basın. Listeden Çalıştır seçeneğini işaretleyin ve Tamam butonuna basın.
Eğer Başlat Menüsünde görünmesin derseniz, aynı özelliğe;
Başlat > Tüm Programlar > Erişebilirlik > Çalıştır ile erişebilirsiniz..Görev Yöneticisine Ulaşmak

Windows Vista'da Görev Yöneticisi ne ulaşmak için; CTRL+SHIFT+ESC Kısa yolunu kullanabilirsiniz.