Microsoft, aldığı kararla Windows Vista işletim sistemi ürünlerinde idirime gideceğini açıkladı.

Yeni işletim sistemi Vista'yı piyasaya sürmesinin üzerinden uzun bir süre geçmesinde rağmen, kullanıcıların XP işletim sisteminden vazgeçmemesi, Microsoft'u zor durumda bıraktı.

Microsoft'un, korsan yazılımla yoğun mücadele ettiği bir dönemde gelen ve geleneksel indirimlerine oranla daha yüksek olan indirimin zamanlaması, korsan yazılım kullanıcılarının, lisanslıGüncel Teknoloji Haberleri ürüne geçmesini tetikleyecek bir hamle olarak yorumlanıyor.

Microsoft indirimin uygulanacağı tarihi tam olarak açıklamadı ancak fiyat indiriminin 70 ülkede söz konusu olacağı duyuruldu. ABD’de en pahalı versiyonu olan Vista Ultimate’ın 399 dolar olan fiyatı 319 dolara gerileyecek. Yeni fiyatın Home Premium ve Ultimate versiyonlarını içereceğine dikkat çeken Microsoft güncelleme programlarının da indirime dahil olacağını açıkladı.

Ancak, Vista alımlarının çoğunlukla yeni bilgisayar satın alınırken gerçekleşiyor olması, bu indirimden etkilenecek kişi sayısının düşük kalmasına yol açıyor. Microsoft’un ABD’de başlatacağı indirim kararı Avrupa Birliği Komisyonu, rekabeti ihlalde ısrarcı olmakla suçladığı Microsoft’a 899 milyon Euro yeni para cezası vermesinin ardından geldi.