Herkese merhabalar,

Access ile igili arkadaşlardan acilen yardıma ihtiyacım var. İş yerinde bir tane Excel dosyasında 3 tane sayfamız var ve her biri ayrı ayrı iletişim gruplarının detaylarını gösteriyor. Bunları bir veritabanı ve daha kullanıcı dostu şekle getirmeyi amaçlıyoruz.
Bunun üzerine Access'in yardımımıza koşacağını düşündüm fakat benim bilgim çok sınırlı bu yazılımda. İlk olarak Excel'deki 'sheet'lerimizi Access'e 'Import' ettim ve şu anda ayrı üç tablo olarak orada bulunuyorlar. Ayrıca her tabloya birer 'Form' yarattım fakat açıkçası tasarımları çok sınırlı ve gerek kendi aralarındaki gerekse tablolarla aralarındaki ilişki etkinliğinden süpheliyim. Bunun nedeni, ilişki kurma, query gibi object'lerde bilgimin hemen hemen olmaması.
Tam olarak görsel ve fonksiyon olarak ne istediğime deginecek olursak:

1 - Kullanıcı veritabanı dosyasına iki kez tıklayıp girdiğinde karşısına bir menü biçiminde arayüz çıkması lazım. Bu ekranda tıklayabileceklerı seçenekler olması lazım ki bu seçeneklerde aslında o üç ayrı iletişim formlarına götürmesi lazım otomatikman. Bu ilk ekranı nasıl tasarlayabilirim, ve command button'ları yerleştirsem bile, bunları nasıl form'lara bağlayabilirim?

2 - Kullanıcı ilk ana ekrandan hernagi bir form'a ulaştığında, bu form'da arama, ekleme ve düzeltme gibi seçeneklerin bulunması lazım ki kullanıcı o iletişim detaylarında arzu ettiği detaylara kolayca ulaşabilsin, yeni bir kayıt eklesin veya kaydı değiştirsin. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim?

Sonuç olarak, istediğim sistemi size özetlemeye çalıştım. Umarım iyice anlatabilmişimdir çünkü bu sistemi en kısa zamanda hayata geçirmem lazım. İstediğim veritabanının çok detaylı bir sistem olup olmadığını da bilmiyorum siz Access bilenler açısından fakat gerçekten bu sorularıma detaylıca cevap verebilirseniz bana çok yardımcı olmuş olursunuz.

Çok teşekkürler,

Umut