Vista için bir erteleme daha

vis1il - Windows Vista İçin Bir Erteleme Daha

Yazılım devi Microsoft, merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows Vista’nın 4 aylık yeni bir ertelemeye maruz kalarak Ocak 2007’de piyasaya çıkacağını açıkladı. Böylece hareketli yıl sonu alışveriş dönemini kaçıracak olan Microsoft, ayrıca, Office yazılım paketinin tüketicilere yönelik sürümünün de gecikmeye maruz kalacağını belirtti.

Dünyanın en büyük yazılım üreticisi Microsoft, uzun bir süredir merakla beklenen ve pek çok kez ertelemeye maruz kalan yeni Windows sürümü Vista’nın 4 aylık bir gecikmeyle piyasaya çıkacağını açıkladı. Microsoft ayrıca, Office uygulama paketinin tüketicilere yönelik sürümünün de gecikerek Ocak 2007’de piyasada olacağını belirtti. Microsoft, geciklmelere mazeret olarak dahili ‘deadline’ları ve endüstri ortaklarından gelen talepleri gösteriyor.

Vista için gerçekleşen bu son erteleme, Microsoft’un işletim sistemi için yaklaşık son iki yılda açıkladığı üçüncü erteleme olma özelliği taşıyor. Dev yazılım şirketi, ilk başta Longhorn kod adıyla bilinen yeni işletim sistemi için çıkış tarihi olarak 2005 başını gösteriyordu. Daha sonra yapılan açıklamalarla, yeni ismiyle Vista’nın 2006 Ekim’inde çıkacağı belirtildi. Son açıklama ise işletim sisteminin Ocak 2007’de piyasada olacağını belirtiyor.

Uluslararası bilişim sektörünün bazı önemli isimleri tarafından ‘utanç verici’ olarak nitelendirilen bu gecikmeler, sektör üzerinde de olumsuz etkiler yaratıyor. Bilgisayar üreticileri, Windows’u yeni makinelere kurmak için genellikle 6 veya 8 hafta gibi bir süreye ihtiyaç duyuyor. Microsoft’un teslim tarihindeki bir gecikme ise perakende zincirinde domino etkisi yaratıyor. Ayrıca işletim sisteminin çıkış tarihinin alışveriş sezonunu kaçırması da pek çok perakendeciyi hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Microsoft, yaptığı bir başka açıklamada, Office’in son kullanıcıya yönelik yeni sürümünün de gecikeceğini belirtti. Vista gibi Ocak 2007’de piyasaya sürülecek olan yazılım paketi, ‘cilt lisanslama’ yöntemi aracılığıyla Ekim 2006’da kurumsal müşterilere sunulacak.