windowsvistaservicepackqs3 - Windows Vista Service Pack 1 Türkçe

Biliyorsunuzki Microsoft, Windows Vista işletim sistemi için hazırlanan ilk servis paketine ait final sürümünü yakın zaman önce yayınlanmıştı, fakat resmi olarak sadece İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Japonca Olarak vardı.
Şimdi İse Windows Vista Service Pack 1 Türkçe olarak yayında ve 39 dilde indirilmeye sunuldu.
Yükleme : Windows Vista Servis Paketi 1 - 64Bit [873.0 MB]


Ve Neden vista service pack 1 kurmalıyız? Sorusunun cevabı aşağıdadır.

12,000 beta tester'a sunulan Windows Vista Service Pack 1 arayüzde belirgin bir değişiklik veya işletim sistemine yeni özellikler getirmiyor. SP1 performans, düzgün çalışma ve uygulama uyumluluğunu geliştirmeye odaklanmış. Ayrıca flash hafızalarda kullanılacak olan exFAT dosya sistemine olan destek geliştirilmiş.

SP Windows Arama sistemini değiştiriyor, Google Desktop Search gibi 3. parti yazılımların işletim sistemine daha kolay entegre olmasını sağlıyor.

Vista SP1 ürün yöneticisi David Zipkin firmanın arayüz değişiklikleri ve yeni özellikler yerine işletim sisteminde geliştirmelere odaklandığını söylüyor.
Ek olarak, 3. parti güvenlik ürünü firmalarının Windows Security Center'a kolaylıkla entegre olamama şikayetleri üzerine SP1'de bazı güvenlik geliştirmeleri de yapıldığı söyleniyor. Bu sayede güvenlik ürünü firmaları ürünlerini daha kolay entegre edebilecekler.

Yeni donanım desteği
SP1 gelecekte daha da önem kazanacak olan donanım standartlarına destek getirecek. exFAT dosya sisteminin yanında SD host kontrol ünitelerinde beklenen Secure Digital (SD) Advanced Direct Memory Access (DMA) için de destek ekleniyor. Bu CPU kullanımını azaltarak transfer oranlarını hızlandıracak. Ve oyun geliştiricilerinin Direct3D grafiklerinden daha fazla faydalanabilmesi için Direct3d 10.1 desteği ekleniyor.

Yönetimsel değişiklikler
Sistem yöneticilerinin Group Policyi yönetiminde değişiklikler olacak. SP1 Group Policy Management Console (GPMC) kaldırıyor. Varsayılan olarak GPEdit.msc yerel group policy'leri düzenlemede kullanılacak. SP1 çıktığında sistem yöneticileri ayrı bir araç indirerek GPO ayarlarında değişiklik yapmak, yorum eklemek ve arama yapmak için bir araç indirmek zorunda kalacaklar. Fakat bu araç SP1 çıkana kadar indirilemiyor.

Yükleme planları
Son sürüm çıkarıldığında mevcut vista kullanıcıları Windows Updates'ten veya Windows Update sitesinden SP1 kurabilecekler. Boyutunun 50mb civarında olması bekleniyor. SP1 tek başına kurulum dosyası olarak da sunulacak. Her iki durumda da kurulum 32bit PCi lerde 7gb boş alan ve 64bit PC lerde 12gb hard disk alanı gerektirecek. Fakat bu alan sadece kurulum sırasında geçici olarak kullanılyor, kurulum bittikten sonra bu alan tekrar boşa çıkıyor.

Pek çok firma Vista'ya geçiş için SP1'in çıkmasını bekliyor. SP1'in çıkmasıyla Vista kullanımı artabilir.