Arkadaşlar bir sitede bir makale gördüm.hemen sizinle paylaşayım dedim.aşağıdaki makalede Windows'u heryerde verildiği gibi registry kayıtlarıyla oynayarak değil;Windows'un içinde zamanla biriken gereksiz dosyalardan kurtararak optimum haline getirmeyi gösteriyor.ben kendi bilgisayarımda denedim.gayet iyi bir performans göstermeye başladı.yaklaşık 650 mb'lık dosya kaldırdı.bu kadar yazdık hadi makaleye geçelim.bu sırada makale alıntı ama ben bazı yerleri değiştirdim ve eklemelerde bulundum.makelede ismi geçen programların linki makalenin sonundadır."ben windows'un disk temizleme aracını bulamıyorum diyorsanız" =başlat/programlar/donatılar/sistem araçları/disk temizlemeden açabilirsiniz.haydi bismillâh.kolay gelsin.

--------------------------------------------------------------------------

Evet arkadaşlar konumuz Windows'u optimum hale getirmek ama ben daha çekici olsun diye başlığı bu şekilde açtım. Amacım bir yığın en uygun şekle sokma programlarından ve yığınla işe yaramayan c/p yapılmış eski dokümanlardan sıyrılıp kullandığınız işletim sistemini en hızlı ve en sağlıklı şekilde kullanmanızı sağlamak. Şunu da belirtmek isterim ki burada okuyacaklarınız daha çok ev kullanıcıları içindir.


1-) İlk olarak bozulmuş ya da değiştirilmiş sistem dosyalarımızı onaralım! Bunun için önce CD sürücünüze XP CD’nizi takın ve daha sonra başlat'tan çalıştır'a şunu yazalım: SFC /SCANNOW
Bir süre bekledikten sonra Windows hiçbir soru sormadan gayet basit bir şekilde hasar görmüş ya da değiştirilmiş sistem dosyalarını orijinalleri ile değiştirecektir.(SP2 Yüklü olsa da sorun çıkmaz)


2-) Şimdide aslında hiç işimize yaramayan fakat ne olduklarını bilmediğimiz için boşuna sisteme yük olan, Windows'la beraber devreye giren servisleri iptal edelim. Bunun için yine başlat'tan çalıştıra sunu yazalım: SERVICES. MSC

> HATA BİLDİRİM HİZMETİ --> Devre dışı bırakın
> HIZLI KULLANICI DEĞİŞTİRME UYUMLULUĞU --> Devre dışı bırakın
> YARDIM VE DESTEK --> Manuel başlasın (yani oradaki adıyla; elle)
> DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİ --> Devre dışı bırakın
> PERFORMANS GÜNLÜKLERİ VE UYARILAR --> Manuel başlasın
> TAŞINABİLİR ORTAM SERİ NUMARASI --> Manuel başlasın
> REMOTE DESKTOP HELP SESSİON MANAGER --> Devre dışı bırakın
> UZAKTAN KAYIT DEFTERİ --> Devre dışı bırakın
> AKILLI KART --> Devre dışı bırakın
> AKILLI KART YARDIMCISI --> Devre dışı bırakın
> KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI --> Devre dışı bırakın
> WEB CLİENT --> Manuel başlasın
> KABLOSUZ SIFIR YAPILANDIRMA --> Manuel başlasın
> NVIDIA DRIVER HELP SERVICE -->NVIDIA marka donanımınız yoksa Devre dışı bırakın
> INTERNET BAĞLANTI GÜVENLİK DUVARI --> Firewall’ı kullanmıyorsanız devre dışı bırakın
> GÖREV ZAMANLAYICI --> Devre dışı bırakın
> TERMINAL HİZMETLERİ --> Devre dışı bırakın
> MESSENGER --> Sonradan MSN kurduğumuz için devre dışı bırakın
> OTOMATİK GÜNCELLEŞTİRME --> Kullanmıyorsanız fışşşt
> MACROMEDIA LICENSING SERVICE --> Devre dışı bırakın

Bu servislere sağ tıklayıp ÖZELLİKLER’ i seçtiğimizde aşağıdaki DURDUR butonuna tıklıyoruz ve BAŞLANGIÇ TÜRÜ'nü yukarda yazdıklarımla değiştiriyoruz. Eğer ufak bir sorun yaşasanız bile yine aynı adımları uygulayarak basitçe servisi tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Kısaca ölümcül bir sorun çıkarmaz.


3-) Bu adımda ise birçok insanın ÇOOOK İŞE YARIYOR dediği ama benim şimdiye kadar hiçbir işime yaramayan SİSTEM GERİ YÜKLEMEYİ kapatacağız. Bazıları sistem geri yükleme hizmetini aynı norton goback gibi çalıştığını sanmakta ve geri yükleme noktasını seçtiğimizde o tarihteki ayarlara geri döndüğünü sanmakta. Ancak bir çökme durumunda sistemin bununla kurtarıldığı efsaneleri dilden dile dolaşmaktadır (: Bu özellik fazla bir işe yaramamakla beraber hem performansınızdan çalmakta hem de sabit disklerinizde bolca yer işgal etmektedir! Benim tavsiyem BİLGİSAYARIM'a sağ tıklayın ÖZELLİKLER 'i seçin ve SİSTEM GERİ YÜKLEME sekmesine gelerek BÜTÜN SÜRÜCÜLERDEKİ SİSTEM GERİ YÜKLEMEYİ KAPAT kutucuğunu işaretleyin ve hem
işlemcinize hem de sabit diskinize bir iyilik yapın.


4-) Şimdi gelelim 3.parti dedikleri ekstra programlara. Bu konuda birçok alternatif mevcut, bende size sıkça kullandıklarımı önereceğim! Hem disk temizliği hem de kayıt defteri (registry) temizliği ve onarımı için en sık kullandığım program WINTOOLS.NET PRO.Bunun yanı sıra sadece disk temizliği için CCLEANER programını ve sadece kayıt defteri temizliği için REGVAC programını öneririm.CCLEANER ve REGVAC hem çok etkili hem de kullanımı çok basit programlardır.İkisinde de CLEAN butonuna tıklamanız yeterli olur.Bu programların linklerini en altta ayrıca vereceğim! Ben bu işlerden pek anlamam diyorsanız Size CCLEANER ve REGVAC ikilisiniz şiddetle tavsiye ederim.

(ayrıca Windows’un kendi disk temizleme aracını da kullanırsanız daha iyi olur.bu araçta özellikle “eski dosyaları sıkıştır” bölümünü seçerseniz ayrıca diğer seçeneklerden “sistem geri yükleme” ki son geri yükleme noktasındaki geri yükleme noktalarını silerseniz yaklaşık 200-250 MB yer kazanırsınız.(bu boyut bilgisayarsan bilgisayara değişir.eğer sistem bakım programınız varsa ve her taramadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturuyorsa boyut yüksektir. ) )

5-) Başlangıçtan gereksiz programları temizlemek size her zaman +performans olarak geri döner!. Örnek vermek gerekirse; winamp'ın görev çubuğunda durmasının bir anlamı yoktur ya da Nero programının çalışması için nerocheck yazılımının başlangıçta başlamasına gerek yoktur. Sizde kendi yüklü programlarınıza göre (antivirüs ya da firewall hariç) başlangıç menünüzden fazlalık programların başlamasını ve belleğinizde fazladan yer kaplayarak bilgisayarınızı yavaşlatmasını engelleyin. Bunun için başlat-çalıştır-“msconfig” yazarak “sistem yapılandırma yardımcı programını” açalım. Bu pencerenin en üstünde sağdaki “başlangıç”tan istemediğimiz programları kapatalım.


6-) Sabit diskinizi kontrol edin ve çok fazla dolmamasına dikkat edin! Windows'un kullandığı sanal bellek yani takas dosyası dolu bir diskte tabiri caizse genişleyip daralırken zorlanır ve buda performans kaybına sebep olur. Eğer sabit diskte 1gb'dan daha az yer kalmışsa bu performansınızı olumsuz olarak etkileyecektir! Kullanmadığınız programları kaldırın ya da disk size yetmiyorsa yeni bir diske terfi edin.


7-) Service Pack2 ya da güncellemeler bilgisayarınızda yüklü ise çok güzel, ama birde bunların uninstall dosyaları vardır! Yanlış hatırlamıyorsam fazladan 600 -650 MB kadar yer kaplarlar. Bu adımda XP LITE programı ile bu fazlalıklardan kurtulacağız. Programı aşağıdaki linkten indirin ve lisanslayın, çalıştırdıktan sonra yukarıdaki SHRINK sekmesine gelin ve aşağıdaki ANALYZE butonuna tıklayın. Tarama bittikten sonra Windows içerisinde saklanan uninstall dosyalarını silebilirsiniz. Programın diğer seçenekleri de mevcuttur ama bence gerek yok.


8-) Tüm bu adımları tamamladıktan sonra sıra sabit diskimizi birleştirmeye geldi.
Birleştirme işlemini (kısaca defrag) sadece c: sürücümüze uygulamamız yeterli olacaktır. Tercihe göre Windows disk birleştiricisini kullanabilir ya da benim önerdiğim O&O DEFRAG PRO yazılımını kullanabilirsiniz. Tabii ki benim önerdiğim programı kullanmanızı tavsiye ederim.


Gördüğünüz gibi basit bir şekilde 8 adımda XP’ yi nasıl optimum hale getireceğinizi anlattım. Bu işlemleri uyguladığınız zaman (doğru şekilde) bilgisayarınızdaki performans artışını sizde göreceksiniz.


makalede ismi geçen programlar için tıkla