11.DriveSpace
Terabytelık sabit disklerin piyasalarda kendini göstermeye başladığı günümüzde, bir zamanlar her bir MB'ın bizim için ne kadar önemli olduğunu hepimiz unuttuk. Disk sıkıştırma programlarının bizler için birer mucize gibi göründüğü günler geride kaldı. Windows 95'te bulunan bir özellik olan DriveSpace gerçekten de fena olmayan bir sıkıştırma yapabiliyordu fakat bunu riskleri çok büyüktü. Dosyalar hasar görebiliyor ya da tamamen silinebiliyordu. Microsoft yetkilileri birkaç MB yer açabilmek için dosyalarını riske etmek istemeyen kullanıcılarını dikkate almış olacak ki Windows XPye DriveSpace'i koymadılar.

winkozdrivespace - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri10.Windows Movie Maker
Windows'un ve belki de işletim sistemlerinin gelmiş geçmiş en kötüsü olarak ilan edilen Windows Me, bizleri Windows Movie Maker ile tanıştırmıştı. Microsoft'un Apple iMovie programına rakip olarak yaptığı Movie Maker 1.0 videolara hiçbir efekt koymaya olanak tanımıyordu, sadece tek bir geçiş efekti yapılmasına izin veriyodu. Daha sonra Windows XP ile gelen 2.0 versiyonu biraz daha gelişmiş olmasına rağmen o da kullanıcıların beklentilerini karşılamaktan uzaktı. Windows Vista'da bulunan Movie Maker 6.0'yı görünce ise aklımıza tek bir soru takıldı, "Bu programın 3.0, 4.0 ve 5.0 versiyonları ne zaman çıktı da 6.0'a geçtik?"

winkozmovieMaker - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri9.Bilgisayarı kapat
Windows'un açılmasının ne kadar uzun sürdüğünü hepimiz biliyoruz, fakat Window'un kapanmasının da az bir zaman aldığını söylemek gerçekten güç. Microsoft, Vista'nın kapanmasının daha çabuk olduğunu söylüyor ve söylediklerinde haklılık payı da var. Bizim dikkatimizi çeken şey ise bir Windows oturumunu kapatmanın çok fazla yolu olması. Bütün bu yollar gerçekten gerekli mi bunun cevabını vermek size kalmış.

winkozshutdown - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri8.Paint
Bu uygulama, ilk versiyonundan beri bütün Windows'larda bulunuyor. İlk çıktığı 1985 yılından bugüne kadar üzerinde çok az bir değişiklik yapılan Paint bizce Windows'taki en gereksiz uygulamalardan biri. Vista'da bulunan ve resimlerle ilgili bir çok özellik sunan Windows Photo Gallery'den sonra Microsoft'un bir daha Paint'i kullanmayacağını düşünüyoruz. Resimler üzerinde çok kısıtlı oynamalar yapılabilen ve ancak çocukları eğlendirebilecek resimler yapılabilen Paint gelecekte Windows'larda bulunmayacak gibi gözükmüyor.


winkozpaint - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri
7.Windows Aero
Arkasında bulunan şeyleri görebildiğimiz saydam kenarlıklı pencereler. Vista'nın en önemli görsel güzelliklerinden biri olan Windows Aero arayüzü güzel olduğu kadar zorlayıcı da. Zaten donanımları aşırı zorladığı için şikayet edilen Vista'nın bilgisayarınızı daha da yormasını istiyorsanız Windows Aero'yu kullanabilirsiniz. Aero, grafik donanımlarımızı gerçekten süründüren bir özellik. Aero'yu kapatırsanız çok büyük bir şey kaçırmayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

winkozaero - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri
6.Active Desktop
İnternet ile Windows masaüstünüzü birbirine bağlayan ve kendi kendini güncelleyebilen Active Desktop, faydalı bir uygulama olarak gözükse de ilk çıktığı zamanki bilgisayarların ve internet bağlantı hızlarının yavaşlığı nedeniyle Windows'unuzun çalışma hızını yerlerde süründürüyordu. Bu dezavantajı nedeniyle kullanıcılar tarafından hiç tutulmayan Active Desktop, Windows'un gereksiz özellikleri arasında yerini aldı.

winkozactiveDesktop - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri5.Windows XP Ara
Windows kullanıcıları neredeyse çeyrek asıldır gerçekten güzel arama özellikleri olan bir işletim sistemini beklediler. Vista'nın arama özelliği bu beklentileri karşılamış gibi gözüküyor. Vista'ya kadar gelmiş arama uygulamalarından belki de en kötüsü Windows XP'dekiydi. Oldukça kafa karıştıran arayüzüyle kullanıcı dostu olmaktan çok kullanıcı düşmanı diyebileceğimiz olan XP'nin arama özelliğinin belki de en sinir bozucu yanı bize yardım etmeye çalışan ama işleri daha da karmaşık hale getiren köpek animasyonuydu.


winkozwindowsXpsearch - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri
4.Programı Sonlandır
Bir program kilitlenir, siz de onu kapatmak için Ctrl+Alt+Del tuşlarına basıp Görev Yöneticisini açarsınız. Daha sonra programı listeden seçip Görevi Sonlandıra basarsınız ve hiçbir şey olmaz. Tekrar tekrar basarsınız, eğer canı isterse program kapanır. İşletim sistemleri günümüzde bu kadar gelişmişken bu kadar basit bir işlemi yapmak niye bu kadar zor olur, bunu biz de bilmiyoruz. Özellikle Mac OS X'deki Force Quit özelliğinin mükemmel çalıştığını görünce Windows kullanıcılarının haline acımamak elde değil.

winkozendTask - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri3.Uyarılar
Yeni programlar yüklendi! Masaüstünde kullanılmayan simgeler var! Yeni donanım yüklendi! Windows her bulduğu fırsatta bizi uyarmayı bir görev edinmiş durumda. Sağ alt köşede, konuşma balonu şeklinde çıkan bu uyarılar, sistemimizin bizim bilmemizi gerektiğini düşündüğü şeyleri bize bildiriyor fakat bu uyarıların büyük bir çoğunluğu alakasız, yanlış ya da zaten bildiğimiz şeylerden oluşuyor. Dakika başı çıkmaları da gerçekten sinir bozucu.


winkozuyarlar notfications - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri


2.Kayıt Defteri - Registry
Kayıt defteri hakkında Microsoft'a tek bir sorumuz var. Neden Windows'un en hayati ayarlarının hepsini aynı yere koydunuz? Bu yüzden, bir yerde oluşan küçük bir hata bile sisteminizin çökmesine neden olabiliyor. Kayıt Defterinde bir şey yapmak istiyorsanız size çok dikkatli olmanızı öneriyoruz yoksa sisteminiz çalışmaz duruma gelebilir. En iyisi belki de Kayıt Defterinden olabildiğince uzak durmak.

winkozregistry - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows Özellikleri
1.ActiveX Kontrolleri
İşte Windows'un belki de en sinir bozucu özelliği. Internet Explorer dışındaki web tarayıcılarında bulunmaması, insanların bu farklı tarayıcılara yönelmesinde en büyük etkenlerden biri. ActiveX uygulamaları kullanan bir siteye girdiyseniz ve bunları yüklemeyi kabul ederseniz, bilgisayarınızı bütün güvenlik risklerine karşı savunmasız bırakıyorsunuz.

winkozactivexControls - Gelmiş Geçmiş En Kötü Windows ÖzellikleriALINTI