228HLOKAN22x - SEX AND THE CITY” KADINLARI

“SEX AND THE CITY” KADINLARI
Özellikle kadınların vazgeçilmez dizilerinden biri olan ‘Sex and The City’ büyük ilgi görmesiyle bu sene beyazperdeye uyarlandı. Kariyer sahibi metropol kadınlarının aşk hayatlarına ışık tutan filmde oyuncuların giydikleri birbirinden şık kıyafetler de büyük ilgi gördü.

Ünlü stilist Patricia Field’ın tasarımlarıyla hayat bulan kıyafetler şimdi Marks&Spencer mağazalarının sonbahar kış özel koleksiyonunda satışa sunulacak. Günümüzün kadınlarının güzellik kavramını konu alan bir sergi yapan Okan Bayülgen, Marks& Spencer için dört ünlü mankenle objektifine yansıyan şehirli kadınları ve kadınlarla ilgili görüşlerini cevaplandırdı.

228HLOKAN04x - SEX AND THE CITY” KADINLARI
ÇEKİMLERDE NELERİ BAZ ALDINIZ?
Okan Bayülgen:
Yaptığımız bu çekimlerde çok basit anahtar sözcüklerin üzerinde durduk. Zaten moda çekimi dediğiniz şey o ‘çok basit’ kavramların yeniden ve başka şekillerde görselleştirilmesiyle hedefini buluyor. Bahsettiğim bu anahtar sözcükler; şehirli kadın, mutlu kadın, gündelik ama şık kadın gibi şeylerdi. Sanırım arzu ettiğimiz efekti bu yalınlık içerisinden çıkarabildik.


228HLOKAN13x - SEX AND THE CITY” KADINLARI
BU TARZ PROJELERİ TERCİH ETMENİZİN BİR SEBEBİ VAR MI?
O.Bayülgen:
Uğraştığım bütün işler (prodüktörlük, programcılık, fotoğrafçılık, sinema ya da seslendirme) araştırmaya ve merak etmeye çok müsait işler. Hatta daha doğrusu, merak, kurcalama ve deneyimleme olmadan yapılamayacak işler. Benim için üzerinde kesip biçme yapabileceğim, aklımda tuttuğum bir soruyu yanıtlayabileceğim her şey içinde bulunmaya değerdir. Örneğin şu anda konuştuğumuz projeden profesyonel bir karşılık almadım. Aldığım karşılık az önce bahsettiğim tatminle alakalıydı.

228HLOKAN07x - SEX AND THE CITY” KADINLARI228HLOKAN19x - SEX AND THE CITY” KADINLARI
HUYSUZ OLARAK NİTELENDİRİLEN ADAMIN ETRAFINDA HEP GÜZEL KADINLAR VAR. BU DURUMU NEYE BAĞLIYORSUNUZ?
O.Bayülgen:
Birincisi gerçekten huysuz bir adam olsaydım etrafımda güzel kadınlar olmasında çelişkili bir durum olmazdı. ‘Ortalama’dan sapmış her karakter özelliği, birilerine öyle ya da böyle ilginç gelir. Kim son derece düzgün ve sıkıcı bir partner ister ki? Gönül işlerini çekici yapan şey karakterler arasındaki itme ve çekmelerden ibaret. Kaldıki ben huysuz bir adam değilim. En yakınımdakiler arabamdan içeri koskocaman bir kamera sokmaya kalkmadığı sürece de huysuzlaşacağımı sanmıyorum.


228HLOKAN21x - SEX AND THE CITY” KADINLARI
SİZE HAYIR DİYEN BİR KADIN OLDU MU?
O.Bayülgen:
Aşkta ‘evet’, ‘hayır’ filan gibi cılız sözcüklerin pek önemi yok. Bana ‘Hayır’ deyip sonra benimle birlikte olmuş kadın da vardır, ‘Evet’ dedikten sonra çekip giden de. Yetişkin insanların tümü gibi ben de ilişkilerimi bir çeşit dans gibi yaşıyorum. Birlikte geri gidişler, ileri gidişler, adım uydurmalar ya da uyduramamalar ve bunun gibi şeyler. Ayrıca bugüne kadar kendi isteğimle bitirdiğim ilişkilerden sonra ‘terkedildim’ demişliğim vakidir.

SİZİN GÖZÜNÜZLE KADINLARIN DÜNYASINI NASIL TANIMLARSINIZ?
O.Bayülgen: Kadın benim için bir zihinsel sıçramalar yumağı. Çok derin bir meseleden konuşurken bir anda ‘kazağın ne kadar güzel’e geçebilen bir mekanizma. Gündelik vakalarda, daha geniş kavramlarda, sezgiler ve derin duygularda bu kadar hızlı atlamalar yapabilen böyle bir akıl tipi, sanırımki kadını erkekten ayıran çok temel bir fark. Ve en azından bana kadınlarda en çekici gelen taraf. Yani ‘kadın dünyası’ beni elinde dondurmasıyla, çok heyecanlı bir cambazlık numarası izleyen bir çocuğa dönüştürüyor. Bundan hoşlanmamam düşünülebilir mi?