Amy Lee Biyografi

Amy Lynn Lee, 13 Aralık 1981 Kaliforniya, Amerika doğumlu bir şarkıcı ve bestecidir. Alternatif metal grubu Evanescence'in kurucusu ve solistidir. Solistliği ve şarkı yazarlığı dışında klasik müzik eğitimi almış bir piyanisttir.

Amy Lee, John Lee ve Sara Cargill çiftinin kızı olarak doğmuştur. Babası disk jokey, annesi televizyoncuydu. Amy'nin bir erkek, iki de kız kardeşi vardır. Üçüncü kız kardeşi 3 yaşında geçirdiği sara krizinde hayatını kaybetmiştir. Hello ve Like You şarkılarını vefat eden kardeşine yazmıştır. İlköğretim eğitimi boyunca klasik müzik ve piyano dersleri almış, o zaman ki hayali klasik müzik bestecisi olmaktı.

Amy Lee, katıldığı bir yaz kampında Meat Loaf adlı grubun bir şarkısını piyano ile çalmasıyla tanındı. Daha sonra kurduğu grubuyla 98 ve 99 yıllarında 2 demo albüm çıkardılar. 2000 yılında da son demoları olan Origin'i çıkardılar. 2003 yılında çıkardıkları Fallen albümüyle büyük bir başarı yakaladılar. 2004 yılında çıkardıkları Anywhere But Home albümünde de en iyi konser performanslarını yayınladılar. Son olarakta 2006 yılında The Open Door albümünü piyasaya çıkardılar. Amy Lee ve Evanescence'nin Türkiye ve dünya da büyük bir dinleyici ve fan kitlesi vardır.


amylee04 - Amy Lee

amylee01 - Amy Lee

amylee16 - Amy Lee

amylee15 - Amy Lee

amylee14 - Amy Lee

amylee13 - Amy Lee

amylee03q - Amy Lee

amylee10 - Amy Lee

amylee09 - Amy Lee

amylee08 - Amy Lee

amylee07 - Amy Lee

amylee05 - Amy Lee