paul newman 320 - Paul Newman ( 1925-2008 )

newman - Paul Newman ( 1925-2008 )

PaulNewmanPicture - Paul Newman ( 1925-2008 )


paul newman 02 - Paul Newman ( 1925-2008 ) paul newman 03 - Paul Newman ( 1925-2008 )


“Paranın Rengi” filmiyle Oscar kazanan Paul Newman, yardımsever kişiliğiyle de tanınıyordu.

Oscar, Golden Globe, Cannes, Emmy ödüllü dünyaca ünlü Amerikalı aktör Paul Newman, 83 yaşında hayatını kaybetti. Newman’ın sözcüsü Marni Tomljanoviç, kanser tedavisi gören aktörün Connecticut’ın New Haven kentinde önceki gün öldüğünü açıkladı. Sinema tarihinin en başarılı aktörlerinden biri olan Paul Newman’a haziran ayında akciğer kanseri teşhisi konulduğu açıklanmıştı. Aktör, ağustos ayında resmi olarak kemoterapiyi durdurmuş ve ailesinin yanında, evinde ölmek istemişti.

10 kez aday oldu
10 kez Oscar’a aday gösterilen Newman, 1986 yılı yapımı “Paranın Rengi - The Color of Money” adlı filmdeki rolüyle En İyi Oyuncu Oscar’ına değer görülmüştü. Usta aktör geçtiğimiz yıl sinema kariyerine son verdiğini açıklamış ve gerekçe olarak da şunları söylemişti: “Hafızanızı kaybetmeye başlıyorsunuz, güveninizi kaybetmeye başlıyorsunuz, yaratıcılığınızı kaybetmeye başlıyorsunuz. Sinema sayfasının artık kesin kapandığını düşünüyorum.”
26 Ocak 1925’te Cleveland Ohio’da doğan aktör, mavi gözleri ve yakışıklılığıyla dikkat çekse de oyunculuktaki başarısıyla söz ettirdi kendinden. 2. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusunda görev yaptı. Savaş sonrasında ise Yale Üniversitesi’nde oyunculuk dersleri aldı. New York’taki Actor Studio’da sürdürdü oyunculuk eğitimini.

Broadway’den Hollywood’a
Broadway’e ilk adımını 1953’te “Picnic” ile attı. İlk filmi ise 1954 yılında rol aldığı “The Silver Chalice”ti. Bu film her ne kadar sanatsal açıdan başarılı olamasa da Paul Newman için Hollywood kapısını açmıştı. Son derece yetenekli bir aktör olan Newman, doğal oyunculuğuyla yapımcıların, yönetmenlerin gözdesi olmayı başardı. Rol aldığı filmler arasında “Somebody Up There Likes Me” -ki bu rol için önce James Dean düşünülmüştü- , “The Hustler”, “The Prize”, “Sonsuz Ölüm - Butch Cassidy and the Sundance Kid”, “Şirket Komedisi - The Hudsucker Proxy”, “Twilight”, “Kızgın Damdaki Kedi”, “Message in a Bottle” ve “Azap Yolu - Road to Perdition”u sayabiliriz.
2006 yapımı animasyon film “Cars”ta ise sesini duymuştuk Newman’ın. Usta aktörü aynı zamanda yönetmen koltuğunda da görmüştük. 1968 yılında yönettiği “Rachel, Rachel” filmi ona Oscar adaylığı getirmişti.

Tiyatroya döndü
Daima sinema tarihinin en başarılı oyuncuları listelerinde gördüğümüz Paul Newman, kariyerindeki başarıları nedeniyle Akademi tarafından 1985’te Yaşam Boyu Onur Ödülü, 1994’te ise Jean Hersholt Humanitarian Ödülü’ne değer bulunmuştu. 2003 yılında ilk aşkı olan tiyatro sahnelerine tekrar dönüş yapmış ve “Our Town” isimli oyunda rol almıştı. Hatta bu oyunla Tony ve Emmy ödüllerine de aday gösterilmişti.