Dünyada 143 Milyon yetim hayatının 10 yılını yetimhanelerde ve yetiştirme yurtlarında geçiriyor.


Her yıl 250 bin çocuk evlatlık veriliyor. Yine her yıl 14 milyon çocuk yetimhanelerde 18 yaşını dolduruyor ve devlet korumasından çıkartılıyor. İstatistiklere göre günde 38.493 çocuk 18 yaşını doldurarak devletin korumasından çıkartılıyor. Her 2.2 saniyede bir, büyüdüğü yetimhane veya yetiştirme yurdu dışında gidecek yeri olmayan bir yetim, yaşını doldurduğu için yetimhane ve yetiştirme yurtlarından çıkmak zorunda kalıyor.

Yetim Oranlarında Afrika İlk Sırada

Her 15 saniyede Afrika’da bir çocuk daha AİDS hastalığı yüzünden anne babasını kaybederek yetim duruma düşüyor. Günde 5760 çocuk daha yetim kalıyor. Sadece Afrika kıtasında bir yıl içinde 2.102.400 çocuk yetim kalıyor. Örneğin 4 milyon insanın yaşadığı Sudan Darfur bölgesinde 7 bin civarında çocuk yetim kalmış durumda. İç savaşın da tetiklediği kayıpların yetim bıraktığı çocuklar yetimhanelerde barınıyor. Darfur’da 200 adet yetimhane bulunuyor. Bu yetimhanelerin şartları son derece zor, imkanları ise oldukça sınırlı. Yardımlarla ayakta duran yetimhanelerde yaşayan, aralarında bebek denecek kadar küçük çocukların da yer aldığı yetimler, iki öğün yemek yeme imkânına kavuştuklarında kendilerini şanslı sayıyor. Besleyici gıdanın ve temiz suyun normal şartlar altında bile lüks tüketim maddeleri arasında sayıldığı Darfur, yetimlerine bakmakta zorlanıyor.

Rusya ve Ukrayna’da Yetimler Fuhuşa Sürükleniyor

Ukrayna ve Rusya’da yetimhaneden ayrılan çocukların yüzde 10 ile yüzde 15’i suça karışıyor, kızların yüzde 60’ı fuhuşa sürükleniyor. Erkeklerin yüzde 70’i ise cinayet, soygun gibi ağır suçlara karışıyor.

Yetimler Yardımlarınızı Bekliyor!

Kimse Yok Mu Derneği, gönüllülerinin ve yardımseverlerinin destekleriyle dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle Sudan, Filistin ve Somali’de yetimlerin elinden tutuyor; Türk halkının şefkatli yardımlarıyla birlikte onlara yalnız olmadıklarını hissettiriyor.

Pakistan, Somali, Kenya, Uganda, Etiyopya, Sudan, Afganistan, Bangladeş ve birçok ülkeye yardım ulaştıran Kimse Yok Mu, masum çocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi maksadıyla projeler geliştiriyor. Kimse Yok Mu, yardım götürdüğü bazı ülkelerin yetimhanelerinde kalan çocuklara bağışçılarının destekleriyle sahip çıkıyor, yetim çocuklara yalnızlıklarını unutturmaya çalışıyor.

Sudan ve diğer Afrika ülkelerinde 250 dolar ile bir yıl süresince bir yetim çocuğun bütün masrafları karşılanabiliyor. Filistin’de ise bir yetim çocuğa bir yıl boyunca sahip çıkabilmenin bedeli sadece 750 dolar. Kimse Yok Mu, sahip çıkılan çocukların belgelerini fotoğrafları ile birlikte yardımseverlere ulaştırarak güven tazeliyor.

Detaylı bilgi için www.kimseyokmu.org.tr’yi ziyaret edebilir, ve 44 44 593’yi arayabilirsiniz.