Her zamanki gibi semtimden tam saatinde seri adımlarla ayrılıyordum. Bu seri adımlarla yapılacak olan son derece kısa yolculuk beni her zaman bam başka dünyalara götürürdü. Tıpkı bu günkü gibi; bin bir derdi savuşturmaya uğraşan beynimin içinde ansızın tanıdık bir kelime yankılanmıştı. "Göksel". Bu benim adımdı. Adımlarımı kesmeden etrafıma bakındığımda gördüğüm tek şey tanımadığım simalardan ibaretti. Bir kaç adımın ardından yine o bildik kelime.
Bu sefer konumumun müsaitleşmesi nedeniyle tanıdık bir simayı görebilmiştim. Bu benim iş yerinden bir arkadaşımdı. Yüzünde garip bir hava vardı. Ağladı ağlayacak gibi değildi. "Ne mutlu nede mutsuz" da diyebileceğiniz bir görümü yoktu. Galiba doğru kelime "Silik" di. Hiçbir zaman için çok renkli bir karakter olduğu söylenemezdi. Ama hiç bir zaman da bu kadar soluk olmamıştı. O an olmasa da şu an hayatımda benzer durumları yaşadığıma ya da durumlara düştüğümü düşünüyorum. Tabi sadece düşünüyorum. Böyle anlarımın olduğunu da biliyorum.
Böyle anlarda insan genellikle kendisini göremez. Kendisine ikinci, üçüncü şahıs gözüyle bakamazlar. Dolayısıyla neler yaptıklarının pekte farkında olmazlar. Burada da iş dostlara düşüyor. Zorda kalan dostun kaos ortamındaki açmazını ona göstermek. Ve ona oradan çıkmasında yardımcı olmak.
Sanırım bu işi tam manasıyla kıvıramadım. Ya da becerdim. Ona boş nasihatler vermektense kendi açmazlarımdan bahsettim. Sen tek değilsin demek için değildi bu. Sadece biraz olsun bana bakarak kendisini görmesini sağlamak içindi. Durumun üzerine ne kadar giderse o kadar saplanacağını anlaması içindi.
Bazı şeylerin değişmeyeceğini kabullenmek ve onunla yaşamak en iyisidir. Bazen de tam tersini herkesin değişmeyeceğine inandığı bir şeyi değiştirmek en iyisidir.
Ona içi boş nasihatler yerine kendisini verdim. Sanırım en doğrusu buydu. Ya da en yanlışı mı? Buna karar verecek tek kişi; ne benim nede sizlersiniz. Kararın ve sözün sahibi sadece sevgili dostum.