1/4 su bardağı (50 g) tozşeker
1 çay kaşığı vanilya
3 büyük şeftali
Sos için:

2+2/3 su bardağı (450 g) taze ya da donmuş ahududu (çilek, vişne ya da böğürtlen de olabilir)
1 yemek kaşığı (15 ml) limon suyu
2-3 yemek kaşığı (30-45 g) ahududu, çilek ya da vişne likörü (tercihe bağlı)
Servis için; vanilyalı dondurma
Süslemek için; nane yapraklan ve taze ahududu
Peşmelba Tarifi

1- Büyük bir tencereyevirgul - Peşmelba Tarifi 4 su bardağı su, şeker, vanilya ve ortadan ikiye bölünüp tek tek dizilmiş şeftalileri koyun. Orta ateşe getirip, şekerin iyice erimesi için devamlı karıştırarak kaynatın
2- Yarım şeftalileri ters çevirerek kesin ve diğerlerinden ayırın. Küçük bir çay kaşığı yardımıyla çekirdeklerini çıkarın. Yarım şeftalilerin üzerine şuruptan biraz dökün. Tekrar ters çevirip biraz daha su ekleyin (suyun meyvelerin üzerini tamamen kaplaması gerekir). Yağlı kağıdı yüzeyin üzerine biraz bastırın. Ateşi de orta ısıya getirin. Bu şekilde 12-15 dakika iyice yumuşayana kadar ağır ağır pişirin. Buradaki süre, meyvelerin olgunluk derecesine bağlıdır. Tencereyi ateşten alıp,soğuması için kenara koyun.
3-Şeftalileri şurubun içinden alıp kabuklarını soyun. Mutfak havlusuna ya da kağıt havluya koyup kurumalarını sağlayın (şurubu daha sonra da kullanmak için saklayabilirsiniz). Soğuyuncaya kadar üzerini örtün.
4-Bir mutfak robotuna ahududu, limon suyu ve şekeri koyup 1 dakika kadar çırpın. Sonra iyi bir süzgeçten geçirip küçük bir kaseye koyun. Eğer ahududu likörünü kullanacaksanız, onu da ekleyip buzdolabında soğumaya bırakın.
5- Servis yaparken, yarım şeftalilerin kesilmiş yerleri yukarıya gelecek şekilde tabağa koyup oyuk yerlere vanilyalı dondurma koyun. Ahududu sosunu da üzerlerine dökün. Tatlı tabağının kenarını nane yaprakları ve taze ahududuyla süsleyerek servis yapın.