Marketlerde alışveriş yaparken ürünlerin cazibesine kapılmayın...


Neolife Tıp Merkezi Beslenme Uzmanı Lale Özbek, “ Öncelikle sağlıksız besinlerin yer almadığı bilinçli bir alışveriş listesi hazırlayın. Marketlerden alışveriş yaparken reyonların, ürünlerin ve kampanyaların cazibesine kapılmamaya dikkat edin. Temel olarak aldığınız ürünlerin taze, az ve çabuk tüketilecek miktarda olmasına özen gösterin. Listeniz hem ihtiyacınız olan çeşitleri hem de doğru miktarları almanıza yardımcı olacaktır” diyor.

İşte sağlıklı alışveriş sepetinin olmazsa olmazları:

Alışveriş sepetinin yol haritası


Alışveriş sepetinle ilk olarak meyve-sebze reyonuna uğra. Her gün beş porsiyon meyve-sebze tüketmeye özen göster. Kilolarca almak yerine meyveleri tüketirken porsiyon miktarlarına uymak gerektiğini hatırlamalısın. Aldığın sebzelerin mevsim meyve-sebzesi olmasına dikkat et. Örneğin kış mevsiminde domates yemekten kaçınmakta fayda var. Bağışıklık sistemini güçlendiren mevsiminde yetişen karadut, yaban mersini, çekirdekli siyah üzüm, lahana, brokoli, karnabahar, sarımsak, soğan, domates, maydanoz, yeşil biber ve zerdeçal alışveriş sepetinin renkli ve sağlıklı sebzelerin arasında yer alıyor. Bu sebze ve meyveler haricinde gaz şikayetleri için tarçın ve elma da sepetteki yerini alıyor.
Uzm. Diyetisyen Lale Özbek, meme kanseri veya fibrokistik meme yapısına sahip kişilerin soya fasulyesi, soya yağı, keten tohumu, meyan kökü ve rezeneden uzak durmaları gerektiğini belirtiyor. Katı yağ ve margarin tüketiminden kaçınmanın altını çizen Özbek, sofrada zeytinyağı ve ayçiçeği yağının kullanılmasını öneriyor. Fındık, ceviz, badem gibi E Vitamini açısından güçlü olan kuruyemişlerin günlük beslenme düzeninde olması gerektiğini belirten Özbek, bu yiyeceklerin avuç avuç yenmemesi gerektiğini de ekliyor.

En sağlıklı olanın evde yapılan yoğurt olduğunu söyleyen Özbek, her yaş döneminin vazgeçilmezi olan günlük süt ve yoğurdun mutlaka alışveriş sepetinde olması gerektiğini söylüyor. Ayrıca kefir, boza, probiyotik yoğurtların bağırsak ve meme kanserinden koruyucu etkisi bulunduğunu vurguluyor.
Anne sütünden sonra en iyi kalitede protein kaynağı olan yumurtanın haftada iki, üç kez tüketilmesinde fayda var. Değişiklik için bazen omlet, bazen menemen yaparak sofrana farklı lezzetler katabilirsin.
Posa miktarını artırmak için ve daha uzun süreli tokluk sağladığından beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini düşünmeden sepete atmanda fayda var.

Haftada iki gün kırmızı et tüketmek için et reyonuna uğramayı da unutma. Dengeli ve yeterli beslenme düzenin oluşturulabilmesi için balık, et ve kuru baklagillerin alışveriş listesinde bulunması gerekiyor. Hem protein hem demir deposu olan kuru baklagilleri haftada iki, üç öğün sofranda bulundurmaya özen göster. Bu nedenle bir paket nohut, bir paket kuru fasulye, bir paket mercimeği sepete atmayı alışkanlık haline getir. Balıklar arasında özellikle somonu tercih ederek sağlıklı alışverişini tamamlayabilirsin.

Sepete girmemesi gerekenler:

Sosis, salam, cips, mayonez, turşu, asitli içecekler, hazır ve katkılı yiyecekler alışveriş sepetinde bulunmaması gereken ürünlerdendir. Promosyon ve kampanyaların albenisine rağmen bu ürünlere “Hayır” diyebiliyorsan, sağlıklı alışverişini tamamlamışsın demektir.