Karine Hannah'nın New Yorklu müzik yapımcısı Ayhan Şahin ile hazırladığı yeni müzik albümü "Karine" piyasaya çıktı. Albümde Ayhan Şahin'le birlikte Türk müzisyenler Emre Yılmaz (gitar), Aslı Günal (çello), Emrah Özsavaşçı (flüt) ve Mehmet San (viyolin) da yer aldılar.

fileashx?FileID187789&ampWidth292&ampHeight0&ampBlackWhiteFalse - Kanadalı Karine'in beklenen albümü çıktı


Kanadalı şarkıcı Karine Hannah, Türk kültürünü ve müziğini çok sevdiğini, Türkiye'ye konser vermek için gitmeyi çok istediğini söyledi.

Hannah ve Şahin, albümün çıkmasının ardından New York'ta A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.

Karine Hannah, Türkiye'ye konser vermek için gitmeyi çok istediğini belirterek, "Bu benim için bir rüyanın gerçekleşmesi olacak. Türkiye'ye gitmek istiyorum ve bunu planlıyorum. Daha önce Sezen Aksu ile birlikte yaptığımız albümün ardından Türkiye'de beni tanımalarından ve hayranlarımın oluşmasından büyük mutlululuk duyuyorum" dedi.

Türk kültürünü ve müziğini çok sevdiğini söyleyen Yahudi asıllı Karine, Ayhan Şahin'le hazırladığı son albümde yer alan "Sırtımda Aşkın" şarkısını Türkçe söylemeyi çok istediğini ve bunu yaptığını belirterek, Türk müziğinin kendi kültürünün müziğine çok yakın olduğunu ifade etti.

Karine "Türk kültürü ve müziğiyle tanışır tanışmaz aramda derhal bir bağ oluştu" diye konuştu.

"Sırtımda Aşkın" şarkısını söylerken Türkçe kelimeleri telaffuz etmekte başta biraz zorlandığını belirten Karine, "Ayhan şarkıyı kendisi söyledi ve kayıt etti, ben de onu dinledim ve her sözcüğü nasıl telaffuz ettiğini kendim İngilizce not ettim, sonra şarkıyı söyledim. Daha sonra Ayhan'la beraber tek tek her sözcüğü yeniden çalıştık" dedi.

Türkçe şarkı söylemekten büyük zevk aldığını kaydeden Karine, "Yabancı dillerde şarkı söylemeye alışığım. İngilizce dışında Fransızca, İbranice, İspanyolca ve İtalyanca da şarkı söylüyorum. Şimdi buna Türkçe de eklendi" ifadesini kullandı.

Yaklaşık 10 yıl önce Kanada'dan New York'a gelip yerleşen, evlenen ve 2 yaşında oğlu olan Karine, New York'ta albüm yapmaya ve Ayhan Şahin ile yeni projelerde çalışmaya devam edeceğini belirterek, yakında değişik şarkıcıların hit olmuş parçalarını söyleyeceği bir albüm çıkaracağını anlattı. Karine gelecek planları arasında mutlaka Türkiye'ye gidip konser vermek olduğunu vurguladı.

"Sezen Aksu inanılmaz bir sanatçı"

Karine Hannah, 2 yıl önce sanatçı Sezen Aksu'nun Türkçe şarkılarını İngilizce seslendirdiği "I'll Be Alright" isimli albüm dolayısıyla Aksu ile birlikte çalıştıklarını hatırlatarak, Sezen Aksu ile ilgili şunları söyledi:

"Kendisi New York'a gelmeden önce onun hakkında çok şey okuyup, öğrenmiştim. Benimle albüm üzerinde çalışmak için New York'a gelmesi büyük bir onurdu. Kendisi şimdiye kadar gördüğüm en cömert ve en harika sanatçı. Benim albümde söylemem için seçtiği tüm şarkılara bayıldım. Onunla çalışmak çok güzeldi, kendisi inanılmaz bir sanatçı."

Hannah, Sezen Aksu'nun tüm şarkılarını yaşayarak kalpten söyleyen ve duygularını en samimi biçimde dışa vuran son derece doğal bir sanatçı olduğunu belirterek, Aksu'nun sesine ve doğallığına hayran olduğunu, kendisinin de doğallığa inandığını kaydetti.

4 yaşından beri söylüyor

Kanada'nın hem Fransızca hem de İngilizce konuşulan Montreal kentinde büyüyen ve 4 yaşından beri şarkı söyleyen Karine, kısa sürede, önce Montreal'de daha sonra ise tüm Kanada'da verdiği konserler ve televizyon şovlarında söylediği şarkılarla çok genç yaşta ün kazandı.

Klasik müzik eğitimi almadığını anlatan Karine, müzikte kalıplara girmeden doğallıktan yana olduğunu, bu yüzden klasik anlamda müzik eğitimi almadığını ifade etti. Bazen eğitimli bir sesin "kendini aşamadığını" ve değişik müzik türlerinde söyleyemediğini kaydeden Karine, bu anlamda sesini son derece esnek kullanabilmekten ve dans, gospel, rock, pop ve soul gibi değişik tarzlarda şarkı söylemekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Kendisi gibi Montrealli olan ünlü şarkıcı Celine Dion tarafından sesi çok beğenilen Karine, Dion'un düğününde 21 kişilik orkestra eşliğinde şarkı söylemişti.