[IMG]basegmedenbm8 - Grup Yorum'dan Yeni Albüm[/IMG]
Albümdeki Eserler

Uzatın Ellerinizi
Söz & Müzik: Grup Yorum

Başeğmeden
Söz & Müzik: Grup Yorum

Sen Olacağız
Söz & Müzik: Grup Yorum

Biz Sevdik
Söz: İbrahim Karaca, Grup Yorum, Müzik: Grup Yorum

Abir’e Ağıt
Söz & Müzik: Grup Yorum

Defol Amerika
Söz & Müzik: Grup Yorum

Sevdanıza Ant Olsun
Söz & Müzik: Grup Yorum

Çocuklarımıza
Söz: Aziz Nesin Müzik: Grup Yorum

Anamız Birdir
Söz: Enver Gökçe Müzik: Grup Yorum

Güle Sevdalı
Söz & Müzik: Grup Yorum

Fırat
Söz & Müzik: Grup Yorum

Dediler ve Dedim Ki
Söz: Ümit İlter Müzik: Grup Yorum

Gecekondu ile Gökdelen
Söz & Müzik: Grup Yorum

Hasta Siempre
Söz & Müzik: Carlos Puebla

Sor Beni
Söz: İbrahim Karaca, Grup Yorum, Müzik: Grup YorumGRUP YORUM KİMDİR ?

Grup Yorum, 1985 yılında üniversite öğrencileri tarafından İstanbul’da kurulan bir müzik grubu. Grubun şarkıları ve üyeleri, sol görüşün temsilcileridir.

Başlarda, Ruhi Su, Mahzuni Şerif, Inti Illimani, Victor Jara, Quilapayun, Zülfü Livaneli ve Theodorakis'ten etkilenen grup, Anadolu'nun ve üzerinde yaşayan halkların sesini, devrimci-sosyalist bir müzik anlayışıyla duyurmayı amaçlıyor.. Türkiye'de 1980 yılında gerçekleşen askeri darbeye ve sonrasındaki politikalara tepki amacıyla kurulan Yorum, müzik grubu olmanın dışında, muhalif duyarlılığın, haklar ve özgürlükler mücadelesinin de önemli bir ismi olmuştur.

1987’den başlayarak hemen her yıl bir albüm çıkaran, Türkiye'de ve Avrupa'da her yıl onlarca büyük konser veren grup, bunun dışında yüzlerce kitle eylemine, sokak gösterisine, greve, fabrika ve üniversite işgaline katıldı. Grup üyeleri bu nedenlerle ve müziklerinin içerik ve sunumundaki muhalif çizgi nedeniyle pek çok gözaltı, tutuklama ve yasaklama ile karşılaştı. Güvenlik güçleri tarafından cd ve kasetleri dahi kurşunlanan grubun pek çok üyesi, onlarca kez işkence gördü, on yıllara varan hapis cezaları aldı. Yorum, Türkçe dışında, Anadolu’da konuşulan Kürtçe,Lazca Arapça, Çerkezce dillerinde de şarkılar söylüyor. Müziğinde, mey, bağlama, kaval gibi yerel çalgıların yanı sıra, başta gitar olmak üzere keman ve obua gibi pek çok yerel olmayan çalgı da kullanıyor. Solo ve koro vokallerin baskın olduğu müziğinde, ritim kompozisyonlarına ve ezgilere yaslanıyor. Folk-rock olarak değerlendirilebilecek bu müzik; ülkenin yerel folk şarkılarından Akdeniz ezgilerine, Latin Amerikalı marşlardan 'rock'a kadar tınılar barındırıyor.

Grubun şarkı sözlerini, anti-faşist ve anti-emperyalist mücadele, hapishane katliamları, doğal afetlerin yarattığı yıkımlar, emperyalist savaşlar, ölümler, aşk, erdem ve özgür bir dünyaya duyulan özlem gibi konular şekillendiriyor.

Hakkında bir çok araştırma yazıları ve kitaplar yayımlanan Grup Yorum, basında "Hapishane Şarkıcıları" ve "Kar Makinası" ismi ile de anılıyor.

Grubun tarihini anlatan iki kitap bulunuyor...Bir kar makinesı I-II ve Sıyrılıp Gelen-Grup Yorum

Albümleri

Sıyrılıp Gelen (1987)
Haziranda Ölmek Zor / Berivan (1988)
Türkülerle (1989)
Cemo / Gün Gelir (1989)
Gel ki Şafaklar Tutuşsun (1990)
Yürek Çağrısı (1991)
Dünden Yarına (1991)
Cesaret (1992)
Hiç Durmadan (1993)
İleri (1995)
Geliyoruz (1996)
Marşlarımız (1997)
Boran Fırtınası (1998)
Kucaklaşma (1999)
15. Yıl Seçmeler (2000)
Eylül (2001)
Feda (2001)
Biz Varız (2003)
Yürüyüş (2003)
Yıldızlar Kuşandık (2006)
Başeğmeden (2008)