Gorgoroth - Quantos Possunt Ad Satanitatem Trahunt Albümü Kritiği

rd gorg1 - Gorgoroth - Quantos Possunt Ad Satanitatem Trahunt Albümü Kritiği

İlk olarak Antichrist ile sağlam çıkışını gerçekleştirip, çekirdek dinleyici kitlesini Under The Sign of Hell ile oluşturan Gorgoroth, uzun süredir vokal olarak beslediği Gaahl aka "Gay" ile yollarını ayırıp, kaotik olaylarına yine o ses getiren paşa albümlerindeki vokal Pest ile devam ediyor. Gorgoroth albümlerine genel bir bakış attığımızda zaten adı geçen iki albümü geçebilen bir yapıt ortaya koyamamış elemanlar zannımca bu döneme değin, ama durum Pest ve Bøddel'in gelişi, kadrodaki King ve Gaahl'ın gidişiyle değişiyor ve eskiye dönüş yapılıyor adeta.

Gerek ilk parça olan Aneuthanasia gerekse ikinci parça Prayer, eski Gorgoroth havasını ağır biçimde yansıtmakta. İlk parçadaki vuruculuk ve hız yerini ikinci parçadaki dingin havaya bırakmakta. Rebirth ise şimdiye kadar pek denk gelmediğimiz biçimde duygusal yoğunluğu ağır basan, hüzünlü rifflerle örülü bir eser olarak çıkıyor karşımıza. Building a Man, Morbid Angel'ın Altars of Madness albümünün giriş parçası olan Immortal Rites'ın açılış kısmına bir hayli benziyor; lakin ilerleyen saniyelerde yine isyankar bir metotla icra edilen melodiler gayet şık ve o "bir zamanlar"ın eserlerine yaklaşacak kadar kaliteli olmuş. New Breed, yenilikçi bir parça sayılır. Modern bir tempo ve black metal'de pek karşılaşmayacağımız biçimli yapısı sayesinde diğer eserlerden ayrılıyor. İlerleyen safhalarda bir hızlanıp bir yavaşlasa da, çok rahatsız edici olmayan bir parça olmuş. Ancak önceki şarkılara göre kısmen vasat olduğu da su götürmez bir gerçek. Albümde en dikkat çekici şarkılardan biri şüphesiz Human Sacrifice. Gayet basit bir melodiye sahip olmasına rağmen, feci şekilde gaz bir parça. Midtempo ilerlese de Pest'in yırtıcı vokali ve davulun yerli yersiz atakları parçayı bambaşka mecralara taşıyor kendini. Konser parçası olması kaçınılmazdır diye düşünüyorum. Satan Prometheus kazıya kazıya başlayıp midtempo giden, kompleks yapıda bir eser ve Pest'in temiz vokaliyle ilerliyor.

Parçalara kabaca değindikten sonra gelelim asıl değerlendirme faslına. Pest'in gelişi ile neler olmuş? Yapmacık (bence) scream vokal, yerini 1996 ve 1997 çıkışlı albümlerde boy gösteren manyaklama ve bir o kadar da doğal scream vokale bırakmış. Yazılan parçaların çoğunda yine Infernus'un imzası var ve grubun müzikalitesini bundan 12-13 sene öncesini götüren ve dahası yükselten bir kalıba sokmuş bu parçalar. Önceki albümlerde bir kirli kayıt, bir boğuk kayıt tipi denenmiş, ancak müzikal anlamda ayırt edici bir şey olmadığı için bu gibi farklılıklar çok da anlamlı olmamıştı. Bu kayıt hepsinin aksine gayet düzgün ve dinleyiciyi sıkmayan, melodileri, davul partisyonlarını ve vokali net bir biçimde anlayabilmemizi sağlamakta. Eserine güvenen adam böyle kayıt kalitesi ile iş yapar diye düşündürüyor bu da beni. Ek olarak bu tarz işlerde vokalin ne derece önemli olduğu ve şarkıya nasıl artılar kattığını Pest hayvanı bir kez daha kanıtlıyor.

En nihayetinde diyeceğim odur ki; bu albüm gayet lezzetli olmuş. Son zamanlarda yaşanan baba albüm patlamasına bu albümü de rahatlıkla ekleyebiliriz. Gorgoroth'un son zamanlarda bir hayli boş kalan başarı hanesine eşek kadar bir artı ekliyor bu albüm. Aynen devam ederler umarım.

Grubun Kadrosu

Pest - Vokal
Infernus - Gitar
Tormentor - Gitar
Bøddel - Bas
Tomas Asklund - Davul

Parça Listesi

1. Aneuthanasia
2. Prayer
3. Rebirth
4. Building a Man
5. New Breed
6. Cleansing Fire
7. Human Sacrifice
8. Satan-Prometheus
9. Introibo ad Alatare Satanas

rd gorg2 - Gorgoroth - Quantos Possunt Ad Satanitatem Trahunt Albümü Kritiği