167qni0 - Aygen Bilge - Beklenen (2010)


Albümdeki Eserler


 1. Dipsiz Kiler Boş Ambar
  Söz: Aygen Bilge Müzik & Düzenleme: Önder Bilge
 2. Emrivaki
  Söz: Aygen Bilge Müzik & Düzenleme: Önder Bilge
 3. Hastane Önünde İncir Ağacı
  Söz & Müzik: Anonim
 4. Neden
  Söz: Aygen Bilge Müzik & Düzenleme: Önder Bilge
 5. Durma
  Söz & Müzik: Bernard Edwards - Nile Rodgers Türkçe: Aygen Bilge
 6. Alacağın Olsun
  Söz: Aygen Bilge Müzik & Düzenleme: Önder Bilge
 7. Yoksun Artık
  Söz: Aygen Bilge Müzik & Düzenleme: Önder Bilge
 8. Huzur
  Söz: Aygen Bilge Müzik & Düzenleme: Önder Bilge
 9. Bir Yiğit Gurbete Gitse
  Söz & Müzik: Anonim

Albüm ile ilgili diğer bilgiler

Jazz fusion tarzının ülkemizdeki sayılı temsilcilerinden biri olan ve bu alanda başarılı projelere imza atarak büyük beğeni toplayan AYGEN BİLGE ilk solo albümü “BEKLENEN”i müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

BİLGE, 2008 yılında gerçekleştirdiği düet albüm “ANADOLU SEVDAMIZ” ve ardından geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulan,“OCEAON of EMOTION” (Atilla Engin & The Istanbul Orchestra ) albümlerinden sonra ilk solo albümü “BEKLENEN” ile başarısını bir kez daha kanıtlıyor.

Albümde yer alan 9 şarkının her biri uzun soluklu bir çalışmanın ürünü. Açılış parçası “DİPSİZ KİLER BOŞ AMBAR” jazz fusion tarzını en iyi yansıtan örneklerden. Yer yer Anadolu kokan müzikal motifler eşsiz bir jazz altyapı ile zenginleştirilmiş.
Etnik menşeli enstrumanların jazz ile mükemmel bir şekilde harmanlandığı ve kendilerine özgü felsefeleri olan şarkılarda hemen herkesin kendinden birşeyler bulması mümkün.

“EMRİVAKİ” ile hayatı sorgularken, “YOKSUN ARTIK” ile kaçınılmaz sonu ve yitirdiklerimize özlemimizi dile getiriyor AYGEN BİLGE.

“NEDEN” ve “ALACAĞIN OLSUN”da sevdiklerine sitem ederken, “HUZUR” da da tüm insanlığın arzuladığı dingin ve barış dolu bir dünyaya çağırıyor hepimizi.

“BEKLENEN”i gerçekten beklenen yapan bir diğer unsur da AYGEN BİLGE”nin “ANADOLU SEVDAMIZ” adlı albümünde yer alan, çok sevilen iki türküyü de bu kez solo olarak yeniden seslendirmiş olması. Türkü dünyasının klasiklerinden “HASTANE ÖNÜNDE İNCİR AĞACI” ve “BİR YİĞİT GURBETE GİTSE”yi AYGEN BİLGE”nin kendine özgü ‘çok sesli’ yorumu ve jazz fusion tarzında dinlemek istiyorsanız “BEKLENEN”i mutlaka arşivinize katın.

Albümün bir diğer süprizi de; Dünyaca ünlü CHIC grubunun 1978 yılında yayınladığı unutulmaz hiti “LE FREAK”in ilk kez Türkçe sözlerde yorumlanmış olması. “DURMA” yazın en çok dinlenen ‘jazz-dans’ şarkılarından biri olmaya aday. Bu şarkıda BİLGE’ye vokalleriyle Murat Aziret ve BRB (Barış Baytöre) eşlik ediyor.

Aranjörlüğünü ÖNDER BİLGE”nin yaptığı albümde kendi alanlarında dünyaca ünlü sanatçılara eşlik eden Michael Rance, Robbie Tempel, Mike Lewitt, Darrel Pierson, John Sesser, Roland Klimek gibi ünlü müzisyenlerin yer alması, albüme ülkemizde daha önce yapılmamış bir çalışma olma özelliğini de kazandırıyor. Bunun yanısıra; Volkan Öktem, İsmail Soyberk, Erdinç Şenyaylar, Sendur Güzelel, Serhan Yasdıman ,Göksun Çavdar, Ozan Bircan, Uğur Varol, Ekin Tümer, Murat Cinan gibi Türkiye’nin en önemli müzisyenleri arasında yeralan isimler de eşsiz tınılarıyla albüme renk katıyorlar.

“BEKLENEN”, gerçekleştirdiği başarılı prodüksiyonlarla adından sözettiren ve yine bir ilke imza atacak olan JA. RECORDS ve ESEN MÜZİK işbirliğiyle tüm müzikmarketlerde.

Piano / Rhodes: Önder Bilge
Bas Gitar: Önder Bilge
Akustik Gitar: Michael Rance / Murat Cinan / Serhan Yasdıman
Elektrik Gitar: Robbie Tempel / John Sesser / Roland Klimek
Ritm Gitar: Erdinç Şenyaylar
Keman: Sendur Güzelel
Klarinet: Göksun Çavdar
Saksofon / Flüt: Mike Lewitt
Perdesiz Gitar / Yaylı Tambur: Uğur Varol
Davul: Darrel Pierson, Volkan Öktem
Kabak Kemane: Ozan Bircan
Perküsyon: Ekin Tümer
Geri Vokal: Murat Aziret
Rap Vokal: BRB (Barış Baytöre)
Fotoğraflar: Onur Ercoşkun